Top Channel/ Tanket gjermanë mbërrijnë në mars, Gjermania refuzon të dërgoje avionë
30/01/2023 21:53

Mediat ne gjermani zbulojnë datën se kur do të mbërrijnë në ukrainë taket gjermnë. por autoritetet atje paralajmërojnw se nuk do dërgojnë avionë. Tani gjërat duhet të lëvizin shpejt me dorëzimin e 14 tankeve Leopard 2 nga ushtria gjermane në Ukrainë. Gjermania dëshiron t'i japë ushtrisë ukrainase modelin e dytë më modern, A6, ndërsa Polonia Leopard 2 A4. tani janë mbledhur municione ndwrsa tanket do dorëzohen nga fundi i marsit”, shpjegon Göran Sëistek i fondacionit të Berlinit Shkenca dhe Politika në një intervistë për DW. Grupi i ekspertëve këshillon gjithashtu qeverinë dhe parlamentin gjerman qw të zëvendësojw tanket Leopard. "Ky boshllëk që lind për të mbushur këto stoqe është mjaft domethënës dhe, mund të zgjasë të paktën një vit." Megjithatë, qeveria gjermane së pari duhet të porosisë tanke shtesë nga industria. Madje, sipas mediave gjermane, edhe Ministria e Mbrojtjes deri tani nuk ka porositur as armë të tjera si pjesë e paketës speciale prej 100 miliardë eurosh për ushtrinë gjermane, të cilën kancelari Olaf Scholz e njoftoi menjëherë pas fillimit të pushtimit rus pothuajse një vit më parë, më 24 shkurt, në fjalimin e tij për "ndryshimin e epokës”. "Me sa duket, sepse këto vendime blerjeje nuk janë marrë ende”, thotë eksperti i SËP, duke iu referuar Leopard 2. Pamjet: AFP

Top Channel/ Sulm kamikaz mbi personelin amerikan në Siri. SHBA kundërpërgjigjet me raketa
24/03 23:11
Top Channel/ Pamje spektakolare, qielli i Finlandës mbulohet nga aurorat shumëngjyrëshe
24/03 22:52
Top Channel/ SHBA thirje partive politike: Zero kriminelë në lista dhe financime transparente
24/03 22:37
Top Channel/ Tregu Vienez i Pashkëve hap dyert, vezët me dekore të veçanta “pushtojnë” dyqanet
24/03 22:35
Top News – ‘Keqardhje për Listën Srpska’, vendet e QUINT-it, për zgjedhjet e 23 prillit
24/03 21:50
Top Channel/ Britanikët “kryqëzojnë” Braverman për vizitën në Ruanda: Si Hitleri në kampet naziste
24/03 21:41
Top News – A do arrestohej Putin në Ballkan!/ Si përgjigjen Kroacia dhe Serbia
24/03 20:44
Top News – Policët braktisin Macron/ Protestat në Francë përshkallëzohen
24/03 20:27
Top News – Kina mund t’i japë fund luftës!/ Spanja thirrje të zbatohet plani i Pekinit
24/03 20:20
Top Channel/ Protestat në Francë kundër pensioneve vazhdojnë, mbreti Anglisë shtyn vizitën
24/03 19:58
Top Channel/ Arrestimi i Trump/ Të rejat nga hetimet për ish-presidentin amerikan
24/03 19:57
Top News – Turqia prodhon tankun e saj!/ Ashtu si dronët Bayraktar, gati për betejë
24/03 19:11
Top News – Trazirat në Francë trembin Mbretin/ Shtyhet vizita e Charles në Paris, shkak protestat
24/03 19:10
Top News – ‘Ushtria ukrainase, më e mira në botë’!Gjenerali flet për fuqizimin e forcave mbrojtëse
24/03 18:19
Top News – Franca ndalon përdorimin e Tik Tok/2.5 milionë zytarë në zbatim të urdhërit
24/03 16:32
Top News – ‘Imitohen’ dritat e veriut / Shkencëtarët suedezë ‘bëjnë magji’ në qiell
24/03 15:16
Top News – Wagner ‘kthehet’ në Afrikë / Mercenarët po ‘bien si gurë shahu’ në Bakhmut
24/03 15:11
Top News – Ukraina ‘niset’ drejt Krimesë… / Bomba bërthamore për ta ndaluar, kërcënon Rusia
24/03 15:07
Top News – Digjet Franca, 1 milionë njerëz në rrugë / Protesta kundër reformës së pensioneve
24/03 12:20
Top News – ‘Vrasësi i qyteteve’ na kursen… / Asteroidi kalon mes Tokës dhe Hënës, asnjë kërcënim
24/03 12:18