Top Channel/ Shqipëria e fundit në Evropë për pagat e mësuesve, krahasimi
05/10/2022 19:05

Sot Është Dita Botërore e Mësuesve, por në shumë vende, ka pak arsye për të festuar pasi mësuesit janë të pakënaqur me pagat dhe kushtet e tyre të punës. sipas të dhënave të përpiluara nga Komisioni Evropian, Shqiëpria renditet e fundit sa i përket pagave vjetore bruto në shkollat publike në arsimin e mesëm dhe të ulët. Një mësues në Shqipëri me pagë fillestare merr rreth 4233 euro në vit, ndërsa mesatarja e BE-së është 25,055 euro. Ndërkohë paga më e lartë ne vendet e unionit llogaritet 69 076 euro në Luksemburg. Komisioni gjithashtu ka krahasuar pagat e mësuesve, sa i përket fuqisë blerëse. Kështu kostot e jetesës në Shqipëri në krahasim me pagat që marrin mësuesit kanë një raport shumë ulët, duke bërë që Shqipëria të jetë e fundit në renditje. E para për raportin kosto jetese/pagë qëndron Gjermania. Vendet ballkanike si Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut, të cilat janë jashtë BE-së, kanë paga më të larta të mësuesve në standardin e fuqisë blerëse sesa disa vende të BE-së. Ndërkohë një tjetër indikator që KE merr në konsideratë është edhe raporti i pagës fillestare të një mësuesi me pagën minimale. Një Shqiëpri paga fillestare e mësuesve është vetëm 0.8% më e lartë se paga minimale. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, raporti thekson se ka një mungesë shqetësuese të mësuesve në vendet evropiane. Më shumë se 30,000 vende mbetën të paplotësuara në Gjermani në fillim të këtij viti akademik. Pamjet: AFP

Top News – Kaosi me gjobat e Policisë Rrugore/ Gjykata e Lartë do marrë vendim në janar të 2023
07/12 21:34
Top Channel/ Wizz Air me 10 avionë në Shqipëri/ Nga Tirana shtohen 6 destinacione të reja
07/12 19:58
Top Channel/ “Rusët nga dera e pasme”/ Kryeministri në Bruksel: Ballkani duhet të jetë bashkë me BE
07/12 19:49
Top Channel/ Rrëmuja me gjobat e policisë rrugore! Gjykata e Lartë vendos me 27 janar pas ankesës
07/12 19:42
Top Channel/ Porti i Durrësit, nis shitja pa ndërtim!Porti shet “ajër”, 110 mijë euro një garsionere
07/12 19:35
Top Channel/ Shifrat rrëzojnë koncesionin! Lekaj-Fier, financat nuk justifikojnë “320 mln euro”
07/12 19:35
Top News – Komiteti i Konventës së Bernës / Kërkon pezullimin e punimeve për aeroportin e Vlorës
07/12 18:49
Top News – Temperaturat në Dhjetor, si kurrë më parë! / Deri në 20 gradë, kthesa pritet në fundjavë
07/12 18:48
Top News – Fondet e BE për Ballkanin / Rama kërkon më shumë para nga Brukseli
07/12 18:37
Top News – Marku fiton lirinë/ Ariu i fundit që mbahej rob në Shqipëri
07/12 18:34
Top News – Gjyqi me Becchetti-n në Uashington / Gjyqtari i kontestuar nga Shqipëria nuk largohet
07/12 18:16
Top News – Ndryshon buxheti, rriten shpenzimet/ Akti normativ botohet në fletoren zyrtare
07/12 18:01
Top News – Mediat greke- Rama i kërkoi falje Mitsotakis/ Deklaratat për anëtarësimin në BE
07/12 17:24
Top Channel/ “Kemi kapacitet për zgjedhje”, ministri i Brendshëm i Kosovës flet nga ura e Ibrit
07/12 15:43
Top Channel/ Kundër dhunës ndaj grave! Ekspozita “Gjenerata A” me përjetimet e brezave
07/12 15:40
Top News – Një ditë pas Samitit / Ambasadorja Yuri Kim uron…presidentin Begaj
07/12 15:33
Top News- Partia Demokratike këmbëngul/ ‘Vërtetimi për autorin u dha kur ishte i infiltruar’
07/12 15:30
Top News – Tirana, “Kryeqyteti Europian i Sportit’/ Veliaj-Është një histori suksesi e 2023
07/12 15:22
Top Channel/ Veliaj merr titullin për Tiranën, i dorëzohet në Bruksel Qyteti Europian i Sportit 2023
07/12 15:18
Top Channel/ Në Shkodër, “vidhen” edhe romët! Shtëpitë-kontejnerë nuk funksionojnë
07/12 15:11