Top Channel/ “Të rivendoset urgjent qetësia” Blinken viziton Izraelin, delegacioni i BE në Palestinë
30/01/2023 21:54

Pas vrasjeve nga të dyja palët, shtetet e bashkuara dhe bashkimi evropian janë angazhur për të qetësuar situatën në lindjen e mesme. Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken bëri thirrje për "hapa urgjente" për të qetësuar situatën dhe për të shmangur dhunën në rritje në konfliktin izraelito-palestinez. Pas bisedimeve me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, Blinken u kërkoi të gjakftohtësi nga palët. "Ne duam të sigurohemi që tani ka një mjedis në të cilin të krijojmë kushtet ku mund të rivendoset siguria për izraelitët dhe palestinezët njësoj. Blinken e përshkroi diskutimin me kryeministrin Netanyahun "shumë të sinqertë". kryediplomati amerikan do të udhëtojë gjithashtu në Ramallah në Bregun Perëndimor për bisedime me udhëheqësin palestinez Mahmud Abbas. Ndërkohë Shefi i misionit të Bashkimit Evropian në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës, Sven Kuhn vizitoi fshatin beduin të Khan al-Ahmar në Bregun Perëndimor të pushtuar, pranë periferisë lindore të Jerusalemit. Fillimisht ushtria izralite vrau në një aksion 9 palestinezë gjatë një operacioni për të parandaluar sulmet terroriste. ndërokhë dy ditë më vonë një që u krye nga një 13 vjecar vrau 7 persona në izrael duke rindezur konfliktin mes dy vendeve Pamjet: AFP

Top Channel/ Sulm kamikaz mbi personelin amerikan në Siri. SHBA kundërpërgjigjet me raketa
24/03 23:11
Top Channel/ Pamje spektakolare, qielli i Finlandës mbulohet nga aurorat shumëngjyrëshe
24/03 22:52
Top Channel/ SHBA thirje partive politike: Zero kriminelë në lista dhe financime transparente
24/03 22:37
Top Channel/ Tregu Vienez i Pashkëve hap dyert, vezët me dekore të veçanta “pushtojnë” dyqanet
24/03 22:35
Top News – ‘Keqardhje për Listën Srpska’, vendet e QUINT-it, për zgjedhjet e 23 prillit
24/03 21:50
Top Channel/ Britanikët “kryqëzojnë” Braverman për vizitën në Ruanda: Si Hitleri në kampet naziste
24/03 21:41
Top News – A do arrestohej Putin në Ballkan!/ Si përgjigjen Kroacia dhe Serbia
24/03 20:44
Top News – Policët braktisin Macron/ Protestat në Francë përshkallëzohen
24/03 20:27
Top News – Kina mund t’i japë fund luftës!/ Spanja thirrje të zbatohet plani i Pekinit
24/03 20:20
Top Channel/ Protestat në Francë kundër pensioneve vazhdojnë, mbreti Anglisë shtyn vizitën
24/03 19:58
Top Channel/ Arrestimi i Trump/ Të rejat nga hetimet për ish-presidentin amerikan
24/03 19:57
Top News – Turqia prodhon tankun e saj!/ Ashtu si dronët Bayraktar, gati për betejë
24/03 19:11
Top News – Trazirat në Francë trembin Mbretin/ Shtyhet vizita e Charles në Paris, shkak protestat
24/03 19:10
Top News – ‘Ushtria ukrainase, më e mira në botë’!Gjenerali flet për fuqizimin e forcave mbrojtëse
24/03 18:19
Top News – Franca ndalon përdorimin e Tik Tok/2.5 milionë zytarë në zbatim të urdhërit
24/03 16:32
Top News – ‘Imitohen’ dritat e veriut / Shkencëtarët suedezë ‘bëjnë magji’ në qiell
24/03 15:16
Top News – Wagner ‘kthehet’ në Afrikë / Mercenarët po ‘bien si gurë shahu’ në Bakhmut
24/03 15:11
Top News – Ukraina ‘niset’ drejt Krimesë… / Bomba bërthamore për ta ndaluar, kërcënon Rusia
24/03 15:07
Top News – Digjet Franca, 1 milionë njerëz në rrugë / Protesta kundër reformës së pensioneve
24/03 12:20
Top News – ‘Vrasësi i qyteteve’ na kursen… / Asteroidi kalon mes Tokës dhe Hënës, asnjë kërcënim
24/03 12:18