Top Channel/ Sulmohet me dron iranian anija me pronësi izraelite
25/11/2023 21:41

Një sulm me dorn është regjistruar në ujërat e oqeanit Indian, ndërsa shënjestër ishte një anije transporti në pronësi të një miliarderi izraelit. Sipas zyrtarëve amerikanë, mjeti lundrus dyshohet se u godit nga garda revolucionare e iranit. Një anije që transportonte karburant u sulmua nga një dron Iranian në ujërat e oqeanit indian. Sulmi, sipas associated Press, ndodhi të premten, ndërsa mjeti lundrues është në pronës të një milardieri izraelit. Lajmi u konfirmua nga një zyrtar amnerikan I mbrojtjes, I cili në kushtet e anonimatit tregoi për Associated Press anija me emrin “CMA CGM Symi” u godit nga një dron I llojit Shahed-136, që mbarte lëndë eksplozive. Nga shpërthimi nuk pati të dëmtuar në radhët e ekuipazhit por vetëm dëme materiale. “Vazhdojmë të monitorojmë situatën nga afër”, tha zyrtari amerikan, I cili nuk shpjegoi se çfarë të dhënash ka grumbulluar deri më tani ushtria amerkiane, që mendon se sulmi mund të jetë kryer nga Garda Revolucionare e Iranit. Pas nisjes së luftimeve mes Izraelit dhe Hamasit, linjat e transportit ndërkombëtar të mallrave janë bërë shpesh objekt sulmesh, që vijojnë edhe pas arritjes së armëpushimit mes palëve. Sipas autoriteteve amerikane, të njëjtat dornë po përdoren edhe nga rusia në luftën në Ukrainë. Ndërkohë vetë kompania e transportit detar nuk pati një reagim për ngjarjen. Pamjet: AFP

Top News/ Vrau prostitutën në Itali. Kapet pas 25 vitesh shqiptari në Greqi
22/06 14:22
Top News/ 34 të vdekur e dhjetëra të zhdukur/ Bilanc tragjik në Itali, mbytet varka me emigrantë
22/06 13:24
Top News/ Dy ditë debat për Qeverinë e re. Në Shkup nis seanca, Mickoski ‘fryn’ kabinetin
22/06 13:23
Top News/ Putin paralajmëron Perëndimin/ Po zhvillon triadat bërthamore të avancuara
22/06 13:22
Top News/ 155 viktima nga i nxehti në Meksikë/ Autoritetet ngrenë alarmin- Mos dilni jashtë
22/06 13:09
Top Channel/ Ç`po thurin Vucic dhe Macron: Kujdes Kosovën, vëre lart në axhendë!
22/06 12:36
Top Channel/ Shkup, votohet qeveria e re: Në koalicionin e VMRO DPMNE, edhe katër parti shqiptare!
22/06 12:35
Top Channel/Përplasje me Kinën në Detin e Kinës Jugore, Filipinet nuk aktivizojnë paktin me SHBA-në!
22/06 12:34
Top News/ Sabrina Carpenter thyen rekordin në listat e Mbretërisë së Bashkuar
22/06 12:27
Top News/ Izraeli kërkon ndryshimin e AND-së së Palestinës: Gaza e Bregu Perëndimor, jo më bashkë
22/06 11:42
Top News/ Zyrtari i NATO-s zbut Vuçiçin. Presidenti serb bisedë me komandantin e Aleancës
22/06 11:28
Top News/ Izraeli sulm ajror pranë Kryqit të Kuq/Humbin jetën 22 të strehuar nga misionet humanitare
22/06 11:08
Top News/ Putin në Korenë e Veriut/ SHBA stërvitje ushtarake me Korenë e Jugut dhe Japoninë
22/06 10:19
Top News/ Popullariteti i Putin ka rënë, njerëzit të frikësuar dhe të mbytur nga pushteti
22/06 08:45
Top News/ SHBA armë drejt Izraelit/ Netanyahu: Do shpëtojmë pengjet dhe do mbrojmë vendin
22/06 08:15
Top News/ Frika e Putin, pas revoltës së Prigozhin shefi i Kremlinit kontroll ushtrisë
21/06 23:30
Top News/ Izraeli breshëri raketash drejt Gazës dhe Libanit, tensionohet situata në rajon
21/06 23:00
Top News/ Rriten tensionet në Lindjen e Mesme, Izraeli aktivizon artilerinë kundër Hezbollah
21/06 22:30
Top News/ Izraeli tërheq ushtrinë nga Gaza, Katari ende shpresë për armëpushim
21/06 21:57
Top Channel/ Greqia në alarm për zjarret, 64 vatra brenda një dite
21/06 21:24