Top Channel/ “Shqiptarët viktima të Tik Tok”, Ambasadori Qirko në Angli: Stop diskriminimit
07/12/2022 18:51

Ambasadori shqiptar në Britaninë e Madhe qirjako qirko ka bërë thirrje që t’i jepet fund “fushatës së diskriminimit” ndaj shtetasve shqiptarë që jetojnë në vend – duke thënë se sidmos fëmijët “ po bullizohen në shkollat e tyre” për shkak të kombësisë. Duke u paraqitur të mërkurën para Komisionit të Punëve të Brendshme, Qirjako Qirko paralajmëroi deputetët kundër “përforcimit të stereotipeve negative” që lidhen me ato nga Shqipëria. Qirko u tha deputetëve se mes mbi njëqind mijë shqiptarëve që jetojnë në Britaninë e Madhe ka mjekë, avokatë dhe inxhinierë. të cilët respektojë ligjet e shtetit britanik. "Përforcimi i stereotipeve negative për një kohë të gjatë nxit vetëm diskriminimin dhe racizmin," tha ai. Ambasadori qirko gjithashtu tha se jo të gjithë shqiptarët që kalojnë kanalin janë viktima të skllavërisë moderne. Megjithjatë ai shtoi se shumë po mashtrohen po mashtrohen nga reklamat e mediave sociale, sidomos në Tik Tok, duke menduar se mund të fillojnë biznese në MB pasi të kenë mbërritur ilegalisht. I pyetur nëse shqiptarët kishin mbërritur ilegalisht në Britaninë e Madhe për arsye ekonomike, Z. Qirko tha: “Kam qenë në kontakt me disa njerëz që kërkojnë shërbimet e ambasadës sonë. Dhe disa prej tyre shpjeguan se po, ne jemi viktima të TikTok dhe Facebook, ne kemi ardhur këtu sepse menduam se ishte e lehtë të fillonim një biznes. Qeveria britanike ka thënë se shqiptarët përbëjnë mbi një të tretën e 33,000 emigrantëve që mbërritën në nëntë muajt e parë të këtij viti. Pamjet: AFP

Top News – Zgjodhi pushime luksoze në kohë lufte/ Deputeti i Zelensky përjashtohet nga partia
27/01 22:45
Top Channel/ Vriten 7 Izrailitë në Jerusalem, Izraeli: Sulm terrorist, SHBA dhe Britania reagojnë
27/01 22:43
Top News – ‘Biden s’ka dhënë këto urdhra për Kosovën’/Kurti zbulon bisedimet me SHBA dhe BE
27/01 21:42
Top News – Jod kundër rrezatimit bërthamor!/ OBSH urdhër alarmant për mbledhjen e rezervave
27/01 20:19
Top News – Rusia bllokon faqet e CIA dhe FBI!/Akuza se po përpiqen të destabilizojnë vendin
27/01 20:18
Top News – Zelenski kërkon avionë nga NATO/ Cilat vende europiane janë gati ta ndihmojnë
27/01 20:18
Top Channel/ Dokumentet sekrete/ Arkiva kombëtare e SHBA i kërkon presidentëve që t’i dorëzojnë
27/01 19:59
Top Channel/ Trafikantët fituan 183 mln stërlina! Në e La Manshit vazhdojnë kalimet me gomone
27/01 19:47
Top News – SHBA sfidon Kurtin për Asociacionin/ Kryeministri përjashtohet nga bisedimet
27/01 18:28
Top Channel/ Deripaska, “tentakula” deri në Londër: Favoriti i Putinit, lidhje me politikën angleze!
27/01 18:15
Top News – Sa rrezikon NATO të hyjë në luftë!/ Frika për përfshirjen në fushëbetejë në Ukrainë
27/01 17:05
Top News – Polonia jep edhe 60 tanke për Ukrainën/ Vendi i Europës Lindore që po udhëheq BE
27/01 16:55
Top Channel/ Bërthama e brendshme e Tokës ndryshon lëvizjen, cfarë i ndodh planetit?
27/01 15:12
Top News – Biden ka ‘çelësin’ e fundit të luftës / Kremlini: …por nuk do ta përdorë atë!
27/01 14:56
Top News – Zbulim i jashtëzakonshëm në Romë/ Del në dritë gjatë punimeve statuja e Herkulit
27/01 14:44
Top News – ‘Shengeni’ është një dështim! Shokon kancelari austriak: Duhet të forcojmë kufijtë
27/01 14:43
Top News – Mumja që ruante sekretet! / Më e vjetra e zbuluar në Egjipt, arkeologët ‘në festë’
27/01 14:35
Top News – Besnikë ndaj mëmëdheut! ’Ushtria e të rinjve’ e Putinit rekruton 8 deri në 18 vjeçarët
27/01 14:35
Top News – SHBA vret ‘bankierin’ e Shtetit Islamik / Forcat speciale amerikane, aksion në Somali
27/01 12:32
Top News – ‘Poli i Veriut’ i Kinës…/ Atje ku ajri ‘ngrin’ në fyt e termometri tregon -53 gradë
27/01 12:29