Top Channel/ Sulmi me thika në një qendër tregtare në Sidney, shkon në 7 numri i viktimave
13/04/2024 21:58

Ka shkuar në shtatë numri i viktimave të sulmit me thikë në një qendër tregtare në Sidnei, ndërsa të plagosurit janë 8, mes tyre një nënë dhe dhe djali i saj 9 muajsh, ngjarje e cila ka tronditur thellë mbarë opinionin publik në Australi Mes viktimave është edhe autori i sulmit. Një police iu vu atij nga pas, dhe hapi zjarr duke e vrarë në vend, teksa shumë njerëz ende të shokuar, nuk po kuptonin cfarë kishte ndodhur. “Isha duke blerë në një dyqan kur dëgjova zhurma. U ktheva dhe pashë sesi një grua dhe fëmija i saj po sulmoheshin. Ishte e tmerrshme, të gjithë ngrinë në vend, nuk dinin cfarë të bënin”, u shpreh një 33 vjecar i cituar nga BBC. Nëna e lënduar arriti të shkëputej e të hynte në një dyqan të qendrës tregtare, stafi I të cilit reagoi me shpejtësi e mbylli dyert, duke e bllokuar agresorin jashtë. “Disa prej klientëve të dyqanit po përdornin rroba në përpjekje për t`i ndaluar asaj hemoragjinë”, rrëfeu një dëshmitar tjetër në vendngjarje. Fëmija i saj kishte marrë vetëm një plagë të vogël, por nëna dukej shumë keq. Kishte shumë gjak kudo, ajo ishte përfshirë nga paniku. Shpresoj që të shpëtojë”, shtoi i njëjti person. Kryeministri Australian Anthony Albanese u shpreh se “mendimet dhe zemrat e të gjithavë tani janë me të lënduarit dhe familjarët e viktimave”, dhe falenderoi ata që u përgjigjën të parët. Policia i bëri thirrje njerëzve të shmangnin shmangin zonën dhe evakuoi me qindra vetë nga qendra tregtare. Pamjet: AFP

Top News/ Trump i vë kusht Biden-it për debatin: Bëj testin e drogërave para se të vish në përballje
18/05 12:48
Top Channel/ Trump kërkon test droge për Bidenin: “Analizat, pastaj debati televiziv”!
18/05 12:38
Top News/ SHBA e NATO drejt përballjes me Rusinë/ Po mendohet dërgimi i trupave në Ukrainë
18/05 12:34
Top Channel/ Gjendje emergjence në Gjermani, rrezik “ekstrem” nga përmbytjet!
18/05 12:03
Top Channel/ Sulmoi burrin e Nancy Pelosit, dënohet me 30 vjet burg 44 vjecari në SHBA!
18/05 12:02
Top Channel/ Gjendet trupat e tre pengjeve izraelite: “Ishin vrarë që në 7 tetor!”
18/05 11:52
Top News/ Ushtria izraelite gjen trupat e tre pengjeve: U vranë nga Hamas
18/05 08:30
Top Channel/ Ukraina godet Rusinë me dronë, publikohen momentet e tmerrit
17/05 22:40
Top Channel/ SHBA, ndryshojnë zakonet e blerjeve, çmimet e larta të vënë para zgjedhjeve amerikanët
17/05 22:39
Top Channel/ SHBA nisur dërgesat me ndihma përmes portit, priten 150 kampionë në ditë në Gazë
17/05 22:38
Top Channel/ Tentoi të vrasë bashkëshorten, dënohet shqiptari në Britani! Vajza parandaloi ngjarjen
17/05 22:37
Top Channel/ Gratë vrasin e torturojnë fqinjin e dyshuar si pedofil, gjykata britanike: Gabimisht…
17/05 22:32
Top Channel/ Zbulohet misteri i MONA LISËS, historiania tregon ku e pikturoi Da Vinçi
17/05 21:39
Top Channel/ Nëse miratohet rezoluta e Srebenicws, hapet “kutia e Pandorës”, diskutimi Vuçiç – Dodik
17/05 21:35
Top Channel/ Sa gjakftohtë! Masakroi gruan, Eduart Denaj blen birra në market Ma hap pak televizorin
17/05 21:27
Top Channel/ Izraeli kufizon kalimet në kufijtë tokësor në Gaza, SHBA nis kamionët me ndihma
17/05 20:08
Top Channel/ Gjyqi ndaj Donald Trump, në qendër të vëmendjes dëshmia e ish-avokatit të tij
17/05 19:57
Top Channel/ Zelensky merr vendimin e papritur për shërbimin ushtarak, ndryshon pikat kyçe ligjore
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomimi i djalit të ish-presidentit të SHBA-së, Trump shoqërohet nga forca të shumta
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomati i lartë rus kërcënon SHBA: Po luan me zjarrin, duke bërë luftë indirekte
17/05 18:41