Top Channel/ Targat-pragu i konfliktit: Kosova dhe Serbia “përballen” në Bruksel!
21/10/2021 15:46

Në Bruksel nisi takimi i parë i grupit të punës për targat që nxitën tensionet në veri të Kosovës. I dërguari i Posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun, Miroslav Lajçak, e bëri të qartë se pret që në një periudhë 6 mujore të ketë një propozim konkret. “Prita në Bruksel delegacionet e të dyja palëve për të diskutuar mbi targat, sic ramë dakord në 30 shtator. Grupi i kryesuar nga këshilltarët e mi do të takohet rregullisht. Besoj se ata do të paraqesin rezultate te prekshme brenda gjashtë muajsh”, ka shkruar Lajçak. Vendimi për të formuar grupet e punës për targat ishte rezultat i takimeve që ekipet negociatore patën në Bruksel me të dërguarin e Posaçëm europian për dialogun në kohën kur kishin shpërthyer tensionet për shkak të vendosjes së masës së reciprocitetit nga ana e Prishtinës. Serbët lokalë vendosën barriada nëpër rrugë duke bllokuar lëvizjen në pikat e kalimit kufitar të Jarinjës dhe Bërnjakut, ndërsa Kosova dërgoi në zonë njësitë special. Zgjidhja e përkohshme që iu dha ngërcit të krijuar ishte të mbulohen me letër ngjitëse pjesët e targave ku gjenden simbolet shtetërore dhe kjo gjë vlen për të dyja vendet.

Top Channel/ Të enjten nuk u kryen teste covid në Kosovë prej grevës së mjekëve
02/12 18:24
Top News-Dosja me tre të vrarët në Kosovë/ Detaje të reja, pista e vetme konkurrenca
02/12 13:23
Top Channel/Fëmijët tanë s`do vriten më: 6 emigrantë, 30 mijë euro që të gjendet vrasësi i Decanit
02/12 11:20
Top Channel/ Kosovë, protestojnë specializantët, kërkojnë të paguhen ndryshe, largohen
01/12 18:55
Top News- Dy vende në krah të Thaçit / Cilat fuqi kërkojnë lirimin e ish-presidentit të Kosovës
01/12 17:35
Top News- Haga nuk pranon të lirojë Thaçin/Kosova del garante, por ish-presidenti ende nën arrest
01/12 11:43
Top Channel/ Serbia tërbohet nga komandant Jashari: Kosova po dërgon sinjale të forta!
01/12 11:28
Top Channel/ Nga 3 janari nuk hyn në Kosovë pa certifikatë vaksinimi me të dyja dozat
01/12 02:24
Top News-Vaksinë e detyruar në Kosovë…!/Qeveria miraton masa të reja kundër covid 19
30/11 22:25
Top Channel/ Kosova zbardhet nga dëbora/ Parashikimet flasin për reshje shiu dhe rikthim të borës
30/11 19:34
Top News- Pse Kosova refuzon ‘Open Balkan’!/Qeveria nuk ka parë asnjë dokument konkret
30/11 15:46
Top News- Nipi i Adem Jasharit komandant i FSK / Emërohet nga presidentja, zëvendëson Rrahman Ramën
30/11 14:55
Top Channel/ Reshje dëbore në Kosovë. Temperaturat ulen në mënyrë drastike
30/11 12:52
Top News – Prishtina ndez dritat… / Kryeqyteti i Kosovës gati për festat e fundvitit
30/11 12:08
Top Channel/ Edhe Prishtina mbulohet nga dëbora
30/11 11:49
Top Channel/ Osmani: Open Balkan i shërben Serbisë. Serbia nuk është e interesuar për marrëveshje
30/11 02:41
Top Channel/ Ulen ndjeshëm temperaturat, nis dëbora dhe në Kosovë
29/11 18:16
Top News – Vrasja që tronditi Deçanin / Prokuroria bën përpara por ‘hetimi nuk është i lehtë’
29/11 14:52
Top News – Kosova në ‘ethet’ e Omicron / Zyrtarët kërkojnë kujdes, pritet ndryshim masash
29/11 12:12
Top Channel/ Festë edhe në Kosovë/ Pritje nga ambasada e Shqipërisë dhe kryeministri Kurti
29/11 00:03