Top Channel/ Ukrainë, fëmijët kthehen në krahët e prindërve. Rusia i deportoi në mënyrë kriminale
23/03/2023 22:02

Momente pasi autobusi që e ktheu atë dhe më shumë se dhjetëra fëmijë të tjerë nga territori i kontrolluar nga Rusia mbërriti në Kiev, një djalë dhjetë vjeçar u hodh drejt e në krahët e babait të tij. Denys Zaporozhchenko mbajti djalin e tij dhe e puthi në ballë, përpara se të përqafonte edhe dy vajzat e tij, të cilat ishin mes 17 fëmijëve të ndarë nga prindërit për muaj të tërë. Ribashkimi u organizua nga Save Ukraine, një OJQ që lufton atë që thotë se janë deportime të paligjshme të fëmijëve ukrainas në territorin e kontrolluar nga Rusia. Më shumë se 16,000 fëmijë ukrainas janë dëbuar në Rusi që nga pushtimi i 24 shkurtit 2022, sipas Kievit, me shumë prej të cilëve dyshohet se janë vendosur në institucione dhe shtëpi kujdesi. Rusia i mohon akuzat, duke thënë se në vend të kësaj ajo ka shpëtuar fëmijët ukrainas nga tmerret e luftës. Por Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) javën e kaluar lëshoi një urdhër arresti kundër presidentit Vladimir Putin për dëbimin e paligjshëm të fëmijëve ukrainas. Zaporozhchenko i pa fëmijët e tij për herë të fundit në tetor në Kherson, i vetmi kryeqytet rajonal që forcat ruse pushtuan pas pushtimit, kur ata u nisën për në një të ashtuquajtur kamp veror rus. Ai priste luftime të ashpra në qytetin e tij të lindjes, ndërsa forcat ukrainase po i afroheshin rimarrjes së tij, gjë që ata e bënë përfundimisht në nëntor. Dërgimi i fëmijëve të tij në Krime, një gadishull piktoresk dhe turistik i aneksuar nga Moska në vitin 2014, dukej e keqja më e vogël. Pamjet: AFP

Top News – Ukraina bombardon Rusinë / Sulmohen disa fshatra, vepër e ‘partizanëve’ rusë
02/06 11:04
Top News – ‘1000 vjet në dy minuta’ / CNN shpjegon historinë e Kosovës dhe Serbisë
02/06 11:03
Top News-27 vite pas vdekjes/Tupac nderohet në ‘Hollywood Walk of Fame’
02/06 10:13
Top News – Ta arrestojë apo jo Vladimir Putinin…! Afrika e Jugut po ‘vlerëson mundësitë’
02/06 09:00
Top News – NASA ‘rrëfen’ UFO-t / Hapi i parë ‘për transparencë’, 800 raste deri më tani
02/06 08:45
Top News – Vrer kundër ‘kllounëve’ në Kremlin / Bosi i mercenarëve rusë vendos kushte për luftën
02/06 08:30
Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43