Top Channel/ Universiteti me më pak studentë, Bujqësori rrezikon të mbyllë disa degë studimi
14/04/2021 15:40

Për tokat bujqësore, kopshtet botanike apo zoologjike ose peshkimin rrezikohet që të mos ketë më punonjës për t’u kujdesur për to për sa kohë që numri i të rinjve që regjistrohen për të studiuar në këto programe vjen vit pas viti në rënie. “Faktikisht këto degët e bujqësisë , agronomisë, izoteknisë nuk janë degë të preferuara për brezin e ri pavarësisht se janë degë tradicionale dhe kryesore për ekonominë shqiptare. Ky është faktori i parë , më pas shkak tjetër është dhe emigracioni e rënia e lindshmërisë”, tha rektori Fatbardh Sallaku. Nga rreth 124 mijë studentë që vazhdojnë programet e arsimit të lartë për vitin akademik 2020-2021 , universiteti bujqësor ka më pak studentë nga të gjithë. Edhe pse universiteti më i vjetër, sipas të dhënave të INSTAT, bujqësia , pyjet veterinaria e peshkimi janë zgjedhja e vetëm 2.8% studentëve dhe që këto degë vitin tjetër rrezikojnë mbylljen. Shkaku kryesor sipas rektorit të universitetit bujqësor është dhe mesatarja e lartë që pengon maturantët të fitojnë të drejtën e studimit, e për këtë arsye Sallaku ka një propozim. “Për programet e studimit bachelor nuk ka pse të ketë kufir hyrës për në universitetet, bëhet fjalë për degë me interes kombëtar. Të gjithë gjimnazistët që kanë dëshirë të ndjekin degët e bujqësisë pavarësisht mesatares që kanë duhet të organizohet me konkurs “, tha ai. Vlerësimi i të rinjve ndaj këtyre degëve si punë të rëndomta vjen sipas ekspertëve edhe si rrjedhojë e politikave të gabuara arsimore e bujqësore.

Top News – Strategjia 5 vjeçare e arsimit/ Qeveria planifikon të shpenzojë 500 mln euro
19/05 00:32
Top News – Akuzohet për vrasjen e çiftit Pasho/ Gjykata nuk ndryshon masën për Elona Kaleshën
19/05 00:31
Top News – Trafiku i klandestinëve vijon/ 1200 euro kalimi në Itali si shofer furgoni
18/05 22:16
Top News-Dyshohej për ushtarë grekë të vrarë/Varrosen pas 15vitesh eshtrat e 108 personave në Kosinë
18/05 21:56
Top Channel/ Pamje nga ceremonia e rivarrimit të 108 trupave të banorëve të Kosinës në Përmet
18/05 20:50
Top News – 37 vite burg për grupin e trafikantëve/ Gjykata e posaçme jep vendimin për Habilajt
18/05 20:48
Top Channel/ Trafik i rënduar, mijëra besimtarë nisen drejt kishës së Laçit
18/05 20:02
Top News – Ulet numri i rasteve aktive/ 39 të infektuar dhe 1 viktimë nga covid 19
18/05 20:00
Top Channel/ 10 vite burg për Habilajn/ Gjykata dënon bandën e hashashit, 37 vite për 4 të akuzuar
18/05 19:52
Top Channel/ Burrin s’ma vranë Licajt e Bajrat/Bashkëshortja e viktimës del në mbrojtje të dyshuarit
18/05 19:47
Top Channel/ 49 viktima në katër muaj/Nga janari deri në prill,më shumë aksidente se një vit më parë
18/05 19:44
Top Channel/ Shtyhet doza e dytë e vaksinës kineze, shkak është sasia e pakët
18/05 19:32
Top Channel/ U zhvarrosën si ushtarë grekë, kthehen pas 15 vitesh eshtrat e 108 banorëve të Përmetit
18/05 19:17
Top News – Eksportet në kohë pandemie/ Rekord historik në tregtinë e jashtme
18/05 18:20
Top Channel/ Nënshkruhet marrëveshja, Shqipëria do përhapë mësimdhënien e gjuhës italiane
18/05 18:00
Top News – Kriteret për një kryetar në PD/ Kush mund të jetë rivali i Lulzim Bashës
18/05 16:58
Top News – Rama dhe Meta përfundojnë në gjyq/ Në procesin gjyqësor përfshihet edhe kuvendi
18/05 16:58
Top Channel/ Demonstrata në Gjermani në mbështetje të palestinezëve
18/05 16:12
Top Channel/ 15-vjeçarja që do bëhet veterinere, dashurinë për kafshët do e kthejë në profesion
18/05 15:48
Top Channel/ Me vlerë 100 mln euro.Policia italiane tregon pamjet e drogës që do shkonte në Kosovë
18/05 15:41