Top Channel/ Skandali i mikrokredive, GJKKO: SPAK të hetojë Guvernatorin, tre muaj afat për hetime
10/07/2024 19:39

Gjykata e Posaçme i ka thënë jo Spakut për kërkesën e mbylljes së hetimeve ndaj guvernatorit Gent Sejko dhe rolit të institucionit që drejton në skandalin e mashtrimit financiar me mbledhjen e kredive të këqija dhe mikrokreditë. Në vendimin e gjyqtares Flora Hajredinaj shkruhet se nuk është i pranueshëm kërkesa e prokurorisë për të mbyllur hetimet mbi rolin e guvernatorit, i cili akuzohet për shpërdorim detyre. Në këto kushte i ka dhënë SPAK tre muaj kohë për të dalë në konkluzione të arsyeshme mbi roli ne zyrtarit të lartë. Hetimet për mashtrimin financiar me mbledhjen e borxheve të këqija nisën fillimisht nga Prokuroria e Tiranës, e cila gjatë veprimeve hetimore dyshon edhe për shkelje nga zyrtarët e lartë të Bankës së Shqipërisë. Mashtrimi financiar me mbledhjen e borxheve të këqija dërgoi në masa arresti ortakët e firmave të licencuar për mbledhjen e kredive të këqija dhe të mikrokredisë Microcredit Albania dhe FINAL si edhe përmbarues privatë. Këto dy firma rezultojnë se kanë mashtruar qytetarët duke i futur në një spirale borxhesh nëpërmjet mikrokredive, tarifash dhe kamatash, ndërsa më pas iu sekuestronin pronat në vlerë deri në pesë herë më të larta se vlera fillestare e kredisë së marrë. Një nga këta viktima ishte dhe Pal Trashaj, që vendosi t’i japë fund jetës përpara SPAK- duke pirë fotoksinë.

Top News/ Fluks udhëtarësh në Portin e Durrësit/ Futen në Shqipëri 14 mijë pasagjerë gjatë fundjavës
22/07 17:29
Top News/ Në kërkim nga ‘Revanshi’/ Ekstradohet nga Gjermania ish-efektivi i RENEA-s
22/07 17:28
Top News/ Ushtroi dhunë fizike ndaj bashkëshortes, AMP arreston oficerin e policisë
22/07 16:32
Top News/ Ndryshimet në ligjin e policisë / Opozita kërkon kohë, mazhoranca e shqyrton në komisione
22/07 16:14
Top News/ Tritoli ndaj motrave Nikolli. SPAK ja bashkangjit dosjes së Nuredin Dumanit
22/07 16:12
Top Channel/ 28 mijë maturantët përballë sfidës/ Duhet të bëjnë zgjedhjen për karrierën e tyre
22/07 15:45
Top News/ Dosja e 21 Janarit në SPAK. Xhaxhai i Aleks Nikës: Të pandehur edhe Berisha e Basha
22/07 15:43
Top Channel/ Vapa shtoi rastet me meningit/ Mjekët: Ka raste me infeksione në tru e cipës së zemrës
22/07 15:41
Top Channel/SPAK nis pyetjet për “21 Janarin”! Prokurorët thirrën për të dëshmuar të afërm të Nikës
22/07 15:36
Top News/ Masakër në shtëpinë e të moshuarve / Ish polici qëllon dhe të ëmën, pesë viktima në Kroaci
22/07 15:21
Top News/ Izraeli urdhëron evakuimin e Gazës / Paralajmëron ’operacion të dhunshëm’ në pjesën jugore
22/07 15:20
Top News/ Aksion mes turistëve / Policia liron plazhet e zaptuara në Karaburun
22/07 15:20
Top Channel/ Meta: Fajin e ka Basha! Kreu i PL bën përgjegjës ish ministrin për vrasjen e 21 janarit
22/07 15:16
Top Channel/ Ngjarja e rëndë në Memaliaj, dhjetëra të shoqëruar. Autorët janë ende në kërkimjarja e rene
22/07 15:12
Top News/ Kontrolle në të gjithë vendin. Në kërkim të autorëve të masakrës së Memalijt
22/07 15:03
Top News/ BE heq vizat për serbët e Kosovës/ Mund të udhëtojnë në Europë edhe me pasaporta serbe
22/07 14:59
Top News/ Fermerët protestojnë për çmimet. Korçë, policia ndërhyn dhe u vendos gjoba të majme
22/07 14:58
Top News/ PD e fundit që shkon në KQZ/ Partitë e reja ‘refuzojnë’ garën në Himarë
22/07 14:58
Top News/ Kush po e udhëheq SHBA-në??? Trump sulmon Bidenin: Të dorëhiqet si president
22/07 14:41
Top News/ Pas kuintave të tërheqjes së Bidenit…Sondazhe horror dhe staf i painformuar deri në fund
22/07 14:40