Top Channel/ Shpallen fituesit e ankandit fotovoltaik hibrid,Balluku: Më i madhi i zhvilluar në vend
10/07/2024 20:37

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku mori pjesë në shpalljen e fituesve të ankandit fotovoltaik hibrid 300 MW, Zv. kryeministrja theksoi se ankandi hibrid që po konkludohet është më i madhi i zhvilluar në vend dhe ku shteti shqiptar nuk angazhon asnjë aset shtetëror, ndaj dhe quhet hibrid. Balluku: Projektet tona ambicioze në sektorin elektroenergjetik na kanë bërë sërish bashkë këtu sot në këtë ditë të nxehtë korriku, kur temperaturat kanë arritur rekorde, si për të na treguar që Shqipëria ka kapacitete edhe më shumë për të prodhuar nga parqet fotovolatike. Sot është një ditë mjaft e rëndësishme për sektorin elektroenergjetik shqiptar, pasi është kurorëzimi i një pune të gjatë dhe sfiduese për një nga projektet më të rëndësishme, përsa i përket drejtimit dhe sigurisht rritjes së sigurisë energjetike, e cila ashtu siç unë e përsëris shpeshherë, në vitin 2022 na u tregua qartësisht që energjia është arma tashmë dhe nuk janë më armët konvencionale ato që dominojnë botën. Sot këtu të gjithë së bashku duhet të shpallim fituesin apo fituesit e ankandit më të madh fotovoltaik të zhvilluar deri më tash në vendin tonë, një ankand prej 300 megavatorësh, duke hedhur një hap tjetër shumë të rëndësishëm në politikat e shtetit shqiptar për shndërrimin e vendit tonë në një vend eksportues neto të energjisë. Tashmë vendi ynë është vlerësuar nga të gjithë partnerët tanë ndërkombëtarë si një histori suksesi në zhvillimin e ankandeve të hapura, për ndërtimin e burimeve të rinovueshme të energjisë për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor dhe vendet anëtare të Komunitetit të Energjisë, duke u marrë shembull reference në këtë drejtim.

Top News/ Fredi Beleri lë qelinë, fluturon drejt Strasburgut të betohet si eurodeputet
15/07 09:39
Top Channel/ Trump vazhdon fushatën. Merr pjesë në konventën republikane, siguria maksimale
14/07 23:28
Top Channel/ Heroi në atentatin e Trump. Kush është ish-zjarrfikësi që vdiq për të mbrojtur familjen
14/07 22:11
Top Channel/ Çifti nga Pakistani me banim në Angli, kurorëzon dashurinë në Shqipëri
14/07 20:13
Top Channel/ Në freskinë e Voskopojës! Turistë të shumtë kërkojnë t’i shmangen vapës përvëluese
14/07 20:08
Top Channel/ Trump i shpëton atentatit, republikani: E pabesueshme kjo që ndodh në vendin tonë
14/07 20:05
Top Channel/ Dështon kredia studentore! Të rinjtë nuk kanë marrë për kostot e jetesës
14/07 19:55
Top Channel/ Covidi i Verës, javën e fundit janë shtuar rastet me Coronavirus!
14/07 19:50
Top News/ Burg shpërndarësve të drogës/ Gjykata mbyll në qeli 19 të arrestuarit e “Tempulli 3”
14/07 17:08
Top News/ Beleri në Bruksel për mandatin/ I aprovohet leja pesë ditore për të bërë betimin
14/07 17:06
Top News/ Fluks vizitorësh në Vlorë/ Trafik i rënduar në disa akse të qytetit
14/07 17:06
Top Channel/ Atentati i Trump, mesazhi që mori stafi i Biden: Përmbahuni nga komentet…
14/07 16:52
Top Channel/ Sulmi i Trump mund të ishte parandaluar? Dëshmia: Pashë autorin që zvarritej në çati
14/07 16:49
Top Channel/ Atentati ndaj Trump, autori ishte vetëm 120 metra larg tij kur qëlloi nga çatia
14/07 16:48
Top News/ Parcela me kanabis në Shkodër/ Policia gjen drogën por jo autorët
14/07 15:50
Top News/ Rrezikuan jetën e pushuesve/ Bllokohen 34 mjete lundruese, gjobiten drejtuesit
14/07 15:48
Top News/ Kanabis në parcelën e misrit/ Arrestohet 50-vjeçari në Thumanë, u zbulua nga droni
14/07 15:48
Top Channel/ Nga Velipoja në Ksamil, bllokohen 34 mjete lundruese. Gjobiten 24 shoferë
14/07 15:05
Top News/ Veliaj me të rinjtë socialistë: Përballja me ide e çon vendin përpara, jo dhuna
14/07 15:03
Top Channel/ Tritol në Elbasan! U vendos në pallatin ku banonin 2 motra, plagoset fqinji
14/07 15:02