Top Channel/ The Economist: Shqipëria, një nga 10 performuesit më të mirë në Indeksin e Demokracisë
02/02/2023 19:30

Shqipëria është përmirësuar për të tretin vit radhazi në Indeksin e Demokracisë, duke u vlerësuar si një nga 10 performuesit më të mirë në vitin 2022, e publikuar nga revista e njohur The Economist. Raporti i The ekonomist për indeksin e demokracisë gjatë vitit që kaloi e rendit Shqipërinë në vendin e 64 nga vendi i 68, që ishte në vitin 2021 dhe 71 në 2020-n. Më mirë në rajon vijon të mbetet Mali i Zi në vendin e 61 ndërsa është përkeqësuar Serbia, që zbriti në vendin e 68. Maqedonia është përmirësuar me një pikë, duke u ngjitur në vendin e 71. Demokracinë më të ulët në rajon e ka Bosnjë-Hercegovina, në vendin e 97 ndërsa Kosova nuk përfshihet në këtë renditje. Indeksi i Demokracisë bazohet në pesë kategori: procesi zgjedhor dhe pluralizmi, funksionimi i qeverisë, pjesëmarrja politike, kultura politike dhe liritë civile. Bazuar në rezultatet e tij në një gamë të indikatorëve brenda këtyre kategorive, secili vend më pas klasifikohet si një nga katër llojet e regjimit: “demokraci e plotë”, “demokraci me probleme”, “regjim hibrid” ose “regjim autoritar”. Në 2021, vendi ynë hyri për herë të parë në grupin e dytë të vendeve të ashtuquajtura demokraci me probleme ku zgjedhjet janë të lira dhe ka të drejta civile, por ka probleme si liria e medias apo ndrydhja e opozitës dhe krizës. Më herët, Shqipëria renditej në grupin e tretë të vendeve me demokraci hibride. Në vitin 2022, rezultatin më të lartë Shqipëria e ka në treguesin e lirive civile me 7.35 pikë. Treguesi i dytë me pikëzimin më të lartë është procesi zgjedhor dhe pluralizimi 7 pikë, i ndjekur nga funksionimi i qeverisë 6.43 pike dhe kultura politike 6.25 pike. Treguesi me rezultatin më të dobët është ai i pjesëmarrjes politike, me vetëm 5 pikë. Ndërkohë në raport theksohet se demokracia ne rang global ka shume pak përparim. Sondazhi vjetor vlerëson gjendjen e demokracisë në 167 vende në bazë të pesë treguesve. Sipas raportit, pothuajse gjysma e botës jeton në një lloj demokracie, ndërsa më shumë se një e treta jeton nën sundim autoritar.

Top Channel/ “Rritje historike të pagave”, Rama: 5 mijë lekë edhe pensionistëve
29/03 15:20
Top Channel/ Gabimet gjatë pandemisë, ku u gabua me informacionet që u përhapën?!
29/03 15:18
Top Channel/ Tornitori i Shëngjinit. Zanatet që po zhduken! Askush nuk po i mëson më
29/03 15:17
Top Channel/ Asnjë gjurmë nga sulmuesit! Policia ende shumë larg nga zbardhja e së vërtetës
29/03 15:14
Top Channel/ I ftohti dëmton të mbjellat në Divjakë, dëmet më të mëdha janë në fushat me patate
29/03 15:08
Top Channel/ Terroristët, 3 ditë të lirë! Shpërblim për kapjen e autorëve, po verifikohen të dhënat
29/03 15:05
Top News – Tregti me materiale pornografike/ Kapet në Tiranë i riu që kërkohej nga Gjermania
29/03 14:56
Top Channel/ “Rritje pagash së shpejti”, Rama: Muajin tjetër, 5 mijë lekë më shumë për pensionistët
29/03 13:53
Top News – Avokatët e shtetit/Projektligji, të paaftët do të shkarkohen
29/03 13:13
Top News – Në kërkim të autorëve…/ Sulmi ndaj Top Channel, hetuesit gjejnë gjurmë ADN-je
29/03 13:12
Top News – Atentati ndaj Top Channel, përse duhet hetuar nga SPAK
29/03 12:50
Top News – UFO do izolohet në Shqipëri/ Gjykata njeh dënimin italian të Ilir Pajës
29/03 12:49
Top Channel/ Në kërkim ndërkombëtar për shpërndarje materialesh pornografike, kapet shtetasi gjerman
29/03 12:45
Top Channel/ Asnjë gjurmë nga sulmuesit! Policia ende shumë larg nga zbardhja e të vërtetës
29/03 12:34
Top News – Rrjedhja e pagave në publik/ Gjykata zbut dënimin për zyrtarët IT dhe përmbaruesit
29/03 12:34
Top Channel/ Sulmi, autorët ende të lirë! Po verifikohen informacionet për kapjen e autorëve
29/03 12:31
Top News – ‘Qytet’ hashashi në krater/ 27 serra e mijëra rrënjë në Malësinë e Madhe
29/03 12:13
Top News-Ushtarë amerikanë trajnohen në Shqipëri/Stërvitja e oficerëve me FA shqiptare
29/03 12:04
Top Channel/ Iu gjet në banesë kokainë dhe kanabis, arrestohet në flagrancë 33-vjeçari në Lushnjë
29/03 10:39
Top Channel/ Zbulohet plantacioni me kanabis në Malësi të Madhe, në pranga 52-vjeçari
29/03 09:33