Top Channel/ “Të ndalet duhanpirja te të miturit”/ Gjonaj dhe Braçe propozojnë dënime në kodin e ri
13/04/2024 19:40

Të dënohen ata që ju shesin dhe ofrojnë falas duhan dhe cigare elektronike fëmijëve nën 18 vjec. Ky është sygjerimi I dy deputetëve Etilda Gjonaj dhe Erjon Brace dorëzuar në parlament, në kulmin e diskutimeve për ribërjen e kodit penal për të cilin ende ekspertët po diskutojnë. ky propozim I ish ministres së drejtësisë Gjonaj dhe ish zëvendës kryeministrit Brace vjen jo shumë larg nga koha kur ministria e drejtësisë hapi thirrjen ndaj ekspertëve për të depozituar propozimet e tyre për Kodin e Ri penal. në shkresën që TCH e disponon dorëzuar në kuvend në 5 prill Brace dhe Gjonaj kërkojnë shtesa në Kodin penal me katër nene dhe dënimin me gjobë nga 100 mijë lekë deri në 300 mijë lekë ose me burgim deri në 6 muaj të kujtdo që shet , furnizon ofron falas produkte të duhanit dhe cigareve elektronike. Vitet e fundit theksohet në relacion ka patur një rritje alarmante të përdorimit të duhanit tek fëmijët dhe të rinjtë. Gjonaj dhe Brace sjellin si shembuj praktikën ndërkombëtare sic ai I 2019 në SHBA kur u miratua akti federal që rriti moshën për shitjen e duhaneve nga 18 në 21 vjec duke e shpallur të paligjshme shitjen e cigares , puros dhe e cigares deri në 21 vjec. E njëjta gjë parashikohet edhe në gjermani, që dënon me gjobë shitjen e duhanit tek të miturit deri në pesë milionë euro. ndërsa në irlandë shitja e cigareve elektronike fëmijëve nën 18 vjec sanksionohet me gjobë deri në 3 mijë paund

Top Channel zbulon videon e dhunës ndaj avokatit Sokol Mëngjesi
29/05 23:22
Top Channel/ “Korriku do ju gjejë me paga 900 euro”, Rama flet edhe për pensionet
29/05 23:15
Top Channel/ U godit për detyrën, Berisha për Mëngjesi: Pagoi betejën për ligjin, sulm ndaj opozitës
29/05 23:02
Top News – Avokati u rrah barbarisht/ Del video e momentit kur 3 autorët e sulmojnë
29/05 22:53
Top Channel/ Zjarri në spitalin e Shkodrës, ja për çfarë dyshohet
29/05 22:35
Top News- Gjata: Goditja ndaj avokatit Sokol Mëngjesi ishte atentat…
29/05 22:30
Top News/ EKSKLUZIVE! Del video kur sulmohet brutalisht avokati Sokol Mëngjesi
29/05 22:25
Top Channel/ Del VIDEO, ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit
29/05 22:16
Top News – Sulmi ndaj avokatit Mëngjesi, Rithemelimi/ Duan ta trajtojnë si rastin Rasha
29/05 22:15
Top News/ Zjarr në Spitalin e Shkodrës, përfshihen nga flakët depot e barnave
29/05 22:13
Top News- Berisha: Sokol Mëngjesi u sulmua nga një grup kriminal, donin ta vrisnin
29/05 22:00
Top Channel/ Përfshihet sërish nga flakët spitali i Shkodrës, pacientët në panik
29/05 21:59
Top News/ U përfshi nga flakët, dalin pamjet brenda spitalit të Shkodrës pas fikjes së zjarrit
29/05 21:56
Top News- Dhuna ndaj avokatit, Berisha- Goditje e mirëfilltë politike
29/05 21:45
Top News- Berisha nuk tërhiqet dhe pse policia zbardhi ngjarjen- Mëngjesin donin ta vrisnin
29/05 21:35
Top News – Kushtet e BE për reformën në administratën shqiptare/ Meritokraci dhe vlerësim
29/05 20:47
Top News – Pas pagave, rritje pensionesh/ Rama pranon kritikat e ekspertëve ndërkombëtarë
29/05 20:41
Top News – ‘Ekspozimi i korrupsionit, sukses i drejtësisë’/ Rama flet për hetimet në administratë
29/05 20:38
Top News – Paga 900 euro, nga muaji korrik/ Rama- Në një vit, 400 mln lekë për punonjësit
29/05 20:38
Top News – Ndryshon orari i administratës/ Rama – Sjellim fleksibilitet për punonjësit
29/05 20:37