Top Channel/Turqia nis anijen në Egje, grekët në alarm: “TSG Çesme” po shkon drejt Skiros!
28/05/2022 16:04

Vendimi i fundit i Rexhep Tajip Erdogan shkakton tensione të reja në Egje, shkruajne mediat greke. Sipas tyre, marina turke njoftoi përmes një NAVTEX-i përdoruesit e linjave detare në ishujt grekë mbi nisjen e një anijeje të saj në zonë për kërkime hidrografike. Anija “TSG Çesme”, do të operojë në një zonë të gjerë pranë ishujve grekë deri në 14 qershor. Përmes NAVTEX-it, Turqia paralajmëron anijet e tjera që të bëjnë kujdes kur kalojnë në zonë pasi edhe turqit ndodhen aty. Anija do të pozicionohet mes ishujve Lesvos-Skyros-Ai Strati. Kjo lëvizje është konsideruar menjëherë nga grekët si provokim i turqve, të cilët pak ditë më parë angazhuan edhe anijen tjetër “Yunus”. Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias në një prononcim për gazetën “ta NEA” u bën thirrje aleatëve që të mos dorëzohen para shantazheve të Turqisë dhe duke iu referuar marrëdhënieve greko-turke theksoi se “jemi dëshmitarë të përshkallëzimit të retorikës agresive të Turqisë ndaj të drejtave sovrane të vendit tonë. “Duhet të reagojmë me maturi dhe gjakftohtësi. Të mos rrëmbehemi nga retorika ekstreme nga përtej Egjeut. Ne zgjedhim mënyrën dhe kohën që do të përgjigjemi. Është e qartë se agresioni turk nuk kufizohet vetëm në vendin tonë", tha Dendias. Tensionet mes dy vendeve u përshkallëzuan ndjeshëm verën e vitit 2020-tën, kur ato rrezikuan të shkonin drejt një konflikti të armatosur.

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26