Top Channel/ Studentët nuk duan të kthehen, kërkojnë që të gjitha provimet t’i japin online
18/05/2021 15:37

Teisa Kurti studion në Fakultetin e Drejtësisë në Tiranë, në vitin e tretë Baçelor. Së shpejti diplimohet. 21 vjeccarja nga Fushë-Kruja I është bashkuar grupit të të rinjve, që janë kundër rikthimit të studentëve në auditore. Teisa Kurti, Studente: Ne nuk mund t’I rikuperojmë aspak njohuritë që kemi humbur. Deri më sot nuk është bërë asnjë vlerësim I qartë, ose një raport paraprak I njohurive që ne kemi marrë deri më tani. Kështu që rikthimi në auditore vetëm për provime nuk është aspak efektiv për ne. Përkundrazi do t’i penalizonte studentët, pasi një pjesë e madhe e tyre janë nga rrethet. Dhe në këtë mënyrë, ata janë të detyruar të rikthehen në Tiranë vetëm për sezonin e provimeve. Por a është e mundur që ata t’u rikthehen dhomave të konvikteve, të gjejnë shtëpi me qira, për një periudhë kaq të shkurtër, pra për 1 muaj. Tirana është e shtrenjtë për një student. Teisa Kurti, Studente: Ashtu si shumë student, edhe unw jetoj prej 3 vjetësh në Tiranë me qira, bashkë me një shoqen time. Këtë vit vendosa ta mbaj shtëpinë me shpresën që do të riktheheshim shpejt në auditore, pas kërkesave të shumta që bëmë kohë pas kohe. Këtë vit unë po punoj dhe po studioj në Tiranë, pasi duhet të përballoj shpenzimet bazike mujore, që nuk janë të pakta. Në fillim të majit Komiteti I Ekspertëve vendosi rikthimin e studentëve në auditore për konsultime dhe provime. Por studentët e Fakultetit të Ekonomisë fillimisht dhe të disa fakulteteve të tjera të Universitetit të Tiranës e kundërshtuan atë. Teisa Kurti, Studente: Ashtu si për vendimet e mëparshme të Komitetit të Ekspertëve edhe këtë herë u gjetëm të papërgatitur, dhe në një moskoordinim total të Ministrisë së Arsimit, Universiteteve dhe Komitetit. Në fakt Universitetit I Tiranës vendosi t’u linte dorë të lirë fakulteteve. Aktualisht fakulteti I Drejtësisë në Tiranë ku unë studioj, ka vendosur që provimet do të zhvillohen online edhe këtë semestër.

Top Channel/ Bletërritësit e bregdetit/ Vetëm me pasion dhe pa asnjë ndihmë prej 40 vitesh
20/06 20:37
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 20:35
Top Channel/ Rreth 100 mijë shtëpiake nuk punojnë, për arsye familjare por edhe tregut të punës
20/06 20:26
Top News – Punësimet në shtet, del raporti/ 20 zyrtarë u ndëshkuan nga dekriminalizimi
20/06 20:25
Top Channel/ Informaliteti, shkak korrupsioni/ Në Shqipëri 35 për qind e ekonomisë është informale
20/06 20:23
Top Channel/ Vila e barit në Shijak/ Arrestohen elektricistët. Në kërkim pronarët e hashashit
20/06 20:20
Top Channel/ Plumba drejt lokalit në Sarandë/ Plagoset administratori dhe një kalimtar
20/06 20:18
Top News – Aty ku kokaina kapet me shumicë/ Porti i durrësit, pika tranzit e trafikantëve
20/06 20:15
Top Channel/ Frikë nga prenotimet? Agjencitë turistike: Shqiptarët vendosin në momentin e fundit
20/06 20:10
Top Channel/ Të gjithë në bregdet/ Rrugët bosh në Tiranë, pak interes edhe për t’u vaksinuar!
20/06 20:05
Top News – Shqiptarët, nis udhëtimi në Gjermani/ Hiqen kufizimet, dyndje e madhe në Rinas
20/06 20:02
Top Channel/ Në Gjermani jo me vaksinë kineze/ Teste dhe dëshmi vaksinimi për Pfizer dhe AstraZeneca
20/06 20:00
Top Channel/ Në kërkim të plazheve të qeta/ Në Lalëz, prej makthit të trafikut dhe mbipopullimit
20/06 19:57
Top Channel/ Kaos nga trafiku për në plazh/ I nxehti pas uljes së infektimeve, dyndje për në bregdet
20/06 19:53
Top Channel/ “Kaloni kufirin më këmbë”/ Policia greke nuk lejon kalimin e autobusëve shqiptarë
20/06 19:48
Top Channel/ Trafik i rënduar nga mbikalimi tek plepat në Kavajë, bllokohen rrugët e plazhit
20/06 19:34
Top Channel/ Dita e lirisë nga Covid! Britania e Madhe e pret hapjen më 5 korrik
20/06 19:32
Top News – Nga Tirana për në rreth tjetër/ Si lëvizin deputetët, ndryshimet nga 1991
20/06 18:49
Top Channel/ Përfundon me sukses edicioni i parë i ‘Tiranathlone’, ja kush janë fituesit
20/06 18:32
Top News – Xhirim gomash për ‘karshillëk’/ Itali, dy shqiptarët arrestohen nga policia
20/06 18:24