Top Channel/ SHBA për Open Balkan: Të diferencohet zona e tregtisë së lirë nga zona e kontrabandës!
02/12/2022 19:46

Dy kushte vendos SHBA-ja për të mbështetur Ballkanin e Hapur. Në këtë nismë, sipas zëvendësndihmës Sekretarit amerikan të shtetit, Gabriel Escobar, Kosova aty duhet jetë krejtësisht e barabaratë. Diplomati amerikan tha se Aleksandar Vucic është zotuar ta pranojë një gjë të tillë, por tani Shtetet e Bashkuara do të testojnë vërtetësinë e këti premtimi të tij. Escobar nënvizoi po kështu se Serbia duhet të njohë kufijtë me Republika Srpska’n dhe me Kosovën Veriore si kufij ndërkombëtarë.” Ballkanin e Hapur e mbështesim vetëm nën dy kushte: njëri është që të jetë i hapur për të gjithë, i hapur për të gjithë si anëtar i plotë. Sfidat e CRM (Common Regional Market dhe RCC (Regional Cooperation Council) dhe mekanizmave tjerë është se vendosin kufizime për anëtarësimin e Kosovës. Nuk duhet të ketë limite të tilla, duhet të jetë anëtare e plotë e të gjitha institucioneve. Kjo është një nga gjërat që duhet ta testojmë, duhet ta testojmë zotimin e Presidentit Vuçic që Kosova do të jetë anëtare me të drejta të plota dhe t’i pranojë dokumentet që i lëshon Qeveria e tyre Kosovës”, u shpreh Escobar. Pika tjetër kyce, është ajo e kufijve. “Nëse në fillim janë bashkuar tre ose katër anëtarë [në Ballkanin e Hapur], atëherë kjo kërkon një diferencim ndërmjet një zone të tregëtisë së lirë dhe zonës së lirë të kontrabandës, pra kontrolli i kufijve. Kjo nënkupton që duhet t’i njohin kufijtë ndërmjet Serbisë dhe Republika Srpska’n dhe ndërmjet Serbisë dhe Kosovës Veriore si kufij ndërkombëtarë të rregulluar nga Serbia dhe tre vende anëtare të NATO’s”, ishte komenti i tij. Pamjet: AFP

Top Channel/ Pamjet, ekipi shqiptar ndihmon në nxjerrjen e trupave nën rrënoja gjatë natës
09/02 10:01
Top Channel/ Mjeku i ekipit shqiptar në Turqi: Situata e vështirë, ndihemi ekstremisht të rënduar
09/02 10:01
Top Channel/ Ekipi shqiptar ndihmon në nxjerrjen e njerëzve nga rrënojat e tërmetit në Malatay
09/02 09:45
Top Channel/ Emigrantët përfshihen nga protestat anti-qeveritare në Peru, pranë kufirit me Bolivinë
08/02 22:36
Top News – Britania dëbon 28 shqiptarë të tjerë/ Në mesin e tyre, persona të dënuar për trafik droge
08/02 22:26
Top Channel/ Feremrët protestojnë në Paris/ “Po na ndalojnë të prodhojmë ushqime cilësore”
08/02 22:08
Top News – 30 familjarë nën rrënoja!/ Rrëfimi prekës i sirianit që gërmon ditë e natë
08/02 20:53
Top Channel/ Tërmeti, 12 mijë viktima/ Rëndohet bilanci. Nën rrënoja janë ende shumë persona
08/02 20:06
Top News – ChatGTP te Bing, Microsoft revolucionon motorin e kërkimit
08/02 20:01
Top News – Turqia përballë një ‘epidemie sizmike’!/ Çfarë është ky fenomen dhe sa mund të zgjasë
08/02 20:00
Top News – Biden pas balonës spiune!/SHBA do veprojë përballë agresionit rus e kinez
08/02 19:59
Top Channel/ Fjalimi para kombit/ Biden në kongres, mesazhe optimiste
08/02 19:57
Top News – Sa njerëz ka nën rrënoja!/ Shpresat për të mbijetuarit nisin të shuhen
08/02 19:53
Top News – Erdogan sulmon kritikët-Provokues!/ ‘Nuk përgatiteshim dot për një fatkeqësi të tillë’
08/02 19:12
Top Channel/ Nën rrënoja 45 orë, fëmijës i jepet ujë me tapë shisheje për ta mbajtur gjallë
08/02 18:14
Top Channel/ Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojët një burrë pas 48 orësh
08/02 18:09
Top Channel/ Përmirësohet foshnjës që u nxor e gjallë nga rrënojat, ajo humbi gjithë familjen
08/02 18:08
Top News – Ish-agjentja rrëfen ambicien e McGonigal: Do pasurohej si lobist
08/02 17:57
Top News – Zelenski kërkon avionë modernë/ Pritet me duartrokitje në parlamentin britanik
08/02 17:47
Top News – 50 mijë shqiptarë në zonën e tërmetit / Të prekur edhe banorë me origjinë nga vendi ynë
08/02 17:36