Top Channel/”Ulni tensionet në veri”: alarmohet BE, thirrje Kosovës e Serbisë për vetëpërmbajtje!
20/09/2021 15:43

I shqetësuar nga zhvillimet në veriu të Kosoës, Bashkimi Europian i bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit të marrin menjëherë masa për uljen e tensioneve. Zëdhënësi i bllokut, Peter Stano, deklaroi se Beogradi dhe Prishtina duhet të punojnë për krijimin e një atmosfere që do të ndihmonte lirinë e lëvizjes dhe do të ctensiononte situatën. Sipas tij, dialogu i lehtësuar nga Bashkimi Europian është platformë për t’i zgjidhur çështjet e hapura mes dy vendeve. “Ne po fokusohemi për të evituar pikërisht situata, si ajo që është krijuar në këto momente në veriun e Kosovës”, tha Stano, duke përsëritur se të gjithë duhet të punojnë në frymën e promovimit të dialogut. Apeli erdhi në një kohë acarimit të situatës pas vendimit të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti me targat e makinave nga Serbia. Në pikën e kalimit kufitar të Merdares procesi u zhvillua në mënyrë të rregullt, porn ë veriun me shumicë serbe pati protesta në kufi kundër kësaj lëvizjeje. Serbët dolën e bllokuan rrugët, ndërsa në vendngjarje u dërguan njësitë speciale të Policisë së Kosovës.

Top News-Dyshohen për konflikt interesi / ILD nis procedim disiplinor për 3 anëtarë të KLP
20/10 22:54
Top News-Basha po ‘përçan’ partinë e tij / Kërkon largimin e Baçit nga dega e PD në Fier
20/10 22:52
Top Channel/ Basha kërkon largimin e Luan Baçit nga detyra e kreut të PD Fier
20/10 21:22
Top Channel/ Arbitrazhi, 260 mln euro Shqipërisë/ Sot në Top Story, e vërteta e gjyqit me Becchetin
20/10 19:56
Top News-30 vjetori i UNDP në Shqipëri / Rama-Na ka qëndruar pranë gjatë transformimit
20/10 19:52
Top Channel/ Në Tiranë përgjysmohen autobusët/ Kompanitë e transportit kërkojnë heqjen e taksave
20/10 19:47
Top Channel/ Viroza që ngjan si covid/ “Kollë me dhimbje fyti dhe frymëmarrje të rënduar”
20/10 19:45
Top Channel/ Vettingu i politikanëve, Basha: Kush e meriton, të largohet nga politika! Po Berisha?
20/10 19:05
Top News-Tragjedia me familjen në Astir / Del ekspertiza, djali i sëmurë i vuri flakën banesës
20/10 18:50
Top News-Mbeten të larta shifrat e Covid 19 / 8 viktima dhe mbi 600 raste të reja në vend
20/10 18:40
Top Channel/ Korça zgjohet nën pushtetin e mjegullës
20/10 18:37
Top News- Asnjë vonesë për negociatat / BE dhe SHBA dalin me thirrje të përbashkët
20/10 18:35
Top Channel/ Përballja me Partizanin, drejtori bardheblu: Derbin e fiton Tirana 2-0
20/10 17:34
Top Channel/ Pronat e konfiskuara nuk i blen askush! Në Fier nis projekti pilot
20/10 17:30
Top News-Vendimet e qeverisë / Krijohet drejtoria antikorrupsion në administratë
20/10 17:22
Top News- Basha prezanton 3 amendamentet / I prerë ndaj Berishës: Nuk dua të ndihet inferior
20/10 17:19
Top News- Mblidhen gjatë javës së flamurit / Ku do të mbahet takimi i qeverive Rama-Kurti
20/10 17:10
Top Channel/ “Nuk bëj garë kush e ka autokolonën më të gjatë”, Basha flet për Berishën: S’dua ta…
20/10 17:10
Top Channel/Basha:Të largohet çdo politikan që nuk justifikon pasurinë!Dhe ne kemi pasur llumin tonë
20/10 17:02
Top Channel/ Do të jepni dorëheqje? Basha: 95% e demokratëve duan që të udhëheq unë!
20/10 17:02