Top Channel/ Të fshehtat e Dubait! Thasë me para, apartamente e biznese, Investimet e ukrainasve
15/05/2024 17:28

Zyrtarët ukrainas që kanë qenë në pushtet në kohën e ish-presidentit ukrainas të lidhur me Kremlinin, Viktor Yanukovych, kanë blerë pasuri të paluajtshme në Dubai në vlerë të miliona dollarëve. Aty përfshihen civilë që nuk i kanë deklaruar këto asete dhe persona të tjerë që janë përballur me akuza për korrupsion, abuzim me pozitë publike apo tradhti, sipas një një hulumtim të Skemave, njësisë së Shërbimit ukrainas të Radios Evropa e Lirë, që është pjesë e një bashkëpunimi, me më shumë se 70 mediume përreth globit, që kanë analizuar disa të dhëna që tregojnë në hollësi për pronat në Dubai, blerjen apo përdorimin e tyre në periudhën 2020-2022. Në mesin e ish-zyrtarëve ukrainas, gazetarët kanë gjetur edhe emrin e Mykola Zlochevskiyt, i cili ka shërbyer si ministër i Ekologjisë dhe e ka themeluar Grupin Burisma, kompaninë më të madhe private për prodhim të gazit natyror. Ai bleu një rezidencë 11 mln euro në Dubai, ndërsa më vonë u dënua për ryshfet.

Top Channel/ Borell jep alarmin: Konfliktet do dalin jashtë kontrollit, përfshirë Ballkanin!
30/05 15:38
Top Channel/Rrahën të dashurin e vajzës brenda në spital,mbetet në burg babai dhe 2 të afërmit e tij
30/05 14:54
Top News/ Vjen ndryshimi i madh në luftë / SHBA do të lejojë Ukrainën të godasë në territor rus
30/05 14:37
Top News/ Zbulohet ‘arma e re e Rusisë’ / Inteligjenca ngre alarmin në Evropë për zjarrvëniet
30/05 14:35
Top News/ ‘E gëlltiti’ motori i avionit / Vdes një person në aeroportin e Amsterdamit
30/05 14:35
Top News/ Ukraina teston ‘vrasësin e dronëve’ / I rrëzon nga kilometra larg me valë elektronike
30/05 14:33
Top News/ Izraeli merr kontrollin e kufirit / Rrezik përplasjeje me Egjiptin, do shkatërrojë tunelet
30/05 14:32
Top News/ Ura ‘e dashur’ e Putinit, në rrezik / Ukraina nis ‘blitzin’ e madh, 20 shpërthime në Krime
30/05 14:32
Top News/ Rusia, paralajmërim bërthamor për F-16 / ’Një sinjal nga NATO, do marrim hapa shtesë’
30/05 14:28
Top News/ Kthim në ditët e errëta të Luftës së Ftohtë / Mijëra dronë në kufijtë e NATO-s me Rusinë
30/05 14:25
Top News/ Lufta në Gaza, deri në fund të vitit / Izraeli paralajmëron: Edhe shtatë muaj të tjerë
30/05 14:24
Top News/ Qielli bëhet i kuq si gjaku / ’Armagedon bërthamor’, pamje apokaliptike mbi qytet
30/05 14:23
Top News/ Franca nis trajnuesit ushtarakë në Ukrainë / Vendimi është marrë, do të publikohet shpejt
30/05 14:21
Top News/ Mijëra persona ranë viktima / Operacion i madh evropian kundër krimit kibernetik
30/05 14:20
Top News/ ‘Vjell’ llavë dhe tym pa u ndalur / Vullkani në Islandë shpërthen prej dy ditësh
30/05 14:20
Top News/ Grumbullim masiv trupash në Kharkiv / Çfarë po përgatit Rusia? Ukraina forcon mbrojtjen
30/05 14:11
Top Channel/ I zbuloi të dashurën gjatë një takimi, baristi italian vret të fejuarën shtatzënë
29/05 22:29
Top Channel/ “Gënjeshtari më i madh i të gjitha kohërave”: Avokati i Trumpit sulmon Cohen!
29/05 16:17
Top News/ Avioni 55 metra metra në pikiatë në 4 sek /Tmerri në fluturimin që u përball me turbulenca
29/05 15:01
Top News/ Policia, bastisje në Parlamentin Evropian /Dyshime për propagandë ruse, në fokus asistenti
29/05 15:01