Top Channel/ Tiranë, 120 arrestime për drogë/ Çdo ditë, 5 persona ndiqen penalisht për drogë
20/04/2024 19:50

Mesatarisht në një ditë 5 persona në kryeqytet evidentohen duke konsumuar një vepër penale që lidhet me drogën. Në vetëm 3 muajt e parë të këtij viti 120 persona janë arrestuar në tiranë për trafik apo shpërndarje droge ndërsa 280 të tjerë janë proceduar në gjendje të lirë. Referuar statistikave gjatë këtyre 3 muajve vetëm në kryeqytet jane sekuestruar 52 kg kanabis, dhe 3000 fara kanabisi. E lartë eshtë dhe sasia e kokainës së sekuestruar që rezulton droga më e përdorur në kryeqytet. Në operacione të ndryshme këtë tremujor janë sekuestruar 8.5 kilogram Kokainë. Përveç kanabisit tradicional në tregun e shpërndarësve të kryeqytetit është futur dhe kanabisi laboratorik me THC të lartë i cili në vendin tonë hyn nëpërmjet postës. Gjatë këtij viti policia e tiranës ka kapur 3 raste kur droga është nisur me postë nga kalifornia apo Chikago. Për të fshehur gjurmët trafikantët e nisnin pakon me lëndë narkotike në emrin e një personi që ka ndërruar jetë apo duke përdorur mjete identifikimi të vjedhura. Rritja e konsumatorëve të drogës sidomos I të rinjve është kthyer në një problem serioz në shumë shoqëri për këtë arsye policia ka ndërmarë dy operacione kombëtare kundër shpërndarësve. Gjatë vitit të kaluar vetëm në kryeqytet për këtë vepër penale u evidentuan 1542 persona.

Top News/ Aksion vullnetar pastrimi në Tiranë/ Veliaj: Të gjithë bashkë për një qytet më të pastër
22/06 15:48
Top Channel/ Pastrimi i Tiranës! Aksion vullnetar në 27 njësi,Veliaj: Duhet të mbajmë pastër qytetin
22/06 15:18
Top Channel/ Përditësimi i kurrikulave deri në vitin 2026, qeveria nxjerr në konsultim publik planin
22/06 15:15
Top Channel/ Rreziku nga vapa! Temperaturat e larta, kërcënim serioz për fëmijët dhe të moshuarit
22/06 15:13
Top Channel/ Arrestohet vrasësi, Ylli Vangjelaj akuzohej se kishte vrarë një prostitutë
22/06 15:06
Top Channel/ Automjeti përfshihet nga flakët kur drejtuesi ndodhej brenda, detajet e para
22/06 14:35
Top Channel/ E rëndë në Vlorë! Babai, vëllai e i fejuari dhunojnë 29-vjeçaren, policia gjen armë në…
22/06 13:21
Top Channel/ Lundronin brenda perimetrit duke rrezikuar pushuesit, bllokohen 16 mjete lundruese
22/06 13:08
Top News/ Ende mister shkaqet / BE heton ndërprerjen e energjisë në Ballkanin Perëndimor
22/06 13:00
Top News/ Të gjithë drejt detit… Trafik i rënduar në Vlorë, Durrës dhe Lezhë
22/06 13:00
Top Channel/ Trafik i rënduar në Durrës, të gjithë dynden drejt bregdetit
22/06 12:58
Top Channel/ Plazhi në fundjavë, paralizohet qarkullimi i mjeteve në Vlorë
22/06 12:56
Top Channel/ Trafik i rënduar në Durrës, qindra qytetarë i drejtohen plazhit
22/06 12:29
Top News/ Zgjedhjet në universitete. Pak garë, shumë bojkot! Drejtuesit e rinj të dijes
22/06 12:27
Top Channel/ Specializime pa konkurs! Mungesa e mjekëve detyron ministrinë të heqë konkursin
22/06 12:21
Top Channel/ Fermerët braktisin drithërat! Dikur hambar i Myzeqesë, Libofsha kthehet te vreshtaria
22/06 12:18
Top Channel/ Kanionet e Holtës në modë! Turistët holandezë të pasionuar pas bukurive natyrore
22/06 12:17
Top Channel/ Fundjava në plazh, automjetet krijojnë trafik të rënduar në qytetin e Vlorës
22/06 12:13
Top Channel/ E fejuan pa dëshirë, 29-vjeçarja dhunohet nga babai, vëllai dhe i fejuari
22/06 12:10
Top Channel/ Aksidentohet motoristi në Shëngjin, humb kontrollin dhe përplaset me murin
22/06 11:53