Top Channel/ Tensionet me Moskën, BE paketë të re masash mbështetëse për Moldavinë
31/05/2023 22:29

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen njoftoi një paketë të re masash mbështetëse për Moldavinë gjatë një vizite sot në Kishinev. “Mesazhi im për popullin e Moldavisë është se ne qëndrojmë pranë jush”, tha von der Leyen. Masat e reja përfshijnë tarifa më të ulëta për telefonin celular dhe roaming midis BE-së dhe Moldavisë, 100 milionë euro (106 milionë dollarë) për sistemin energjetik të vendit, financim për sistemin e transportit dhe ndihmë më të gjerë ekonomike në afat të gjatë. Gjatë muajve të fundit, ka pasur tensione të përsëritura midis Moskës dhe Kishinevit. BE-ja vendosi dje sanksione ndaj shtatë politikanëve dhe biznesmenëve me shtetësi moldave dhe ruse, të dyshuar për minimin e vendit në emër të Rusisë duke planifikuar demonstrata të dhunshme ose eksporte të paautorizuara të kapitalit. Personave të sanksionuar do t’u ngrihen asetet dhe do iu ndalohet të udhëtojnë në dhe përmes BE-së. “Duket qartë se si Rusia po përpiqet të destabilizojë Moldavinë me veprime hibride”, tha von der Leyen. Pamjet: AFP

Top Channel/ SHBA mirëpret tërheqjen e Serbisë, reagon Vuçiç: Do mbajmë përgjegjës ata që bënë krime
02/10 23:26
Top News- Tensioni në kufi me Kosovën/ SHBA- S’e kemi verifikuar që Serbia ka tërhequr ushtrinë
02/10 22:27
Top Channel/ PE rezolutë për sulmin në veri të Kosovës. Kërkesa u bë nga një deputet kroat
02/10 22:16
Top Channel/ Ministrat e Jashtëm të BE në Kiev. Mesazh se nuk frikësohen nga raketat ruse
02/10 22:03
Top News – ‘Mos ndalni sanksionet ndaj Rusisë’, apeli i Zelenskyt ndaj ministrave të BE-së
02/10 20:53
Top Channel/ Emigrantët e paligjshëm, Meloni: Italia i vetmi vend që po vuan krizën
02/10 20:05
Top News – Super-avionët amerikanë jashtë shërbimit, publikohet raporti shqetësues
02/10 19:50
Top News – Kroacia kërkon ndëshkimin e Serbisë- Sulmi në Veri, i planifikuar
02/10 19:41
Top News- ‘Në depresion të thellë pas kartonit të kuq’ / Victoria rrëfen presionin mbi David Beckham
02/10 19:36
Top News – Biden viziton Floridan, shmanget takimi me gvernatorin DeSantis
02/10 19:36
Top Channel/ Gjyqi i mashtrimit kundrejt ish-presidentit të SHBA-së, Trump: Gjueti shtrigash!
02/10 18:59
Top News –BE përgatit fondin 20 mld euro për mbështetjen e Ukrainës, Danimarka konfirmon mbështetjen
02/10 18:18
Top News – BE ‘i mbyll gojën’ Serbisë / ‘Kosova e heton vetë sulmin në veri, ju bashkëpunoni’
02/10 17:27
Top News – Shkrumbohet stacioni i policisë / Të paktën 38 persona të lënduar në Egjipt
02/10 15:36
Top News – Influencere mode vetëm 10 vjeç / 1.5 milionë ndjekës…me pak ndihmë nga prindërit
02/10 15:16
Top Channel/ Nobeli i Mjekësisë për vaksinat Covid: Zbuluan teknologjinë mRNA!
02/10 15:11
Top News – Armët kthehen në muzikë… / Për një botë pa dhunë! Një spektakël i pazakontë
02/10 15:09
Top News – Nobeli i mjekësisë vaksinave të COVID-it /Vlerësohen dy shkencëtarë për teknologjinë mRNA
02/10 14:42
Top Channel/ Turqia sulmon kurdët: Shkatërrohen 20 shënjestra, hakmarrje për bombën në ministri!
02/10 12:19
Top News – Trupat britanike në Ukrainë…! Aleati i Putinit kërcënon: Nis Lufta III Botërore
02/10 12:03