Top Channel/ Turqia dënon hipokrizinë e SHBA e Rusisë, për sulmet në veri të Sirisë
13/10/2021 22:37

Turqia ka thënë sot se SHBA por dhe Rusia mbajnë përgjegjësi për serinë e sulmeve vrasëse në zonën e saj kufitare me Sirinë, duke paralajmëruar se Ankaraja ka të drejtë vetëmbrojtjeje. "Sipas marrëveshjes me Rusinë e Shtetet e Bashkuara, dy vendet duhet të mbanin terroristët 30 km larg në rajon. Në Tal Rifat e Minbej, Rusia duhet të eliminonte ose shtynte prapa militantët kurdë, por premtimet nuk u mbajtën”, tha minsitri i jashtëm turk. Mevlut Cavusoglu shtoi më tej: "Për fat të keq Rusia e SHBA mbajnë përgjegjësi për sulmet e fundit kundër civilëve dhe ndaj nesh në rajon, sepse nuk kanë mbajtur fjalën e tyre”. "Prandaj ne do të bëjmë gjithçka nevojitet për të spastruar këto territore nga terroristët.” “SHBA tani thotë se i dënon sulmet ndaj aleatit të tyre, por cilët po i furnizojnë këta terroristë me armë? Jeni ju, SHBA”. “Ju po i jepni atyre armët dhe dënoni sulmet e tyre sa për fasadë. Këtu është e dukshme mungesa juaj e sinqeritetit”, tha minsitri turk.

Top Channel/ Atentat ndaj Mbretit Charls dhe Mbretëreshës? I dyshuari në çati alarmoi të gjithë
21/07 16:16
Top Channel/ FBI bën zbulimin shokues nga telefoni i atentatorit të Trump! Fotot e Kate Middleton…
21/07 16:10
Top News/ Erdogan pret fitoren e Trump: ’Pozitiv për industrinë tonë të mbrojtjes’
21/07 15:38
Top News/ S*ksi pas hekurave/ 2 mijë paund për të kryer marrëdhënie me gardianet
21/07 15:35
Top News/ Fabrika armësh ‘si kërpudha’… Gjermania harton strategji për modernizimin e mbrojtjes
21/07 14:40
Top News/ Kievi nën ‘rrebesh’ dronësh / Zelenski kërkon armë me rreze të gjatë veprimi
21/07 14:39
Top News/ Mijëra të bllokuar në aeroporte / Shumë fluturime anulohen, ndërprerja globale vazhdon
21/07 14:38
Top News/ Spanja i shpall luftë turistëve / Barcelona rrit taksat, protesta në të gjithë vendin
21/07 14:37
Top News/ 85 vjeç, me profesion ‘DJ’ / Stërgjyshja që po ‘shemb’ stereotipet në Poloni
21/07 14:34
Top Channel/ Prag lufte? Kërcënon presidenti i Tajvanit: Kundërshtojmë aneksimin nga Kina
21/07 13:54
Top News/ Hezbollahu është gati për luftë…Po ndryshon taktikën kundër Izraelit, bota në alarm
21/07 13:01
Top News/ Tajvani ngre ushtrinë në këmbë / Presidenti: Duhet të mbrojmë sovranitetin tonë
21/07 12:47
Top News/ ‘Apokalipsi’ kibernetik që paralizoi botën / Microsoft: Problemi preku 8.5 milionë pajisje
21/07 12:46
Top News/ MiG-ët rusë kundër B-52H amerikanë / Bombarduesit i afrohen kufirit rus, Moska në alarm
21/07 12:46
Top Channel/ Tërmeti 5.3 i shkallës Rihter godet Kretën, panik te pushuesit
21/07 12:42
Top Channel/ Armët e Napoleonit! Shiten për 1.69 mln euro dy pistoletat me të cilat do vetëlëndohej
21/07 12:35
Top News/ Evropa kthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak / Kërcënimi për një luftë me Rusinë rritet
21/07 12:33
Top News/ ‘E mora plumbin për demokracinë!’ Trump në Michigan, vazhdon fushatën pas atentatit
21/07 12:32
Top News/ Një javë larg bombës bërthamore / Irani tremb perëndimin: Është
21/07 12:18
Top News/ Izraeli, luftë me rebelët Huthi / Bomba në Jemen, hakmerret pas sulmit në Tel Aviv
21/07 12:03