Top Channel/ Sot skadon afati, Escobar “kundër” Kurtit: Mbështesim Kosovën, jo kryeministrin!
07/06/2023 11:48

Sot skadon afati i vendosur kryeministrit të Kosovës Albin Kurti nga i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe ai i BE-së për dialogun, Mirosllav Lajcak për pranimin e propozimit ndërkombëtar që synon uljen e tensioneve në veri. Nëse përgjigja do të jetë negative, atëherë do të interpretohet si shenjë se Kurti nuk dëshiron bashkëpunimin me SHBA-në e BE-në. Escobar doli me kërkesa të qarta për qeverinë e Kosovës lidhur me frenimin e përshkallëzimit te situatës në veri, mbajtjen e zgjedhjeve të reja me pjesëmarrjen e serbëve dhe lëvizjen drejt implementimit të marrëveshjes së Ohrit. Për këtë, pas takimit të së hënës, zyrtari i lartë amerikan i dha Kurtit dy ditë kohë, afat ky që përfundon sot. “Për këtë gjë duhet të pajtohemi shpejt sepse të premten, unë dhe Mirosllav Lajcak duhet t`i paraqesim eprorëve tanë raportet nëse ishim të suksesshëm apo jo”, u shpreh Escobar. Shpërfillja e kërkesave te tyre mund të vijë me pasoja afatgjatë për Kosovën. “Nuk bëhet fjalë vetëm për SHBA-në - është i tërë komuniteti transatlantic. Ne i shohim gjërat njësoj, ne jemi mbështetës... Dhe, po, mund të ketë një ndikim afatgjatë. Ëashingtoni qëndron me popullin e Kosovës, por nuk mbështet një individ që “nuk ka instinkt bashkëpunimi” –tha Escobar duke aluduar këtu për Kurtin. “Ne po e shohim që po merren vendime, pavarësisht partneritetit tonë, dhe ky është sinjal për ne - ne nuk mund ta pranojmë këtë gjë. Prandaj, në një pikë, kur të duam ta rikthejmë koordinimin dhe partneritetin me këtë Qeveri, ne jemi të gatshëm, sepse ne gjithmonë do të jemi me popullin e Kosovës. Kjo nuk nënkupton që duhet ta mbështesim një individ që nuk e ka atë instinkt të bashkëpunimit dhe koordinimit”, ishte komenti i tij.

Top Channel/ Azili, BE ashpërson rregullat: Gjermania nuk reagon!
28/09 12:00
Top Channel/ Koreja e Veriut përgatitet për luftë: Zgjerimi i forcës atomike, bëhet ligj!
28/09 11:53
Top Channel/ Rusia po prodhin armë të reja bërthamore, Putin: Do ruajmë ekuilibrat botërorë!
28/09 11:52
Top News – Një nëndetëse ‘Made in Taiwan’ / Kundër Kinës, ishulli përgatitet për luftë
28/09 11:18
Top News – Vijnë robotët me ‘personalitet’ / META prezanton risinë: Imitojnë të folurën e njeriut
28/09 11:17
Top News – Më shumë bomba bërthamore me ligj / Koreja e Veriut ‘sanksionon’ zgjerimin e kapaciteteve
28/09 11:15
Top News – Republikanët sërish në debat / Fituesi është Trump…edhe pse mungonte
28/09 10:40
Top News – Kaloi ilegalisht kufirin, Koreja e Veriut deporton ushtarin amerikan
27/09 19:57
Top News – ‘Homoseksualizmi, jo arsye për të marrë azil’, Braverman Kritika për konventën e OKB
27/09 19:00
Top News – Rrit çmimet, mbyt konkurrencën / Autoritetet amerikane padisin Amazon
27/09 18:58
Top Channel/ Protestë në Vatikan: Zero tolerance për çdo klerik të përfshirë në abuzime seksuale
27/09 18:49
Top Channel/ Shpërthen zjarri në dasmë, 100 të vdekur në Irak: Shkaku, fishekzjarret!
27/09 17:52
Top News – VIDEO/ Momenti kur tre astronautë ulën në tokë, 6 muaj me vonesë
27/09 17:36
Top News – Luftë emigrimit të paligjshëm, Gjermania shton kontrollet në kufi me Poloninë dhe Çekinë
27/09 17:03
Top News – Përhapte ideologjinë naziste te të rinjtë, Gjermania ndalon sektin ekstremist
27/09 16:41
Top News – Pas vdekjes së Prigozhin, mercenarët e Wagner rikthehen në frontin e luftës të Ukrainë
27/09 16:20
Top Channel/ Armenia “pushton” Nagorni Karabakun, eksodi epik: Mijëra vetë marrin arratinë!
27/09 15:17
Top News-Koreja e Veriut dëbon ushtarin amerikan/Kaloi ilegalisht kufirin, ‘mbaroi’ marrja në pyetje
27/09 14:25
Top News – Katër ditë ‘jetë’ për qeverinë / SHBA, rrezik mbylljeje, nis numërimi mbrapsht
27/09 14:20
Top Channel/ UNESCO “pasuron” trashëgiminë botërore: Shtohen 40 site të reja!
27/09 14:11