Top Channel/ Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojët një burrë pas 48 orësh
08/02/2023 18:09

Një bashkëshort i varrosur nga rrënojat pranë gruas së vdekur është shpëtuar sot 48 orë pas tërmetit të tmerrit në Turqi e Siri, teksa numri i viktimave tragjike ka kaluar tashmë 11,000. Pamjet nga skena e shpëtimit në qytetin turk Hatay tregonin burrin e bllokuar mes shtresave të betonit pranë trupit të pajetë të bashkëshortes. Teksa grupet e shpëtimit ndriçuan një elektrik ndaj burrit, i cili quhet Abdulalim Muaini – ai shihet duke zgjatur dorën drejt tyre. Muaini u nxorr më pas jashtë rrënojave bashkë me trupat e pajetë të gruas dhe dy vajzave të tij. Atij iu dha ndihmë mjekësore atyre pranë trupave të shtrirë të bashkëshortes Esra, dhe bijave Mahsen e Besira, të mbështjella me batanije. Zyrtarët thonë se 8,574 njerez kanë humbur jetën deri tani në Turqi dhe 2,662 në Siri nga tërmeti i të hënës me magnitudë 7.8, në një numër total aktual viktimash prej 11,236 – që e bën ngjarjen sizmike më vrasëse në botë prej të paktën një dekade. Pamjet :AFP

Top News – Luftë e ftohtë SHBA-Kinë, dy superfuqitë përplasen për ndikim në Lindjen e Mesme
01/04 17:27
Top News-Plani për armët bërthamore në Bjellorusi/Zelenski-Kjo tregon se bisedimet Putin-Xi dështuan
01/04 15:46
Top News – Rusia fillon rekrutimin!/ 150 mijë ushtarë të rinj në fushëbetejë
01/04 15:45
Top News – Shqipëria mbledh OKB-në për armët bërthamore/ ‘Rreziku i apokalipsit nuklear, i lartë!
01/04 15:40
Top Channel/ U kapën mes tornados, frigoriferi shpëton 9 njerëz nga vdekja!
01/04 15:39
Top Channel/ Italia ndalon ChatGPT: Arsye sigurie, prek privatësinë!
01/04 15:38
Top News – Sa ushtarë ka humbur Rusia në luftë? Ukraina bën bilancin e 400 ditëve
01/04 15:36
Top Channel/ Masakra e Buchas, Ukraina shënon përvjetorin mes predhave ruse!
01/04 15:33
Top Channel/Zgjedhjet në Finlandë, avancon ekstremi i djathtë: Shqetësim pse u shtrenjtuan ushqimet!
01/04 15:31
Top News – Von Der Leyen në krye të NATO?/ Presidentja e KE në garë për udhëheqjen e aleancës
01/04 14:14
Top Channel/ Biden “drejt” tornados, shkon në zonat e prekura: “Një katastrofë”!
01/04 12:41
Top News – Putin në krye të organit më të lartë global/ Rusia merr frenat Këshillit të Sigurimit
01/04 12:28
Top News – Prigozhin gati të rrëzojë Putin!/ Përplasja mes tyre nis në vitin 2024
01/04 12:27
Top Channel/ “Jam ende gjallë”: Papa del nga spitali, nisin përgatitjet për Pashkët!
01/04 12:26
Top News – Shkatërrohet banda shqiptare e drogës/ Furnizonin disa shtete europiane me kokainë
01/04 12:24
Top News – Falenderon Serbinë për përkrahjen e Kievit!/ SHBA i habit të gjithë me komentin
01/04 12:12
Top News – Biden paralajmëron Rusinë!/ ‘Lironi sa më parë gazetarin amerikan’
01/04 12:11
Top Channel/ Biden thirrje Rusisë: Lironi gazetarin amerikan, ose…
01/04 12:09
Top News – Rusia do sulmojë paqeruajtësit e NATO-s/ Medvedev- Do të jenë një objektiv legjitim
01/04 11:58
Top News – Trump mbledh 4 mld dollarë brenda ditës/ Mbështetësit krah ish-presidentit pas aktakuzës
01/04 11:56