Top Channel/ Trump: “Hitleri bëri shumë gjëra të mira”, libri zbulon deklaratën shokuese
07/07/2021 13:00

Gjatë një vizite në Europë për të shënuar 100 vjetorin e fundit të Luftës së Parë Botërore, ish presidenti amerikan kishte këmbëngulur asokohe përpara shefit të tij të stafit, John Kelly se “Hitleri ka bërë shumë gjëra të mira”. Kjo deklaratë në 2018-tën, që e la të “shokuar” ish gjeneralin amerikan, raportohet tani në një libër të ri nga Michael Bender. Interesi për “Frankly, We Did Win This Election”, e ka paraprirë publikimin e tij të parashikuar javën e ardhshme. The Guardian siguroi paraprakisht një kopje të librit. Aty thuhet se Trump e bëri komentin befasues gjatë një leksioni historie aty për aty, ku Kelly i “kishte kujtuar presidentit sesi ishin rreshtuar vendet gjatë konfliktit”, dhe bëri disa lidhje mes luftës së parë dhe mizorive të Hitlerit gjatë luftës së dytë. Bender është një nga autorët që e kanë intervistuar Trumpin që prej largimit të tij nga pushteti. Republikani megjithatë mohon t`i ketë bërë komentet polemizuese mbi Hiterlin. Bender sidoqoftë citon burime të paidentifikuara sipas të cilave Kelly i tha presidentit se po gabohej në gjykimin e tij, por Trumpi sipas tyre nuk tërhiqej nga ideja e vet, duke theksuar se cfarë rimbëkëmbjeje ekonomike pati Gjermania me Hitlerin gjatë viteve 1930.

Top Channel/ Ukraina në Nato? SHBA dhe Gjermania: Nuk është ky momenti
01/10 19:23
Top News – Raketa balistike mbi detin e Japonisë. Kim Jong Un kërcënon sërish, katër teste këtë javë
01/10 16:32
Top News – Musk sjell robotin humanoid / Bosi i Teslas prezanton ‘Optimus’, në treg pas 3 vitesh
01/10 16:22
Top News-Sulmohet konsullata ruse në Nju Jork/Lyhet me bojë të kuqe, protestë për luftën në Ukrainë
01/10 16:21
Top News – Barkat në rrugë, makinat në det/ Uragani Ian ‘fshin’ një qytet të tërë, lë pas shkatërrim
01/10 16:18
Top News – ‘Magji’ në qiellin bolivian / Fenomeni i rrallë, dielli ‘halo’ mahnit botën
01/10 16:17
Top Channel/ Dita ndërkombëtare e kafesë: Festë e re, shije e vjetër!
01/10 15:36
Top Channel/”Atje nuk ka veto ruse”, SHBA: “Rezoluta e Shqipërisë shkon në Asamblenë e OKB-së”!
01/10 15:03
Top News – Biden i përgjigjet Putinit / ’Provoje po ta mbajti! SHBA dhe aleatët janë gati
01/10 14:17
Top News – Ukraina kërkon anëtarësim në NATO / Prek ‘nervin’ e Moskës, Uashingtoni i matur
01/10 14:15
Top News – Bashkëpunimi Rusi-Serbi / Ekspertët: Nuk është në interesin e Beogradit
01/10 13:44
Top News – Erdogan kundër Putinit! Dënon aneksimin e paligjshëm të tokave ukrainase
01/10 13:43
Top News – Ukraina rrethon mijëra trupa ruse / ’Do të çlirojmë gjithë Donbasin! Rusët po dorëzohen
01/10 13:41
Top News – 500 kilogram tritol në Nord Stream / ’Bombat u vendosën me robotët e mirëmbajtjes’
01/10 13:41
Top News – NATO lëshon paralajmërimin drithërues / Alarm i kuq, momenti më i rrezikshëm i pushtimit
01/10 13:39
Top Channel/Rusia veto rezolutës Shqipëri-SHBA/Synonte mos njohjen e rajoneve të aneksuara nga Rusia
01/10 13:15
Top Channel/ Aneksimet ruse, SHBA: Do ketë trazira në Ballkan, Serbia o këtej, o andej!
01/10 12:24
Top Channel/Biden: Kërcënimet bërthamore të Putin nuk trembin SHBA, aneksimin nuk e njohim!
01/10 12:13
Top Channel/Në ndihmë të konsumatorit: Gjermania ul TVSH-në e gazit!
01/10 12:03
Top Channel/Sulmet kibernetike “shkundin” BE-në, 6 vende me non-paper!
01/10 12:02