Top Channel/SHBA në krah të Kosovës, Escobar i shkon në zyrë ambasadorit kosovar!
17/12/2021 14:28

Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar, i ka shkuar në zyrë ambasadorit të ri të Kosovës në Washington, Ilir Dugollit. Ishte vetë ky i fundit që e përcolli lajmin e vizitës përmes një postimi në Twitter. Dugolli sqaroi se gjatë këtij takimi kanë diskutuar për një sërë çështjesh.“Kënaqësi ta takoj zëvendës ndihmës sekretarin Gabriel Escobar për një takim të frytshëm mbi një sërë çështjesh dhe për të rikonfirmuar objektivin tonë të përbashkët për të thelluar edhe më tepër marrëdhënien Kosovë-ShBA”, ka shkruar ai. Dugolli ka qenë ambasador i Kosovës në Turqi, ndërsa perpara e ka mbajtur këtë post në Belgjikë, ndërsa ishte akredituar edhe si ambasador i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Kosovës në Estoni. Escobar ka shprehur më herët mbështetjen e tij që të ketë progres në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit. Zyrtari i lartë, që është njëkohësisht i dërguar i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, e ka theksuar përkrahjen e SHBA-së për sovranitetin dhe integritetin territorial të Republikës së Kosovës si dhe përkushtimin që ajo të bëhet anëtare e Bashkimit Europian.

Top Channel/Peticion për Kosovën, zyrtarja e BE-së merr iniciativën për liberalizimin e vizave!
28/05 14:45
Top Channel/ Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 14:44
Top Channel/Rusia “tregon muskujt”: teston me sukses raketën shkatërruese hipersonike!
28/05 14:29
Top Channel/Rusia fillon “ofensivën” ndaj Ballkanit: Lavrov shkon personalisht në Serbi!
28/05 14:11
Top News – Rusia rrethon qytetet në Donbas / Ukraina duhet të tërhiqet nga Severodonjecku
28/05 13:52
Top News – Rusia teston raketën hipersonike / U lëshua nga deti, ‘Zircon’ fluturoi për 1 mijë km
28/05 13:05
Top News -’Qendra e gravitetit’ në Evropën Lindore/ Komandanti i ardhshëm i NATO-s flet para senatit
28/05 13:03
Top News – Strategjia e re ruse në Ukrainë! / Luftë deri në vjeshtë, Kievi rimerr territoret
28/05 13:01
Top Channel/ SHBA, e armatosur deri në dhëmbë: I vetmi vend me më shumë armë se civilë!
28/05 12:27
Top Channel/SHBA nis super-armët në Ukrainë, “cmendet” Rusia: Rrethon dy qytete në Donbas!
28/05 12:24
Top Channel/ Kurora e Princeshës Diana mahnit pas disa dekadash në ekzibicionin në Londër
28/05 00:26
Top Channel/ Fshatari peruan padit gjigantin gjerman për shkrirjen e akullnajave në Ande
28/05 00:26
Top News- Taktika e re e Vladimir Putin/Si po fiton terren në fushëbetejën e Donbasit!
27/05 21:43
Top News- Vajza e Putinit në pushtet!/Presidenti rus përgatitet për ‘më të keqen’
27/05 21:16
Top News-Sapunë nga qumështi i deveve / Ferma e jashtëzakonshme në Francë
27/05 21:04
Top News-Stërvitje masive me raketa/Tajvani i ‘tregon dhëmbët’ ushtrisë kineze
27/05 21:03
Top News-Si po e lufton Koreja e Veriut Covid 19 /Pandemia në vendin më të izoluar në botë
27/05 21:01
Top News-Arti i ‘pavdekshëm’ i qeramikës / Franca bën bashkë 100 artistë botërorë
27/05 21:00
Top News-Aty ky vera nuk ‘troket kurrë!’/Njihuni me ‘kryeqytetin’ e Polit të Veriut
27/05 20:59
Top News-I gjithë Shangai në ‘burg’/Gjëja e parë që bëjnë banorët pasi dalin nga karantina
27/05 20:57