Top Channel/ S’ka negociata Izrael-Hamas. Tel Avivi braktis bisedimet në Kajro
03/03/2024 22:36

Një delegacion I Hamas mbërriti të dielën në Kajro për bisedime me Izraelin për arritjen e një armëpushimi në Gaza si dhe për shkëmbimin e pengjeve. Por negociatat nuk u finalizuan, raporton Neë York Times, pasi Izraeli vendosi të mos marrë pjesë. Vendimi u mor pas njoftimit të kreut të Mosad nga ana e kryeministrit të Katarit, se Hamas refuzoi kërkesën për të paraqitur listën me emrat e pengjeve që janë ende gjallë. Kërkesë kjo që ishte parashtruar para nisjes së bisedimeve që nëse do të finalizoheshin me sukses do të rikthenin armëpushimin brenda 48 orëve në Gaza si dhe më shumë ndihma humanitare për civilët palestinezë. Ndërmjetësuesit duan që marrëveshja të arrihet përpara se të nisë muaji i shenjtë i Ramazanit, më 10 mars. Ndërkohë Shtetet e Bashkuara, pas incidentit të së entjes ku u vranë të paktën 112 njerëz gjatë tentativës për t'u furnizuar me ushqime po ushtojnë presion për arritjen e një marrëveshjeje mes palëve sa më shpejt të jetë e mundur. Lidhur me rastin Hamas akuzoi trupat izraelitë se qëlluan mbi civilët teksa përpiqeshin të merrnin ushqime. Por Izraeli e mohoi një gjë të tillë. Sipas ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, që kontrollohet nga grupi I Hamas, numri I viktimave deri më tani si pasojë e konfliktit të armatosur që nisi më 7 tetor të vitit të kaluar ka shkuar mbi 30 mijë.

Top Channel/Vatra antraksi në Gjirokastër!Jashtë rrezikut personat e infektuar nga “plasja” gjatë…
13/04 23:00
Top Channel/ Rrëfimi prekës i djalit të braktisur nga familja, çfarë vizatoi në fletën e bardhë
13/04 21:44
Top Channel/ “Qeveria nuk ka hedhur asnjë hap”, Basha: Denoncimet e korrupsionit…
13/04 21:28
Top Channel/ Basha: Kjo qeveri është në panik nga SPAK, kundërofensiva ka nisur
13/04 21:28
Top Channel/ “Paketë pro SPAK-ut”, Lulzim Basha: Katër propozime, do të ndërhyjmë në mënyrë ligjore
13/04 21:27
Top Channel/ Basha: Duke refuzuar me neveri përpjekjen e Ramës për të bërë pis PD, të përlyer…
13/04 21:26
Top News/ 1.8 mld euro për ushtrinë. Qeveria hap thesin, shifra më e madhe për forcat ajrore
13/04 21:18
Top News/ Protesta në mbështetje të ish-kryeministrit, Berisha: SKAPI i partisë, mburojë e vjedhjeve
13/04 21:17
Top Channel/ Podcasti “Flasim”, Denisa Kele: Ku do të shkojë procesi i Inteligjencës artificiale
13/04 20:25
Top Channel/ Prokurimi me AI, të ftuarit në “Flasim”: Kapacitetet lokale të rëndësishme, do ketë…
13/04 20:24
Top Channel/ Podcasti “Flasim”, Rama: Eksperiencë e jashtëzakonshmen për ta perceptuar, duke parë…
13/04 20:23
Top Channel/ Denisa Kele: Jemi munduar të krijojmë grupe, studentët shqiptarë të shkojnë nëpër botë
13/04 20:23
Top Channel/ Podcasti “Flasim, i ftuari: Teknologjia po na drejton në qasje të ndryshme
13/04 20:22
Top Channel/ Konsulenti inovacionit: Promovojmë talente të reja,bashkohen mendjet e bukura të vendit
13/04 20:22
Top Channel/ “Arsye për të mos u nisur”! Podcasti “Flasim, Kushtrim Shala: Shpëtova për një fije
13/04 20:21
Top Channel/Zgjidhja e problemit të punëtorëve!Nga motivimi te shpërblimi,ekspertët tregojnë mënyrat
13/04 19:48
Top Channel/ “Të ndalet duhanpirja te të miturit”/ Gjonaj dhe Braçe propozojnë dënime në kodin e ri
13/04 19:40
Top Channel/Shqipëria në garën e armatimeve/Deri në 2033, për ta rilindur do shpenzohen 1.8 mld euro
13/04 19:39
Top Channel/ Jahti i bosit të Tottenham në Durrës
13/04 19:39
Top Channel/ Ndërron jetë 6 ditë pas aksidentit! 24-vjeçarja u përplas nga shoferi i dehur
13/04 19:31