Top Channel/ Ukraina, Shba kundër Macron/ Shtëpia e Bardhë: nuk do dërgojmë trupa për të luftuar në Kiev
27/02/2024 23:00

Shtetet e bashkuara të Amerikës, Gjermania dhe Britania e Madhe dolën kundër presidentit Francez Emmanuel Macron, duke përjashtuar dislokimin e trupave tokësorë në Ukrainë. Pas qëndrimit të mbajtur nga kreu I Élysée, I cili la të hapur dërgimin e ushtarëve të Nato në territorin ukrainas, I shpejt ishte reagimi I disa prej vendeve anëtare të aleancës së Atlantikut të veriut. Presidenti i SHBA Joe Biden beson se "rruga drejt fitores" është ofrimi i ndihmës ushtarake ndaj Kievit njoftoi Shtëpia e Bardhë përmes një deklarate ndërsa nënvizoi se Uashingtoni nuk do të dërgojë asnjë trup për të luftuar në Ukrainë. Të njëjtin qëndrim mbajti dhe kancelari gjerman Olaf Scholz. Ndërkohë zëdhënësi i kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak tha se vendi nuk kishte plane për një dislokim ushtarak në shkallë të gjerë në Ukrainë, përtej numrit të vogël të personelit që tashmë trajnon forcat ukrainase. Reagimeve iu bashkua edhe zyra e kryeministres Giorgia Meloni që mohoi kategorikisht praninë e trupave të NATO në territorin ukrainas. Por Kremlini bëri të qartë se nëse trupat perëndimor do të shkelin në Ukrainë atëherë një konflikt I armatosur mes Rusisë dhe Nato-s do të ishte I pashmangshëm. Pamjet: AFP

Top News/ Izraeli paralajmëron Iranin: ‘Jemi në gatishmëri. do vuani pasojat
13/04 17:44
Top News/ Mbi 50 mijë ushtarë rusë të vrarë, Mediazona fakton vdekjet e shkaktuara nga lufta
13/04 17:43
Top News/ NATO ceremoni për Shqipërinë, Bruksel, Peleshi: Mbetemi të palëkundur
13/04 16:31
Top News/Shtatë të vdekur dhe një foshnjë e plagosur/ Sulm me thikë në një qëndër tregtare në Sydney
13/04 15:53
Top Channel/ Katastrofat natyrore “dërrmuan” Kinën: 3.3 miliardë dëme vetëm deri tani këtë vit!
13/04 14:54
Top Channel/ Japonia, në alarm për mbiemrat: Në 500 vjet, do të jenë të gjithë “Sato”!
13/04 14:53
Top Channel/ “Ti je si deklarohesh”: Parlamenti gjerman OK ligjit për gjininë, lehtëson aplikimet!
13/04 12:46
Top Channel/ Ligji i “spiunëve”, Kongresi amerikan i jep dritën jeshile: përgjon shtetasit e huaj!
13/04 12:46
Top Channel/ “Masakër” në Australi: 5 të vdekur nga sulmi me thikë, qëllohet për vdekje autori!
13/04 12:45
Top Channel/ Fillon sulmi ndaj Izraelit? Hezbollahu nis raketa, SHBA paralajmëron Iranin!
13/04 12:44
Top News/ SHBA sanksione Hamasit/ Amerikanët thirrje aleatëve të shënjestrojnë grupin militant
12/04 22:39
Top Channel/ Ndërron jetë stilisti i njohur italian, Roberto Cavalli! La pas 6 fëmijë, më i vogli 1 vjeç
12/04 22:34
Top Channel/ Holanda në krah të Ukrainës, rrit në 3 miliardë euro ndihmën ushtarake
12/04 21:04
Top Channel/ Biden-Trump, anketa, amerikanët mendojnë se kandidatët kanë bërë më shumë dëm sesa mirë
12/04 20:00
Top Channel/ Aleatët duan armë? Ekspertja amerikane: Industria jonë e mbrojtjes në vështirësi
12/04 19:31
Top Channel/ Rrëzohet çatia në Itali, humb jetën në punë punëtori 36-vjeçar shqiptar
12/04 17:48
Top Channel/ Posteri që alarmoi Gjermaninë, ISIS mund të sulmojë stadiumet e Euro 2024
12/04 16:36
Top News/ Evropa, gati të njohë Palestinën / Spanja kryeson, bën fushatë për mbështetje
12/04 16:19
Top News/I luten zotit t’i japë fund përmbytjeve/Priftërinjtë rusë, me avion mbi lumenjtë e Siberisë
12/04 15:39
Top News/ ‘Magura’, droni detar që tmerroi Putinin / Mban 320 kg eksploziv, ‘asi’ në dorën e Kievit
12/04 15:33