Top Channel/ SPAK arreston Jorgo Goron, u padit nga rivali i tij i burgosur Fredi Beleri
23/03/2024 19:25

Kryetari në detyrë i bashkisë së Himarës, Jorgo Goro u arrestua këtë të shtunë me urdhër të SPAK. Ai akuzohet për “Shpërdorim detyre” pasi dyshohet se gjatë kohës që ka qenë në krye të Bashkisë ka dhënë një lejë për ndërtimin e një objekti në shkelje me ligjin. Vec ti gjykata antikorrupsion aprovoi arrest me burg dhe për pronarin e tokës. Kurse për tre të tjerë u vendos arrest shtëpie. Hetimet ndaj kryebashkiakut Goro nisën pas një kallzimi të depozituar nga paraburgimi prej rivalit të tij Fredi Beleri, i cili e mposhti në zgjedhjet e 14 majit të vitit të kaluar . Beleri u dënua për shitbletjr votasj dhe njihet sj kryetari i zgjedhur i himarës, por që për shkak rë burgosjes së tij detyrën e kryebashkiakut vazhdonte ta mbante Jorgo Goro . Hetimi ndaj Goros qe me arrestimin e tij , bashkia e Hinarës ngelet pa kyetar kulmoi gjatë vjeshtës , atëherë kur vec tij i thirr për tu pyetur edhe biznesmenit I cili ka marrw statusin e investtorit strategjik, artan Gaci, I bashkëshort I ish ministres Olta Xhackës . Mejithatë hetimi i spak ngriri pikëpyetje për veprintarinë e goros dhe të dyshuar të tjerë qe vlerësohen se u implikuan në falsifikim dokumrntash në shkelje të ligjit Por krahas kësaj padie SPAK I është referuar dhe raportit zyrtar të Kontrollit të Lartë të Shtetit i cili ka evidentuar disa dyshime në lidhje me shkeljen e barazisë në tendera por edhe me investime të caktuara në qytetin e Himarës, gjatë kohës ku Goro mbante postin dhe mandatin e tretë të kryebashkikakut të Himarës. Gjetja më e rëndësishme e Kontrollit të Lartë të Shtetit, ka të bëjë me ndërtimin e një resorti në këtë zonë dhe me proceduat se si janë dhënë lejet e ndërtimit në zonën bregdetare të Himarës. Pak kohë më parë Goro u paraqit në SPAK ku dha sqarime për këto dy çështje. Ndërkohë pak ditë më parë spak pranoi për Tch se po ktyen hetime ndaj 18 kfebashkiakëve dhe ish kryebashkiakëve

Top Channel/ “Kushëriri Altin Dumanit i vuri minën dy vajzave”, Berisha sërish akuza ndërkombëtarëve
19/07 23:04
Top News/ Stuhia shkatërron serat në Cërrik, fermerët humbasin çdo gjë
19/07 21:37
Top Channel/ Kapriçot e motit në Korrik, stuhia përfshin Cërrikun, shkatërrohen tërësisht serat
19/07 21:09
Top News/ Bisedat në Instagram i kushtojnë jetën, 42-vjeçari nga Bilishti vdes në spital
19/07 20:58
Top News/ Fshinin gjobat kundrejt ryshfetit. Masa ndaj ‘grupit’ të policëve rrugorë në Elbasan
19/07 19:59
Top Channel/ Aeroporti i Tiranës i paprekur/ TIA konfirmon se sistemet kanë mbetur funksionale
19/07 19:55
Top Channel/ Debat për akulloren! Spaho përplaset me Shalsin: Po intimidoni kreun e KLSH
19/07 19:51
Top Channel/ Rivlerësimi i pronave, me 5%! Në shtator miratohet lehtësia për ndërtimet
19/07 19:51
Top Channel/ Veliaj ironizon opozitën nga Kamza: Ata flasin për rrotën, kur bota flet për AI
19/07 19:30
Top Channel/ Ligj të ri për policinë! Miratohet në parim në Komisionin e Sigurisë Kombëtare
19/07 19:24
Top News/ Ndryshimet në ligjin e policisë / Balla prezanton draftin në Kuvend, kritika nga opozita
19/07 17:37
Top News/ Grupi i hashashit në Shkodër. GJKKO lë në burg 9 persona, zbutet masa për një vajzë
19/07 16:53
Top News/ ‘Luftë’ korrupsionit madhor. Komisioni i posaçëm shqyrton rekomandimet e BE
19/07 15:53
Top News/ Gjykim i shkurtuar për Dakon. Gjykata pranon kërkesën e ish-kryebashkiakut të Durrësit
19/07 15:51
Top News/ Dakordësi për votën e diasporës / Në zgjedhje votojnë edhe emigrantët e parregullt
19/07 15:50
Top News/ Në pranga 39-vjeçari në Shëngjin/ Pjesë e grupit që trafikoi 110 kg kokainë nga Belgjika
19/07 15:20
Top Channel/Sekuestro kompanive të mikrokredive: MCA e Final në bashkëpunim me ADCA vodhën qytetarët
19/07 15:12
Top News/ ‘Të rroftë Mercedez-i’, kryeministri me tone ironike ndaj operatorëve turistikë
19/07 15:01
Top News/ ‘Ikin se nuk dinë të punojnë’, Rama: E dini ju sa paguhet një menaxher
19/07 15:00
Top News/ ‘Ka vende punë, problem mbetet aftësia’, Rama: Paguajmë punëtorët si në rajon
19/07 14:58