Top channel/ Stoltenberg takon Erdogan: Të anëtarësojmë Suedinë në NATO
04/06/2023 20:59

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg i bëri thirrje Ankarasë zyrtare që të heqë dorë nga kundërshtimi i saj ndaj kërkesës së Suedisë për t'u bashkuar me aleancën e mbrojtjes të udhëhequr nga SHBA. "Anëtarësimi do ta bëjë Suedinë më të sigurt, por gjithashtu do t'i bëjë NATO-n dhe Turqinë më të fortë," u tha Stoltenberg gazetarëve pas takimit me Presidentin Recep Tayyip Erdogan dhe ministrin e Jashtëm të sapoemëruar Hakan Fidan, i cili më herët mbante postin e kreut të agjencisë së inteligjencës, në Stamboll. Stoltenberg theksoi se mezi pret që të finalizoj sa më shpejt pranimin e Suedisë në NATO. Kjo pasi Turqia, si vend i aleancës së traktatit të Atlantikut të veriut, po zvarrit prej kohësh anëtarësimin e Suedisë.

Top Channel/ Kryebashkiak i AfD-së pranë kampit të përqëndrimit, trondit Gjermania!
23/09 15:12
Top News – Arrestohet shqiptari në Greqi/Dhunonte gruan se nuk lindi djalë
23/09 14:36
Top Channel/ “Emigrantët nuk vijnë për të pushtuar”, papa thirrje Europës: “Më tolerantë”!
23/09 13:51
Top News – Covidi i gjatë dëmton organet / Studimi i ri zbulon simptoma të reja
23/09 12:58
Top News – Në krevat për 800 orë, 34 ditë…/ Malazezët thyejnë rekordet në Olimpiadën e dembelizmit
23/09 12:56
Top Channel/ Nuk kemi shpëtuar, studimi i ri: Covidi i gjatë, anomali tek organet kryesore!
23/09 12:13
Top Channel/ Gjermania rikthen kontrollet në kufi: Shumë emigrantë ilegalë!
23/09 12:12
Top Channel/ Shqipëria, perspektivë pozitive: S&P ndryshon mendje, rikonfirmon dhe vlerësimin B+!
23/09 11:59
Top Channel/ BE, ankesa për Kinën: Marrëdhënia tregtare shumë e pabalancuar!
23/09 11:58
Top News – F 35 u rrëzua, piloti u hodh me parashutë/Telefonoi 911 pasi ra në kopshtin e një shtëpie
23/09 11:54
Top News – Gjermania kthen kontrollet në kufi / ’Ndizet’ debati për kufizimin e emigracionit
23/09 11:53
Top News – Berlini e Parisi, plan për reformën e BE / Zgjerimi deri në 2030-ën, dokument me 60 faqe
23/09 11:40
Top News – ‘Mos fyej kurrë më polakët!’ / Morawiecki paralajmëron Zelenskin, vazhdon retorika
23/09 11:38
Top News – Ukraina merr raketat e frikshme / SHBA thotë ‘po’ për ATACMS, godasin 300 km larg
23/09 11:37
Top News – BE-Kinë, ‘dashuri dhe urrejtje’ / Marrëdhënia tregtare ‘shumë e pabalancuar’
23/09 11:29
Top News- Protesta në Spanjë/ Mblidhen mijëra njerëz, Sanchez drejt koalicionit
23/09 11:20
Top News – Dosja shqiptare, McGonigal pranon fajin para gjykatës së Uashingtonit
22/09 23:37
Top Channel/ Takimi kokë më kokë Zelensky-Trudeau, forcohet më tej mbështetja ushtarake
22/09 23:36
Top Channel/ Shuhet Giorgio Napolitano. Ish-Presidenti Italisë vizitoi dy herë Shqipërinë
22/09 23:34
Top News–Lingota ari dhe 500 mijë dollarë në shtëpi, akuza për ryshfet ndaj senatorit mik të Kosovës
22/09 23:11