Top Channel/Tirana e Shkupi tronditin Sofien! Rrëzohet qeveria bullgare nga presioni për veton në BE
22/06/2022 19:36

Tirana dhe Shkupi bëjnë rrëmujë Sofjen dhe Brukselin. Tre nga 6 liderët e Ballkanit Perëndimor deklaruan mundësinë e refuzimit të shuarjes, ç’ka shtoi friken e dështimit të samitit Europian por dhe presionin ndaj Bullgarisë. Kjo u ndje këtë të mërkurë ne Sofje, kur pasi kryeministri bullgar shkoi ne Bruksel, qeveria e tij u rrëzua në Parlament. Por pas kësaj jo domosdoshmërisht ka një lajm të keq. Mes Brukselit dhe Sofjes, kryeministrit të rrëzuar dhe opozitarit Borisov duket janë shkëmbyer mesazhet e para të një bashkëpunimi dhe koalicioni të mundshëm nesër. Kjo paradoksalisht ka shtuar shanset që veto ndaj Maqedonisë së Veriut e për pasojë edhe ndaj Shqiperisë të bjere deri nesër, kur Bullgaria mund të gdhihet me një qeveri të re. Po nesër kur është dhe samiti zyrtar, shtohen shanset që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të marrin datën e hapjes së negociatave dhe Bashkimi Europian të mos turpërohet në këtë përplasje të parë diplomatike me tre vendet e Ballkanit të Hapur. Dhe në fund të gjithë të dalin të lumtur. Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Bullgaria si dhe liderët e Bashkimit Europian. Por gjithçka do të varet nga zhvillimet në Sofie. Në mbledhjen e parlamentit të Bullgarisë pas rrëzimit të qeverisë së tij, kryeministri Petkov tha se tani do shkonte në Bruksel e do deklaronte se parlamenti nuk e miratoi heqjen e vetos. Në këtë moment ka ndërhyrë shefi i opozitës Borisov që kërkoi shpejtimin e procedurave për ta votuar propozimin francez sepse parlamenti vijon punën. Borisov më herët kishte deklaruar mbështetjen e opozitës për heqjen e vetos

Top News-‘Trafikantët do na vrisnin’/Arrestohen dy shqiptarë në një shtëpi bari në Angli
14/08 22:20
Top Channel/ Ushtroi aktivitet brenda zonës së kufizuar, i bllokohet skafi 49-vjeçarit në Ksamil
14/08 21:34
Top News – Akuzohet se vrau kolegun e tij/ Del përpara gjykatës shqiptari, hetimet vijojnë!
14/08 20:20
Top Channel/ Zjarret shfaqen sërish në pyjet e Shkodrës, qyteti pushtohet nga tymi
14/08 20:14
TopChannel/Energjia 600 milionë euro në 2022!“Ky është varianti optimist”,ndikoi çmimi dhe thatësira
14/08 19:47
TopChannel/Diabetikët rrezikohen nga vapa!Mjekët sugjerojnë të shkojnë në zona malore për të pushuar
14/08 19:45
Top Channel/ Gruri ukrainas! Së shpejti anijet do nisen drejt vendeve të varfra si Etiopia, SomalI
14/08 19:44
Top Channel/ Bilanc lufte! Bie zjarr në një kishë në Egjipt: 41 të vdekur dhe 14 të lënduar
14/08 19:36
Top News-Sërish përplasje bandash në Antwerp/Larje hesapesh mes shqiptarëve, 3 shpërthime në 1 javë
14/08 18:25
Top News-8 mijë udhëtarë zbresin në Durrës/Fluks i lartë automjetesh, jugu destinacion i preferuar
14/08 17:19
Top Channel/Hoqi flamurin turk nga plazhi i Gjirit të Lalzit dhe e hodhi në det,prangoset 48-vjeçari
14/08 17:13
Top News- Rusia nuk i ‘harron’ miqtë!/Vendi i vetem në BE që Moska ndihmon me gaz
14/08 16:22
Top News – Çfarë po ndodh në Tiranë, retë ‘mbulojnë’ qytetin
14/08 15:45
Top Channel/ S’ ka treg për pjeshkën/ Fermeri: Është rritur kosto, çmimi ka rënë, ndikoi lufta
14/08 15:34
Top Channel/ Braktisen fshatrat e Finiqit/ Kanë ngelur vetëm të moshuar, nuk ka as valë telefoni
14/08 15:27
Top Channel/ Studentët s’përballojnë qiratë/ Vijnë më herët në Tiranë por kanë vështirësi ekonomike
14/08 15:25
Top Channel/ Radhë në Kapshticë/ Rreth 7500 emigrantë erdhën në 24 orë nga Greqia për pushime
14/08 15:13
Top News – Në pranga, hodhi në det flamurin turk/ Ishte vendosur në kullën e rojeve bregdetare
14/08 15:11
Top Channel/Mbërrijnë emigrantët, në Durrës sot vijnë 8 mijë pasagjerë, shumica prej tyre shqiptarë
14/08 15:08
Top News – ‘Jetën ose lekët’! Elbasan, 3 të rinj i marrin 2000 euro 20-vjeçarit
14/08 14:47