Top Channel/ Tragjedia, deputeti shkeli rregullat! Prokuroria, 3 akuza për shpërthimin në Lushnjë
04/03/2024 23:08

Tre akuza ka ngritur prokuroria e Fierit për shpërthimin e ndodhur në Lushnjë, ku humbën jetën dy persona dhe u plagosën 7 të tjerë, përfshirë deputetin socialist Bujar Çela. Prokuroria ka referuar materialet në Gjykatë për veprën penale të “Shkeljes së rregullave të mbrojtjes në punë” atë të “Shkatërrimit të pronës nga pakujdesia” si dhe “ndërtimit të paligjshëm”. Nga hetimet e kryera deri më tani si dhe dëshmitë e mbledhura, hetuesit dyshojnë se shpërthimi u shkaktua nga një avari që mendohet se ndodhi gjatë procesit të punës që po kryente viktima Roland Hoxha gjatë prerjes së disa profileve prej hekuri. Si pasojë, njëra prej bombulave, e cila dyshohet të ketë qenë me përmbajtje gazi acetilen, shpërtheu duke shkaktuar humbjen e jetëve të Roland Hoxhës dhe djalit të tij, Elidonit si dhe shumë dëme materiale në banesa dhe biznese rreth zonës. Po nga hetimet u zbulua gjithashtu se në magazinën në pronësi të deputetit socialist Bujar Çela, po kryheshin ndërtime pa leje. Sipas dëshmive dhe materialeve të grumbulluara rezultoi se Bashkia Lushnjë në muajin shtator 2023 I kishte miratuar një lejë ndërtimore për objekt një kat deputetit me afat 1 vjeçar. Por pas aktit të konstatimit, nga Inspektoriati Vendor i Mbrojtjes së Territorit rezultoi se leja ishte tejkaluar. Po ashtu në dëshmitë e dhëna, autoritet e bashkisë pohuan se nuk kishin dijeni për punimet që po kryheshin në magazinë kjo për faktin se dhe sistemi që nxjerr lejet në këtë institucion vendor prej disa kohësh nuk punon. Nga shpërthimi I ndodhur më datë 1 mars humbën jetën Roland dhe Elidon Hoxha, babë e birë, ndërsa u plagosën 7 të tjerë.

Top News/Prilli, muaji i fundit për mbjelljen e pemëve/Veliaj-Ju ftoj të bëheni pjesë e fushatës
13/04 17:20
Top News/ Gjykata e Apelit ‘rrëzon’ Olldashin/ Nuk pranohet kërkesa për përjashtimin e gjyqtares
13/04 16:58
Top Channel/ Tentoi të godiste gjyqtaren pas vendimit për pronën, pranga 63 vjeçarit në Lushnjë
13/04 16:27
Top Channel/ Fluksi i automjeteve drejt zonave bregdetare, shtohen kontrollet dhe masat nga policia
13/04 16:25
Top News/ 96 të rinj marrin betimin/ Gati për t’iu bashkuar skuadrës së policisë së shtetit
13/04 15:28
Top Channel/ Plazh në prill! Rritja e temperaturave ndikim pozitiv në turizëm
13/04 15:25
Top Channel/ Ndryshon skema e vaksinimit, përforcohen dozat kundër “pertus” te fëmijët
13/04 15:23
Top Channel/ Stresi i pranverës, mjekja Rreli: U mbivendos pranvera me vjeshtën, ka më shumë ankth
13/04 15:22
Top Channel/ Stresi i pranverës, mjekja Rreli: U mbivendos pranvera me vjeshtën, ka më shumë ankth
13/04 15:21
Top Channel/ Kalim më i shpejtë në kufi, marrëveshje Kosovë-Shqipëri gjatë 9 muajve të vitit
13/04 15:12
Top Channel/ Kalim më i shpejtë në kufi, marrëveshje Kosovë-Shqipëri gjatë 9 muajve të vitit
13/04 15:12
Top News/ Në 6 ditë u arrestuan 45 shoferë/ Policia gjobiti mbi 27 mijë drejtues mjetesh
13/04 15:07
Top Channel/ Gjykata shfryn aksionin antidrogë të policisë, lirohet vëllai i deputetit të PS
13/04 15:04
Top News/ Sekuestrohet apartamenti i Fatos Tushes/ Nuk e deklaroi kur ishte kryebashkiak i Lushnjes
13/04 14:19
Top News/ Pastrohet Thethi/Aksion në nisje të sezonit turistik nga bashkia Shkodër
13/04 14:16
Top News/ Lirohet vëllai I deputetit të PS, gjykata e Lezhës vendos ‘detyrim paraqitjeje’
13/04 13:48
Top Channel/ Vodhën 110 mijë lekë në një biznes, 2 të arrestuar në Librazhd, 1 në kërkim
13/04 13:46
Top Channel/ Tentoi të grabiste pikën e këmbimit valutor me pistoletë lodër, pranga 30 vjeçarit
13/04 13:46
Top Channel/ Plazh në prill! Durrësi mbushet me pushues, temperatura vere në pranverë
13/04 13:22
Top Channel/ Sezoni nis herët në Vlorë, rritja e temperaturave ndikim pozitiv në turizëm
13/04 13:03