Top Channel/ Turqia dënon hipokrizinë e SHBA e Rusisë, për sulmet në veri të Sirisë
13/10/2021 22:37

Turqia ka thënë sot se SHBA por dhe Rusia mbajnë përgjegjësi për serinë e sulmeve vrasëse në zonën e saj kufitare me Sirinë, duke paralajmëruar se Ankaraja ka të drejtë vetëmbrojtjeje. "Sipas marrëveshjes me Rusinë e Shtetet e Bashkuara, dy vendet duhet të mbanin terroristët 30 km larg në rajon. Në Tal Rifat e Minbej, Rusia duhet të eliminonte ose shtynte prapa militantët kurdë, por premtimet nuk u mbajtën”, tha minsitri i jashtëm turk. Mevlut Cavusoglu shtoi më tej: "Për fat të keq Rusia e SHBA mbajnë përgjegjësi për sulmet e fundit kundër civilëve dhe ndaj nesh në rajon, sepse nuk kanë mbajtur fjalën e tyre”. "Prandaj ne do të bëjmë gjithçka nevojitet për të spastruar këto territore nga terroristët.” “SHBA tani thotë se i dënon sulmet ndaj aleatit të tyre, por cilët po i furnizojnë këta terroristë me armë? Jeni ju, SHBA”. “Ju po i jepni atyre armët dhe dënoni sulmet e tyre sa për fasadë. Këtu është e dukshme mungesa juaj e sinqeritetit”, tha minsitri turk.

Top News-‘Tango e fundit’ e Merkel/Duhet të ‘shpëtojë’ edhe njëherë BE përpara largimit
21/10 15:40
Top Channel/Shkulen çatitë e shtëpisë, pemët fluturojnë në ajër: Apokalipsi “i erës” godet Europën!
21/10 15:34
Top News – Shpërthen gazi në restorant / Pamjet dramatike, tre viktima e dhjetëra të lënduar
21/10 15:25
Top News – ‘Na trajtojnë si kafshë…’ / Refugjatët përballë dhunës policore në kufijtë e BE
21/10 15:17
Top News – Fishekzjarre dhe paradë… / Hapet në mënyrë madhështore ‘Sezoni i Riadit’
21/10 15:16
Top News – Aksionet e Alibaba në qiell / Pasi Jack Ma u pa në udhëtim në Evropë
21/10 15:07
Top News – Gjueti thesari në Groenlandë / Kërkohen diamantë, De Beers nis eksplorimin nën det
21/10 15:03
Top News – Për herë të parë në hapësirë / Koreja e Jugut lëshon raketën e saj
21/10 14:54
Top News – 175 thasë me kartmonedha / Gjenden nën rrënojat e bankës në Mosul
21/10 14:51
Top News- Thriller spiunazhi…/Turqia arreston 15 agjente të Mossadit
21/10 14:43
Top News- SHBA mesazh Rusisë/Do të mbrojmë krahun lindor të NATO-s
21/10 14:05
Top Channel/ A e humbi BE-ja Ballkanin Perëndimor? Ekspertët: “Anëtarësimi, “Thembra e Akilit”!
21/10 14:04
Top Channel/ NATO, me master plan të ri: Përgatitje për sulm në shumë fronte nga Rusia!
21/10 14:03
Top News- ‘T’i hiqen fondet për emigrantët’/Në Bruksel shpërthejnë thirrjet kundër Greqisë
21/10 13:31
Top News – Ja si talebanët rrahin gazetarët / Nuk i lejuan të mbulonin protestën e grave
21/10 13:30
Top Channel/ Plani i fshehtë “B” për Ballkanin, çfarë po përgatit SHBA!
21/10 12:44
Top News – Stuhi ere në Evropën Perëndimore / Dëme e të lënduar, Franca e Gjermania në alarm
21/10 12:39
Top News- Vdekjet e larta nga Covid-19/Presidenti akuzohet për krime kundër njerëzimit
21/10 12:36
Top News – Skemat e mashtrimit me taksat / I kushtojnë qeverive miliarda euro
21/10 12:02
Top News – Rasti që shokoi SHBA-në / Gjenden mbetje njerëzore, ndoshta i fejuari i blogeres
21/10 12:01