Top Channel/ Strasburgu legjitimon Vettingun, rrëzon padinë e gjyqtares Altina Xhoxhaj
02/06/2021 19:40

Në vendimin e dy ditëve me parë, të dhomës së madhe të Gjykatës Europiane të Drejtave të Njeriut në Strasburg rrezon padinë e ish-gjyqtares së Kushtetueses, Altina Xhoxhaj kundra shtetit Shqiptar, pasi ajo u shkarkua nga Vettingu. Kontrolli i pasurive, thotë Gjykata e Strasburgut duke qenë një masë në luftën kundër korrupsionit, paraqiste tipare të veçanta, pasi pasuritë normalisht akumulohen gjatë gjithë jetës dhe autoritetet e brendshme kishin detyrimin të vlerësonin ligjshmërinë e të gjitha pasurive të fituara nga subjektet e vlerësimit. Në këtë vendim që ishte një test i rëndësishëm për kredibilitetin dhe vijueshmërinë e procesit të venttingut, Gjykata e Strasburgut thekson se “ mori në konsideratë nevojën e domosdoshme shoqërore, në Shqipëri për të reformuar sistemin e drejtësisë për shkak të nivelit të lartë të korrupsionit në gjyqësor”.

Top Channel/ Nesër ditë përvëluese! Në Elbasan, Berat dhe Gjirokastër, temperaturat deri në 43 gradë
28/07 15:32
Top Channel/ Lagje e re për 11 mijë banorë! Tiranë, Veliaj inspekton punimet në zonën e 5 majit
28/07 15:21
Top Channel/ Përvëlim në qytetin e gurtë/ Gjirokastra, sot me temperatura 41-42 gradë
28/07 15:20
Top Channel/ Fatos Tushe mbetet në burg. U arrestua për korrupsion
28/07 15:16
Top Channel/Tymi i plehrave mbulon Fierin prej dy ditësh, digjen mbetjet, në qytet situatë alarmante
28/07 15:14
Top News – I nxehti afrikan pushton vendin/Në Elbasan shënohet temperature 43 gradë
28/07 15:12
Top Channel/ Panik nga tërmeti në Shëngjin. Pushuesit dalin në rrugë, kalojnë natën nëpër makina
28/07 15:09
Top Channel/ Elbasan. Sot 43 gradë, i nxehti përvëlues bën të pamundur edhe lëvizjet
28/07 15:04
Top Channel/ Temperaturat e larta pushtojnë vendin, qytetarët mbushin plazhet
28/07 15:03
Top Channel/ Mbi 35 gradë në Korçë, qytetarët freskohen ku të munden
28/07 14:26
Top News – Nënë e bijë në spital psikiatrik/ Krimi në familje, Mine e Aida Lezi do të ekzaminohen
28/07 13:58
Top News – ‘Gjaku i tim biri nuk falet’/Gërdeci, familja Durda paralajmëron vetëgjyqësi
28/07 13:48
Top News-Fatos Tushe mohon akuzat/ Nuk kam lidhje me tenderin, kërkoj të lirohem
28/07 13:45
Top News – Ishte me shpejtësi, humb jetën i riu/Ndalohet polaku në Fier me makinë te vjedhur
28/07 13:41
Top Channel/ Panik nga tërmeti me magnitudë 3.6.Në Shëngjin largohen pushuesit nga frika
28/07 12:50
Top Channel/ Java do jetë përvëluese. Në Elbasan dhe Berat 43 gradë gjatë së enjtes
28/07 12:48
Top Channel/ Mbi 41 gradë në Shkodër. Në veri nesër “freskim” vetëm me një gradë
28/07 12:48
Top Chanel/ Gjirokastra, sot ndër qytetet më të nxehta me temperatura 41-42 gradë
28/07 12:47
Top Channel/ Aksident nga përgjumja e shpejtësia.Humb jetën 19-vjecarja në Fier
28/07 12:45
Top Channel/ Tushe kërkon lirinë. Ish-Kryebashkiaku i Lushnjës në burg për korrupsionin me tendera
28/07 12:43