Top Channel/ Turma djeg makinat e policisë në Francë. Kundërshtojnë ndërtimin e basenit ujor
25/03/2023 22:40

Automjete të policisë u dogjën sot nga turma e protestuesve në një grumbullim ilegal të protestuesve në fushat e Poitiers në Francën qendrore. Protesta e dhunshme sot në fshatin Sainte-Soline ishte kundër planeve për ndërtimin e një impianti të depozitimit të ujit që vendasit besojnë se kërkon të reduktojë furnizimet e tyre. Ndërkohë protestat në të gjithë vendin vijojnë kundër reformës së pensioneve të kaluar pa maxhorancë nga qeveria e Macron. “Policia humbi kontrollin, ata lëshuan koktejle Molotov kur oficerët lëshuan gazin lotsjellës”, tha një protestues në Saint-Soline, për rrjetin britanik Daily Mail. Ndërsa një zëdhënës i policisë tha: “Ndaj nesh u përdorën eksplozivë prandaj ne po përpiqemi të marrim situatën nën kontroll. Ka disa radikalë në turmë që po përpiqen të plagosin forcat e rendit”, tha policia. Zyrtarët thanë se rreth 6,000 vetë kishin ardhur në protestë, mes të cilëve mbështetës të protestave kundër reformës së pensioneve të qeverisë Macron. Depozita e kontestuar e ujit në Sainte-Soline është një nga 16 instalacionet për të reduktuar përdorimin e ujit gjatë verës, por kritikët thonë se “mega-basenet” do të përdoren për ferma gruri për eksport, që dëmtojnë ekonominë e komuniteteve lokale. Pamjet: AFP

Top News – Ukraina bombardon Rusinë / Sulmohen disa fshatra, vepër e ‘partizanëve’ rusë
02/06 11:04
Top News – ‘1000 vjet në dy minuta’ / CNN shpjegon historinë e Kosovës dhe Serbisë
02/06 11:03
Top News-27 vite pas vdekjes/Tupac nderohet në ‘Hollywood Walk of Fame’
02/06 10:13
Top News – Ta arrestojë apo jo Vladimir Putinin…! Afrika e Jugut po ‘vlerëson mundësitë’
02/06 09:00
Top News – NASA ‘rrëfen’ UFO-t / Hapi i parë ‘për transparencë’, 800 raste deri më tani
02/06 08:45
Top News – Vrer kundër ‘kllounëve’ në Kremlin / Bosi i mercenarëve rusë vendos kushte për luftën
02/06 08:30
Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43