Top Channel/ Sulmi me pesë të vrarë nga shigjetat në Norvegji është akt terrori – autoritetet
14/10/2021 22:38

Sulmi i djeshëm me hark e shigjeta që la pesë të vdekur në Norvegji, duket se është një akt terrori, por motivet e të dyshuarit danez duhet ende të përcaktohen saktë. Autoritetet norvegjeze thanë sot se i dyshuari 37-vjeçar i konvertuar në musliman, ishte sinjalizuar më parë si ekstremist i mundshëm. Ndërsa fqinjët e të dyshuarit e përshkruanin atë si “vetmitar” dhe “gjithmonë të vervozuar”. "E pashë atë dje pasdite rreth orës 3, po nxirrte plehrat jashtë dhe gjithmonë shikon të tjetrët me dyshim”, tha një fqinj i të dyshuarit. Katër gra dhe një burrë, të moshave 50 deri në 70 vjeç u vranë prej tij, ndërsa tre të tjerë u plagosën në sulmin e mbrëmshëm në Kongsberg, pranë kryeqytetit Oslo. Kreu i policisë norvegjeze Ole Bredrup Sæverud tha se i dyshuari ishte konvertuar në fenë muslimane, ndërsa motivet e sulmit të tij mund të do të kërkojnë kohë të saktësohen. “Ngjarjet në Kongsberg duket se janë një akt terrori, por hetimet do të përcaktojnë në detaje motivacionin e tyre”. Rrjeti publik vendas NRK raportonte se sulmuesi ishte dënuar më parë për shkelje të vogla dhe kishte një urdhër mos-afrimi ndaj dy familjarëve të tij.

Top Channel/ Gropa të mistershme shfaqen në brigjet e tërhequra të Detit të Vdekur
27/10 22:18
Top Channel/ Moska kritikon përdorimin e dronëve ushtarakë të Turqisë në Ukrainë
27/10 22:17
Top Channel/ Marina ruse shpëton anijen nga sulmi i piratëve në Gjirin e Guinesë
27/10 22:16
Top News- Bllokohet për 2 orë Parisi / Alarmi për bombë rikthen frikën e terrorizmit
27/10 20:22
Top Channel/ SHBA bllokon `China Telecom`: “Po na spiunoni, nuk na e hidhni dot”!
27/10 17:44
Top News- BE ‘nuk bën shaka’ / Pse i vendosi Polonisë 1 mln euro gjobë në ditë
27/10 17:20
Top News- Erdogan ka probleme mendore / Opozita turke akuza të ashpra ndaj presidentit
27/10 17:18
Top News – Vrasësi shqiptar kapet në Brazil / Zbulohet identiteti, e kërkonin edhe tre shtete
27/10 17:16
Top Channel/ Itali, nëna vret vajzat 3 dhe 11 vjeç dhe zhduket- i largoheshin babait të dhunshëm
27/10 15:52
Top Channel/Raporti:“Vetëm 2% e pasurisë së Elon Musk, do t`i jepte fund urisë nëpër botë”!
27/10 15:52
Top Channel/ Habit Eurostat: Shqipëria, vendi me numrin më të vogël të grabitjeve për frymë!
27/10 15:22
Top Channel/ “Çmendet” nafta në tregjet ndërkombëtare, çmimi- niveli më i lartë në një dekadë
27/10 15:08
Top Channel/ Vuçiç paralajmëron tensione:”Në 6 nëntor, aksion tjetër në veri të Kosovës”!
27/10 14:22
Top News – Bolsonaro nën hetim penal / Për mënyrën se si e menaxhoi krizën e Covidit
27/10 14:10
Top News – Katër fëmijë u mbytën në Egje / Greqia fajëson Turqinë: Nuk po lufton trafikantët
27/10 14:09
Top Channel/ Hakmarrja e natyrës, shfaqen gropa në mes të detit si “shpagim për njeriun”
27/10 13:54
Top Channel/Skenari i luftës: Dongsha, ishulli ku nis ofensiva e SHBA-së nëse Kina mësyn Tajvanin!
27/10 13:49
Top News Natyra po hakmerret! / Vrimat gjigante mbushin brigjet e Detit të Vdekur
27/10 13:45
Top News – Stërvitja e parë me dronë / SHBA dhe Bahreini bashkojnë forcat në Gjirin Persik
27/10 13:36
Top News – Shqetësim për sigurinë kombëtare / SHBA anulon licencën e kompanisë kineze
27/10 13:29