Top Channel/ Turistë dhe punëtorë të huaj, edhe Vlora pret të thyejë rekord për prenotime
28/05/2023 18:13

Në Vlorë bashkia nuk e ka çelur ende zyrtarisht sezonin turistik, por turistët nga vende të ndryshme kanë vërshuar në qytetin bregdetar. Vranësirat e shpeshta të motit, nuk i kanë penguar pushuesit që të dalin në plazhe, ndërsa muaji maj si rrallëherë e gjen qytetin plot me turistë. Për kreun e operatorëve turistikë të Jugut, ky sezon mund të thyejë rekorde, ndërsa vëren me kënaqësi ardhjen e turistëve nga europa perëndimore. “Këtë vit jemi mirë, që do të thotë se qyteti ka filluar punë. Kemi klientelë nga Europa perëndimore, ndryshe nga herët e tjera që kanë qenë kryesisht klientë nga Europa Lindore. Po të shohësh shëtitoret e Vlorës ke turistë të Austrisë, Italisë, Gjermanisë, Spanjës dhe Portugalisë. Risia këtë vit janë spanjollët dhe portugezët, që kanë prenotuar me kontrata fikse dhomat dhe hotelet në Vlorë duke filluar nga datat 10 -11 qershor. Shumë operatorë turistikë tashmë i kanë rritur standardet e tyre, duke bërë paketa all-inclusive, si gjithë vendet e rajonit. Durrësi ka vite që e ka filluar, i bashkohet edhe Vlora këtë vit”, tha Vasil Bedini, kreu i turoperatorëve të Jugut. Pushuesit nga Kosova nuk mungojnë as këtë vit, ndërsa edhe ata nga vende të tjera europiane shprehen të kënaqur me shërbimin në Vlorë. “Vlora më duket se është një nga qytetet më të bukura në pjesën perëndimore të Evropës që ofron një panoramë të mrekullueshme duke përfshirë edhe detin edhe malet”, tha një pushues nga Kosova.

Top Channel/ Rama në “Financial Times”: NATO të marrë frenat në veri. Tensionet i shërbejnë Rusisë
03/10 21:53
Top News- 9 milionë turistë gjatë këtij viti/ Rama paralajmëron taksim edhe për Air BnB
03/10 21:38
Top News- Evazioni fiskal nga ndërtuesit/ Bardhi thirrje SPAK- Hetoni Ramën për mosveprim
03/10 21:05
Top News- Dy frontet e aksionit Berisha-Bardhi / Nisma anti-Rama Kuvend, retorikë anti-Basha jashtë
03/10 20:59
Top News- ‘Armët i bleu në Tuzla të Bosnjës’/ Akuza ndaj Milan Radoiçiç, shfajëson Serbinë
03/10 20:57
Top News – Shpërthim në një rafineri ilegale, 18 viktima, mes tyre edhe një grua shtatzënë
03/10 20:01
Top News – ‘Nuk më lejon të shoh fëmijët’, këngëtarja kanadeze padit Elon Muskun
03/10 20:01
Top News – ‘Ngushëllimet nuk na shërojnë plagët’, Erdogan: Presim ndihmë konkrete nga aleatët
03/10 19:44
Top News – Greqia vë në dispozicion portet e saj veriorë për transportin e grurit ukrainas
03/10 19:43
Top Channel/ “Gërdeci” do pyeten 72 dëshmitarë/Gjykata refuzon kërkesat e Mediut, pranon ato të SPAK
03/10 19:43
Top Channel/ Ndërtimi është pesimist! Janë ulur porositë e kreditë, blerjet po bëhen me para në dorë
03/10 19:42
Top Channel/ “Arrijmë në 10 mln turistë”! Rama: Mund të ndërtojmë turizmin për 365 ditë
03/10 19:42
Top Channel/Shtëpi me qira do taksohen!Gati ligji që detyron regjistrimin si biznes për qiradhënësit
03/10 19:33
Top News – Dyshohet se do kryenin atentat / Gjykata lë në burg mikun e ‘Rrumit’ dhe bashkëpunëtorin
03/10 18:18
Top Channel/ Thyerje e rregullave të qarkullimit, gjobiten 620 drejtues automjetesh në Durrës
03/10 17:52
Top Channel/ “Dritë në studimin e elektroneve”, tre shkencëtarë fitojnë Nobelin e Fizikës!
03/10 17:47
Top Channel/ Tërmeti “shkund” Napolin, njerëzit tmerrohen: Do të shpërthejë vullkani!
03/10 17:46
Top News- ‘Aleanca e kullave dhe non-gratave’/ Pampuri- Nuk e mbajnë dot peng PD me kalkulime
03/10 17:30
Top News/ Shkëlzen Berisha do pyetet nga SPAK/ Gjyqi i Gërdecit, GjKKO pranon kërkesën e prokurorisë
03/10 17:27
Top News – Vizat hiqen nga 1 janari/ Rregullat e afatet për shtetasit e Kosovës
03/10 17:27