Top Channel/U godit nga NASA, BBC: Asteroidi krijoi “një bisht” 10.000 km të gjatë!
05/10/2022 19:12

Pamjet e reja tregojnë se asteroidi që u godit qëllimisht nga sonda Dart e NASA-s, ka lënë pas një gjurmë mbeturinash që shtrihet për gati 10 mijë kilometra. Një teleskop në Kili kapi fotografinë e jashtëzakonshme të një bishti të ngjashëm me atë të një komente, të krijuar pas shkëmbit hapësinor. Sonda e përplasur mbi të javën e kaluar, kishte për qëllim të provonte nëse asteroidëve që përbëjnë kërcënim për Tokën, mund t`iu ndryshohej drejtimi. Shkencëtarët ende po punojnë për të përcaktuar nëse testi ishte i suksesshëm dhe nëse trajektorja e asteroidit ndryshoi vërtet. Imazhi i jashtëzakonshëm u mor nga astronomët në Kili dy ditë pas përplasjes. Ata arritën ta diktojnë gjurmën gjigande duke përdorur Teleskopin Kërkimor Astrofizik Jugor (Soar). Ajo pritet të bëhet edhe më e gjatë derisa të shpërndahet plotësisht dhe të duket si pluhuri tjetër hapësinor përreth. “Është e mahnitshme se sa qartë arritëm të kapnim strukturëve dhe nivelin e shtrirjes së pasojave të kësaj goditjeje në ditët që e pasuan”, u shpreh eksperti Teddy Kareta, i cili ishte i përfshirë në vëzhgim. Gjurma e mbeturinave do të monitorohet gjatë javëve dhe muajve të ardhshëm, tha Michael Knight nga Laboratori i Kërkimeve Detare të SHBA.

Top News – Mund të udhëtosh në 180 vende të botës!/ Ja cila është pasaporta më e fuqishme në botë
07/12 21:35
Top News – Bllokadë për festat e fundvitit / Paralizohet trafiku ajror në Mbretërinë e Bashkuar
07/12 21:28
Top News – Pako të dyshimta në ambasadat ukrainase / Dërguesi profesionist, pa shenja gishtash
07/12 21:27
Top News – Një tjetër paketë sanksionesh për Rusinë / Në listën e Komisionit Europian 200 individë
07/12 21:04
Top News – Lëvizja ‘Reichsbürger’ në Gjermani / Lidhja me grushtin e dështuar të shtetit
07/12 21:03
Top News – Shqiptari i gomoneve me klandestinë/ Arrestohet nga policia angleze, lidhje me Francën
07/12 20:30
Top Channel/ Zbulohet ADN-ja më e vjetër në botë, daton 2 milionë vite më parë
07/12 20:06
Top News – Trump shpallet fajtor për evazion fiskal / Dënimi përfundimtar në 13 janarin e 2023
07/12 19:14
Top Channel/ “Shqiptarët viktima të Tik Tok”, Ambasadori Qirko në Angli: Stop diskriminimit
07/12 18:51
Top News – Von Der Leyen gruaja më fuqishme në botë/ Lista e ‘Forbes’ për vitin 2022
07/12 18:33
Top News – Macron dhe Scholz të bindur/ Franca dhe Gjermania-Ballkani me ne kundër Rusisë
07/12 18:32
Top Channel/ Mbretëria e Bashkuar ‘bllokohet ‘për festa, greva në aeroportet kryesore
07/12 18:19
Top Channel/ Njerëzit e vitit! Time përzgjedh Zelenskyn, ndërsa Forbes: Von der Leyen
07/12 18:18
Top News-Elon Musk sërish në telashe/Hetohet për vrasje të 1500 kafshëve për eksperimente
07/12 18:10
Top News – Kërcënohet me jetë Meloni dhe vajza e saj/ 27-vjeçari alarmon kryeministren italiane
07/12 17:23
Top News – Bukuria e egër e vullkanit/ Islandë, tërheq shkencëtarë e turistë nga e gjithë bota
07/12 15:49
Top News – Italia plaket me ritme të frikshme!/ Popullsia arrin nën 59 milionë banorë
07/12 15:41
TopNews-Devijohet avioni, klandestinët në arrati/Gruaja bën sikur po lind, ulje emergjence në Spanjë
07/12 15:24
Top Channel/ Protesta në Greqi, në përvjetorin e vrasjes së një 15-vjeçari nga policia në Athinë
07/12 15:20
Top Channel/ Shkuan në varrimin e 27 vjecarit, policia hap zjarr mbi vajtuesit në Iran!
07/12 15:00