Top Channel/ Skemat e mashtrimit në Ballkan: Call centers, brokerë të rremë dhe mijëra viktima!
30/11/2022 20:00

Duke përdorur call center 24 oresh me bazë në Ballkan, një rrjet ndërkombëtar kriptomonedhash ka bërë më shumë se 200,000 viktima në Europë, shumica prej tyre në Gjermani, Itali dhe Spanjë. Skema globale është ekspozuar tashmë pas një hetimi të mirëkoordinuar, që përfshin policitë e shtatë vendeve. Tre milionë emaile përgjuan forcat spanjolle të rendit, duke u mundësuar kështu hetuesve të identifikonin më shumë se 470 faqe interneti të mbështetura nga call centera, platforma teknologjike e biznese, shkruan El Pais. Nga analiza e bërë emaileve në fjalë, rezulton se domeni kryesor ishte në Spanjë e vlerësohet se 17 mijë viktima të mashtrimit kanë qenë vetëm nga ky shtet. Sipas gazetës së njohur spanjolle, autorët e mashtrimit kanë grumbulluar 2.5 miliardë dollarënga qindra mijëra viktima në mbarë botën. Eurojust (Agjencia e Bashkimit Evropian për Bashkëpunim në Drejtësinë Penale) po koordinon hetimin e paprecedentë me shtatë vende europiane që së fundi kryen bastisje të njëkohshme në call centerat në Shqipëri, Maqedoninë e Veriut, Bullgari, Gjeorgji, dhe Ukrainë.“Këto organizata u krijuan fillimisht në Izrael dhe Evropën Lindore. Pak nga pak, ato nisën të lidhen me njëra-tjetrën e të zgjerohen”, thotë avokati Mauro Jordan, i cili përfaqëson rreth 20 persona në çështjen ligjore që nxiti hetimin në Katalonjë. Klientët e tij përfshijnë një grua 80-vjeçare, qe humbi më shumë se 837,000 dollarë (800,000 €) duke investuar në kriptovaluta të ruajtura në portofole dixhitale, tek të cilat në fakt, nuk pati kurrë akses. "Organizatat per te cilat flasim, jane shumë të mëdha dhe të lidhura ngushtë me njëra-tjetrën; ato krijojnë e fshijnë vazhdimisht faqe interneti, e po kështu hapin e mbyllin kompani”, thekson juristi. Sipas El Pais, burimi kryesor i telefonatave për viktimat në gadishullin Iberik, ishin call centerat e bastisura në Shqipëri me pjesëmarrjen e autoriteteve spanjolle. Një fletë-arresti, vazhdon shkrimi, është lëshuar për Amant Josifin, pronar i një call centeri, me lidhje në qeverinë shqiptare, i cili është edhe këshilltar në ministrinë e Mbrojtjes. Pamjet: AFP

Top News – SHBA sfidon Kurtin për Asociacionin/ Kryeministri përjashtohet nga bisedimet
27/01 18:28
Top Channel/ Deripaska, “tentakula” deri në Londër: Favoriti i Putinit, lidhje me politikën angleze!
27/01 18:15
Top News – Sa rrezikon NATO të hyjë në luftë!/ Frika për përfshirjen në fushëbetejë në Ukrainë
27/01 17:05
Top News – Polonia jep edhe 60 tanke për Ukrainën/ Vendi i Europës Lindore që po udhëheq BE
27/01 16:55
Top Channel/ Bërthama e brendshme e Tokës ndryshon lëvizjen, cfarë i ndodh planetit?
27/01 15:12
Top News – Biden ka ‘çelësin’ e fundit të luftës / Kremlini: …por nuk do ta përdorë atë!
27/01 14:56
Top News – Zbulim i jashtëzakonshëm në Romë/ Del në dritë gjatë punimeve statuja e Herkulit
27/01 14:44
Top News – ‘Shengeni’ është një dështim! Shokon kancelari austriak: Duhet të forcojmë kufijtë
27/01 14:43
Top News – Mumja që ruante sekretet! / Më e vjetra e zbuluar në Egjipt, arkeologët ‘në festë’
27/01 14:35
Top News – Besnikë ndaj mëmëdheut! ’Ushtria e të rinjve’ e Putinit rekruton 8 deri në 18 vjeçarët
27/01 14:35
Top News – SHBA vret ‘bankierin’ e Shtetit Islamik / Forcat speciale amerikane, aksion në Somali
27/01 12:32
Top News – ‘Poli i Veriut’ i Kinës…/ Atje ku ajri ‘ngrin’ në fyt e termometri tregon -53 gradë
27/01 12:29
Top Channel/ Në prag-shpërthimi “fucia e barutit”: Rinisin përplasjet palestinezo-izraelite!
27/01 12:10
Top Channel/ Asteroidi “prek” Tokën: Kalon më afër se satelitët!
27/01 12:09
Top News – Rusia: Sanksionet e SHBA, ‘absurde’ / Po godasin biznesin e kompanive të huaja
27/01 12:07
Top News- Ukraina i shpall luftë armikut tjetër të saj / Qeveria e Zelenskit në kurs anti-korrupsion
27/01 12:03
Top Channel/ Arrestohet agjenti gjerman: Punonte për Moskën, zbulohet dhe bashkëpunëtori!
27/01 11:57
Top News – I afrohet frikshëm Tokës… / Asteroidi sa një furgon, vetëm 3600 km larg
27/01 11:53
Top News – 8 shpërthime pranë centralit bërthamor / Frikë për më të keqen, më i madhi në Evropë
27/01 11:48
Top News- Tani, luftë me NATO-n dhe Perëndimin / BE paralajmëron: Rusia çon pushtimin në tjetër fazë
27/01 11:42