Top Channel/ Shqipëria theu embargon ndaj Rusisë? Plehra kimikë e drithë nga porti i Durrësit!
16/12/2022 19:57

Shqipëria dhe Mali i Zi shkelën embargo ndaj Rusisë pasi lejuan tregtinë e grurit dhe plehrave kimikë mes saj dhe Serbisë përmes Portit të Durrësit, pretendon media malazeze “Pobjeda”. Për muaj të tërë, thuhet në shkrim, sasi të mëdhatë fertilizuesish artificalë u transportuan me kamionë nga ky port drejt Hanit te Hotit dhe më tej përmes territorit malazez drejt Serbisë, ndërsa kontigjente gruri u transportuan nga Serbia në Federatën Ruse në të njëjtën rrugë. Pobjeda citon për këto pretendime të saj burime nga sektori malazez i sigurisë dhe Drejtoria vendase e doganave. Në këtë mënyrë, thotë ajo edhe Mali i Zi u përfshi në mënyrë indirekte në shkeljen e sanksioneve të Bashkimit Europian ndaj Federatës Ruse, në kundërshtim me vendimin e Qeverisë së Dritan Abazovicit, përmes të cilit Podgorica iu bashkua politikës së sanksioneve të rrepta kundër regjimit të Vladimir Putinit. Për më shumë se një vit, tsasi të mëdha plehrash kimikë, kaluan nga Shqipëria përmes Malit të Zi në Serbi, dhe në deklaratat doganore në fillim shkruhej qartë vendi i origjinës: Federata Ruse. Deri në fillim të dhjetorit, theksojnë burimet e Pobjedës, në Serbi janë dërguar pothuajse 8 mijë kamionë me plehra kimikë. Ndërkohë, rreth 6000 kamionë me drithë kaluan nga Serbia, transit nëpër territorin malazez, drejt Shqipërisë dhe më tej në Rusi. Gazeta thotë se qeveria malazeze, pas disa vonesash ne 8 prill miratoi zyrtarisht sanksionet kundër Rusisë për shkak të agresionit të saj ushtarak kundër Ukrainës, e atëherë, një grup personash nga Rusia, Shqipëria dhe Serbia - pronarë të kompanive të afërta me autoritetet e të tre vendeve - u përpoqën të fshihnin vendin e origjinës në këtë biznes tregtar. Nga anijet në Portin e Durrësit në Shqipëri, plehu ngarkohej në kamionë në thasë të mëdhenjqë mbanin disa qindra kilogramë, të cilët nuk shënonin vendin e origjinës së mallit dhe përbërjen e lëndës së parë. Burimet e gazetës nuk mund të specifikojnë se sa tonë pleh janë transportuar nga Rusia, nëpërmjet Shqipërisë dhe Malit të Zi, drejt Serbisë, por janë kategorike se shkelja e sanksioneve ka zgjatur për disa muaj.

Top News – “Polonia do të na pushtojë”, Lukashenko kërkon armë bërthamore ruse në Bjellorusi
31/03 23:03
Top News – Premtimi i Mitsotakis/ ‘Zgjatim me 100 km, murin e çeliktë në kufirin me Turqinë’
31/03 23:00
Top News – “Franca digjet, ministrja krihet”, pozon për revistën Play Boy
31/03 22:56
Top News – A mund të kandidojë Trump për president, pas akuzave penale të ngritura ndaj tij?
31/03 22:32
Top Channel/ Parisi zhvillon referendum për ndalimin e qarkullimit të skuterëve elektrikë
31/03 22:31
Top Channel/ Zelensky kërkon që Bucha të bëhet simbol i drejtësisë për krimet gjenocidale të Rusisë
31/03 22:29
Top Channel/ “Fund dominimit të Perëndimit”. Putin “drejton busullën” nga Kina dhe India
31/03 22:28
Top Channel/ A do të ndalet kandidati? Trump përballë akuzave, pritet të shqyrtohen të gjitha provat
31/03 21:54
Top Channel/ Finlanda nuk ka më pengesa për anëtarësimin në NATO, Turqia vendi i fundit që firmos
31/03 21:54
Top News – FMN ‘zgjidh qesen’, 15.6 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën
31/03 21:15
Top Channel/ Kundërshtohet ligji për emigrantët/ Reagon zyrtarja britanike në OKB
31/03 19:51
Top Channel/ Ranë në një gropë teksa luteshin në tempull, shkon në 36 numri i viktimave
31/03 19:51
Top Channel/ Akuza ndaj Trump/ Bleu heshtjen e aktores pornografike gjatë fushatës presidenciale
31/03 19:50
Top Channel/ U kap me çaj mali, policia angleze arreston shqiptarin
31/03 18:48
Top News – A do shpëtojnë tanket e reja Ukrainën!/ ‘Bishat’ perëndimore gati për fushëbetejë
31/03 18:40
Top News – Ushtari në Ukrainë falet mes luftimeve/ Videoja nga fushëbeteja pushton internetin
31/03 18:39
Top News – ‘Kufijtë në Ballkan, një marrëzi’/ Maqedonia kërkon heqjen e doganave në rajon
31/03 18:39
Top News – Ishulli, me çmimin e një apartamenti/ Parajsa pranë Australisë del në shitje
31/03 17:45
Top News-Putin ndryshon doktrinën e politikës së jashtme/ SHBA kërcënon paqen, të mbrojmë fqinjët!
31/03 17:44
Top News – Plumbat ndaj kundërshtares së Erdogan/ Sulm pas përplasjes me presidentin
31/03 15:31