Top Channel/ SHBA pranon lirimin e administratores së Huawei
24/09/2021 22:34

Raportimet nga Kanadaja thonin sonte se është arritur një marrëveshje për lirimin e drejtueses së lartë të gjigantit teknologjik kinez Huawei. Meng Wanzhou u ndalua gati tre vjet më parë në aeroportin e Vancouver me kërkesë të autoriteteve të SHBA dhe po mbahet në Kanada me akuza mashtrimi ekonomik. Nëse akuzat ndaj saj tërhiqen, bie çështja për ekstradim në SHBA dhe Meng lirohet menjëherë. SHBA akuzon se Meng ka dhënë keq-udhëzime për bankën HSBC mbi lidhjet e Huawei me një kompani të quajtur Skycom, duke bërë qe kjo e fundit të rrezikohet prej sanksioneve amerikane kundër Iranit. Meng është bashkuar me kompaninë Huawei në 1999 dhe u bë e dyta në drejtimin e kompanisë në 2011. Ajo është bija e miliarderit Ren Zhengfei, i cili themeloi Huawei në 1987, duke e kthyer në një prej kompanive teknologjike më të mëdha të botës. Në 2019, SHBA vendosi sanksione ndaj Huawei duke bërë që edhe vende të tjera të distancohen prej grupit. Për rastin në fjalë Ka pasur muaj të tërë negocjatash prapa skene për të zgjidhur çështjen që shkaktoi tensione ndërkombëtare.

Top News-BE do të ketë ushtrinë e saj…/Planet e unionit alarmojnë NATO-n
25/10 19:11
Top News – Rritet çmimi i ‘bagetës’-s / Alarm i kuq në Francë për bukën simbol
25/10 19:08
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk / Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 18:05
Top Channel/ Italia zgjat masat e udhëtimit, si preket Shqipëria nga rregullat anti-Covid!
25/10 16:05
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk/Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 15:37
Top News – ‘Nuk e duroj dot më gruan!’ / Itali, shqiptari i dëshpëruar kërkon të burgoset
25/10 15:11
Top Channel/ “Kanë dashur të vrasin Vuçiçin”, dyshime se është dikush i brendshëm!
25/10 14:47
Top News – Ed Sheeran pret albumin e ri / …në karantinë; pozitiv me Covid 19
25/10 14:43
Top News – Nëse BE i shpall luftë Polonisë… / Kryeministri Morawiecki: Do të mbrohemi me cdo armë!
25/10 14:23
Top News – ‘Çarja e madhe’ Gjermani-Turqi / Berlini i shqetësuar për raportet diplomatike
25/10 14:22
Top Channel/ U kap në Kolumbi, bosi më i madh i drogës- lidhje me kriminelët në Ballkan!
25/10 14:17
Top News – Aktori i serialit ‘Friends’ / Ndahet nga jeta ‘Gunther’, ishte 59 vjeç
25/10 14:14
Top News – Michael Jordan vendos rekord / Atletet e tij shiten për 1.47 milionë dollarë
25/10 14:07
Top News – 500 ushtarë për ta arrestuar / ’Mbreti’ i kokainës do të ekstradohet në SHBA
25/10 14:06
Top Channel/ Krijohet “cikloni-bombë”, ekspertët: U bashkua me një “lumë atmosferik”!
25/10 14:01
Top News – Po hyjmë në dimrin e dytë në pandemi… / Kaos në lindje, pasiguri në Evropën perëndimore
25/10 13:55
Top News – Sundimtari i Arabisë Saudite… / ’Psikopat që përbën kërcënim për planetin’
25/10 13:54
Top Channel/ Angli, tropojani “mbret” i shtëpive të barit në rrjetën e Daily Mail
25/10 12:45
Top News – Më shumë trupa në kufi me Poloninë/Gjermania rrit sigurinë, fluks në rritje emigrantësh
25/10 12:17
Top Channel/ Bajoneta e shpata, tensione në kufirin gjerman: Ndalohet patrulla anti-emigrantëve!
25/10 12:15