Top Channel/ Trump organizon tubimin e parë për fushatën presidenciale në mes të çështjeve gjyqësore
25/03/2023 22:29

Mijëra mbështetës u mblodhën të shtunën për tubimin e parë të fushatës presidenciale të Donald Trump. Kjo protestë po organizohet në një vend simbolik në SHBA pasi në vitin 1993 aty ndodhi një përplasjeje vdekjeprurëse midis një kulti anti-qeveritar dhe agjentëve federalë në Teksas, ndërsa Trump kundërshton hetimet e shumta kriminale që kërcënojnë kandidimin e tij për Shtëpinë e Bardhë. Waco, e cila po shënon 30 vjetorin e rrethimit, është bërë një gur prove për aktivistët e ekstremit të djathtë që lavdërohen në historinë e saj të rezistencës kundër tejkalimit të perceptuar të qeverisë. Tubimi vjen mes një sërë deklaratash gjithnjë e më agresive nga ish-presidenti që pretendon një "gjueti shtrigash" nga prokurorët që ai i referohet si "llum njerëzor" të cilët po ndjekin çështje kundër tij në Nju Jork, Uashington dhe Atlanta. Udhëheqësi republikan pritet t'u drejtohet të paktën 15,000 mbështetësve, ndërsa përgatitet për akuza të mundshme për një pagesë të heshtur ndaj një ylli porno që pretendon një takim seksual vetëm disa ditë para zgjedhjeve të 2016-ës. 76-vjeçari, i cili u fajësua për nxitje të një kryengritjeje, thirri fundjavën e kaluar për protesta kundër Prokurorit të Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, dhe pretendoi në mënyrë të rreme se ai do të arrestohej. Pamjet: AFP

Top News – Ta arrestojë apo jo Vladimir Putinin…! Afrika e Jugut po ‘vlerëson mundësitë’
02/06 09:00
Top News – NASA ‘rrëfen’ UFO-t / Hapi i parë ‘për transparencë’, 800 raste deri më tani
02/06 08:45
Top News – Vrer kundër ‘kllounëve’ në Kremlin / Bosi i mercenarëve rusë vendos kushte për luftën
02/06 08:30
Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43
Top Channel/ Gjermania e Franca ndërmjetësojnë për Kosovën, Kurti: Policia ikën kur të hiqen bandat!
01/06 15:06
Top News – Në marsh drejt Kremlinit… / ’Partizanët’ anti-Putin: Nuk ndalemi deri në Moskë!
01/06 14:27
Top News – Stoltenberg, ‘mysafir’ i Erdogan / Shkon në Turqi për Suedinë, ‘anëtarësim të shpejtë’
01/06 13:30