Top Channel/Tirana e Shkupi tronditin Sofien! Rrëzohet qeveria bullgare nga presioni për veton në BE
22/06/2022 19:36

Tirana dhe Shkupi bëjnë rrëmujë Sofjen dhe Brukselin. Tre nga 6 liderët e Ballkanit Perëndimor deklaruan mundësinë e refuzimit të shuarjes, ç’ka shtoi friken e dështimit të samitit Europian por dhe presionin ndaj Bullgarisë. Kjo u ndje këtë të mërkurë ne Sofje, kur pasi kryeministri bullgar shkoi ne Bruksel, qeveria e tij u rrëzua në Parlament. Por pas kësaj jo domosdoshmërisht ka një lajm të keq. Mes Brukselit dhe Sofjes, kryeministrit të rrëzuar dhe opozitarit Borisov duket janë shkëmbyer mesazhet e para të një bashkëpunimi dhe koalicioni të mundshëm nesër. Kjo paradoksalisht ka shtuar shanset që veto ndaj Maqedonisë së Veriut e për pasojë edhe ndaj Shqiperisë të bjere deri nesër, kur Bullgaria mund të gdhihet me një qeveri të re. Po nesër kur është dhe samiti zyrtar, shtohen shanset që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të marrin datën e hapjes së negociatave dhe Bashkimi Europian të mos turpërohet në këtë përplasje të parë diplomatike me tre vendet e Ballkanit të Hapur. Dhe në fund të gjithë të dalin të lumtur. Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Bullgaria si dhe liderët e Bashkimit Europian. Por gjithçka do të varet nga zhvillimet në Sofie. Në mbledhjen e parlamentit të Bullgarisë pas rrëzimit të qeverisë së tij, kryeministri Petkov tha se tani do shkonte në Bruksel e do deklaronte se parlamenti nuk e miratoi heqjen e vetos. Në këtë moment ka ndërhyrë shefi i opozitës Borisov që kërkoi shpejtimin e procedurave për ta votuar propozimin francez sepse parlamenti vijon punën. Borisov më herët kishte deklaruar mbështetjen e opozitës për heqjen e vetos

Top News/ Zyrtari i DASh në Tiranë / SHBA zbarkon me antikorrupsionin në Shqipëri
14/06 17:17
Top News/ Nga burgu në arrest shtëpie. Apeli zbut masën e sigurisë për djalin e Nehat Kullës
14/06 17:16
Top News/ Gjobat e rënda ndaj fermerëve / Qeveria lehtëson lejet e ndërtimit për stallat
14/06 17:06
Top Channel/ Verë dhe portokalle/ Spektakli i madh i humorit ishte mbrëmjen e së enjtes në Kamëz
14/06 15:30
Top Channel/ Shtyhet gjyqi i Belerit, vendimi për do të jepet më 25 qershor
14/06 15:27
Top Channel/ Divjakën e punojnë indianët! Punësohen në fermat bujqësore me paga deri …
14/06 15:27
Top Channel/ Urimi për Kurban Bajramin/ Myftiu i Korçës përcjell mesazhin për besimtarët myslimanë
14/06 15:26
Top News/ Euro2024 pritet me festë në Tiranë/ Dy ‘Fan Zone’ për të mbështetur kombëtaren
14/06 15:21
Top News/ Mbështetja për të rinjtë, Qeveria do të rishikojë kuadrin legjislativ
14/06 15:20
Top Channel/ Nis pastrimi i Komanit/ Tre anije të KESH po bëjnë grumbullimin e mbetjeve urbane
14/06 15:13
Top News/ PS ngre pa opozitën antikorrupsionin / Reformim dhe ‘Vetting’ institucioneve shtetërore
14/06 15:11
Top Channel/ Turistët francezë përplasen me autokombajnën! Aksidenti për shkak të…
14/06 15:10
Top Channel/ Protestë me entuziazmin e “vulës”! Mbështetësit e opozitës djegin sërish gomat
14/06 15:06
Top News/ Tentoi të vriste një person në 2019/ Prangoset në Korçë autori i dënuar me 15 vite burg
14/06 15:06
Top Channel/ Ndotja e liqenit të Komanit! Balluku dhe punonjës të KESH nisin pastrimin e zonës
14/06 15:04
Top News/ I dënuar me 15 vite burg për tentativë vrasje, arrestohet 57-vjeçari në Korçë
14/06 14:31
Top Channel/ Tentoi të vriste një person me armë, vihet në pranga 57-vjeçari i dënuar me 15 vite
14/06 14:23
Top News/ 100 mijë euro në xhep, hetohen 2 persona/ Dyshohet se paratë ishin përfituar nga krimi
14/06 14:19
Top News/ Edhe SHBA me vendim të formës së prerë. Ambasada: Kujdes me bashkëpunimin me non gratat
14/06 14:12
Top Channel/ Një bandë sulmon autoritetet greke, tre policë të plagosur! Nëntë persona të arrestuar
14/06 14:04