Top Channel/”Taksia e Ferrit”: Mbi 500 gra padisin Uberin për sulme seksuale!
14/07/2022 11:47

Mbi 550 gra kanë ngritur padi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundër kompanisë Uber, nën pretendimin se janë sulmuar seksualisht nga drejtuesit e makinave të këtij shërbimi taksi. Paditë u depozituan në Gjykatën e Lartë të Qarkut të San Franciskos. Një zëdhënësi i Uberit pohoi për BBC-së se ata po i marrin shumë seriozisht këto raporte. “Sulmi seksual është një krim i tmerrshëm. Nuk ka asgjë më të rëndësishme se siguria, prandaj Uberi ka ndërtuar veçori të reja sigurie dhe është më transparent për incidentet serioze. Ne nuk mund të komentojmë mbi çështjet gjyqësore, por do të vazhdojmë ta mbajmë sigurinë në zemër të punës tonë”, u shpreh ai. Padia, e ngritur nga avokatët në firmën ligjore “Slater Slater Schulman”, tregon se sulmet seksuale kanë ndodhur në "disa shtete”. Dhe kompania, nuk është se nuk ka qenë në dijeni të këtij fenomeni. Muajin e kaluar, ajo vetë publikoi raportin e dytë të sigurisë në SHBA, i cili tregoi se kishte 998 incidente të sulmeve seksuale në vitin 2020, duke përfshirë 141 raporte përdhunimi. Uberi theksoi në raport se ka marrë gjithsej 3 mijë e 824 raporte për pesë kategoritë më të rënda të sulmeve seksuale ne periudhën e viteve 2019 dhe 2020.

Top News – ‘Sulltani’ mbetet në fron/ Erdogan fiton zgjedhjet, por humb Stambollin e Ankaranë
28/05 21:18
Top Channel/ Përgjimet trondisin Bullgarinë, Petkov drejt dështimit për formimin e qeverisë së re
28/05 19:51
Top News/ Kundërshtohet shkrirja e ASA-s/ ‘Institucioni më i rëndësishëm në ruajtjen e gjuhës’
28/05 19:02
Top Channel/ Tensionet në Kosovë, Vuçiç takim me Macron dhe Scholz javën e ardhshme: Nuk ka dorëzim!
28/05 18:51
Top News – Pikantet nga zgjedhjet turke/ Voton… Qingji, por edhe dhëndëri me nusen
28/05 18:22
Top Channel/ Avioni i parë i pasagjerëve i prodhuar në Kinë, bën fluturimin e parë
28/05 18:11
Top Channel/ Financial Times për Shqipërinë! Reportazh për pasojat e emigracionit, jo vetëm negative
28/05 18:00
Top Channel/ Anti-reklama në Tik Tok! Qeveria britanike lufton me “ofertat” e trafikantëve
28/05 17:55
Top News – Kremlini ‘fshin’ Wagnerin / Prigozhin ankohet: Ndal raportimin në mediat shtetërore
28/05 17:50
Top News – Perëndimi po luan me zjarrin! Lavrov kërcënon për F-16: Përshkallëzim i papranueshëm
28/05 15:13
Top News-Britania e Madhe ‘paralajmëron’ shqip, fushatë reklamash për shqiptarët: Rrini larg Londrës
28/05 14:59
Top News – Kundërsulmi nis nga çasti në çast! Kryekomandanti i Ukrainës: Ka ardhur koha të…!
28/05 14:42
Top News – ‘Mobilizim për të mbështetur luftën’ / Rusëve u kërkohet të punojnë 6 ditë në javë
28/05 14:36
Top Channel/Kina i hap një tjetër “betejë” Perëndimit.Teston avionin e parë komercial për pasagjerë
28/05 14:15
Top News – Rusia kërcënon Britaninë e Madhe / Ndaloni ‘fluksin’ e armëve drejt Ukrainës, ndryshe…
28/05 13:35
Top News – Putin urdhëron ‘blindimin’ e kufijve / Ukraina godet gjithnjë e më thellë në Rusi
28/05 13:06
Top News – Ukraina bëhet ‘e rrezikshme’ / Sulmon rafinerinë e naftës në Rusi, Moska: Rrëzuam dronin
28/05 13:04
Top News – SHBA ‘merr frymë lirisht’ / Biden dhe republikanët arrijnë marrëveshje për borxhin
28/05 13:03
Top Channel / Zgjedhjet në Turqi/ Votohet sot në raundin e dytë për presidentin e ri
28/05 12:17
Top News – ‘Uron’ Kievin me kamikazë / Rusia, rrebesh dronesh mbi Ukrainë, sulme masive
28/05 11:45