Top Channel/ Suedia anëtarësohet në NATO në korrik? Blinken thirrje Turqisë
30/05/2023 22:04

Sekretari Amerikan i Shtetit i SHBA Antony Blinken shpreson se NATO mund të mirëpresë Suedinë në kohë për samitin e saj të korrikut, disa ditë pas rizgjedhjes së presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, i cili deri tani nuk ka dhënë miratimin e tij. “Tani është koha për të finalizuar pranimin e Suedisë,” tha Blinken në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministrin Ulf Kristersson në qytetin verior suedez Lulea. Finlanda u bashkua me NATO-n muajin e kaluar, por hyrja e Suedisë është vonuar nga kundërshtimet e Turqisë dhe Hungarisë. Suedia dhe Finlanda arritën një marrëveshje “trepalëshe” në Madrid qershorin e kaluar për të adresuar shqetësimet e sigurisë së Turqisë. Por Turqia ka vazhduar të qëndrojë në rrugën e Suedisë, duke thënë se Stokholmi strehon anëtarë të grupeve militante që i konsideron terroriste. Hungaria kundërshtoi gjithashtu kërkesën për anëtarësim të Suedisë, duke përmendur ankesat për kritikat e Suedisë ndaj të dhënave të kryeministrit për demokracinë dhe sundimin e ligjit. Pamjet: AFP

Top News- Nga Zelenski e Trump, te Erdogan e Rama/Jeta para politikës, ja çfarë punësh bënin liderët
28/09 13:46
Top News – Nagorni Karabaku përgjysmohet / Më shumë se gjysma e popullsisë, ‘eksod’ në Armeni
28/09 13:39
Top News – Rusët ‘sfidojnë’ Putinin / Në radhë për të parë ‘Barbie’, pavarësisht sanksioneve
28/09 13:39
Top News – Një vend i NATO-s me lider pro rus…Perëndimi në alarm, çfarë po ndodh në Sllovaki?
28/09 13:38
Top Channel/ Azili, BE ashpërson rregullat: Gjermania nuk reagon!
28/09 12:00
Top Channel/ Koreja e Veriut përgatitet për luftë: Zgjerimi i forcës atomike, bëhet ligj!
28/09 11:53
Top Channel/ Rusia po prodhon armë të reja bërthamore, Putin: Do ruajmë ekuilibrat botërorë!
28/09 11:52
Top News – Një nëndetëse ‘Made in Taiwan’ / Kundër Kinës, ishulli përgatitet për luftë
28/09 11:18
Top News – Vijnë robotët me ‘personalitet’ / META prezanton risinë: Imitojnë të folurën e njeriut
28/09 11:17
Top News – Më shumë bomba bërthamore me ligj / Koreja e Veriut ‘sanksionon’ zgjerimin e kapaciteteve
28/09 11:15
Top News – Republikanët sërish në debat / Fituesi është Trump…edhe pse mungonte
28/09 10:40
Top News – Kaloi ilegalisht kufirin, Koreja e Veriut deporton ushtarin amerikan
27/09 19:57
Top News – ‘Homoseksualizmi, jo arsye për të marrë azil’, Braverman Kritika për konventën e OKB
27/09 19:00
Top News – Rrit çmimet, mbyt konkurrencën / Autoritetet amerikane padisin Amazon
27/09 18:58
Top Channel/ Protestë në Vatikan: Zero tolerance për çdo klerik të përfshirë në abuzime seksuale
27/09 18:49
Top Channel/ Shpërthen zjarri në dasmë, 100 të vdekur në Irak: Shkaku, fishekzjarret!
27/09 17:52
Top News – VIDEO/ Momenti kur tre astronautë ulën në tokë, 6 muaj me vonesë
27/09 17:36
Top News – Luftë emigrimit të paligjshëm, Gjermania shton kontrollet në kufi me Poloninë dhe Çekinë
27/09 17:03
Top News – Përhapte ideologjinë naziste te të rinjtë, Gjermania ndalon sektin ekstremist
27/09 16:41
Top News – Pas vdekjes së Prigozhin, mercenarët e Wagner rikthehen në frontin e luftës të Ukrainë
27/09 16:20