Top Channel/ SHBA, ndryshojnë zakonet e blerjeve, çmimet e larta të vënë para zgjedhjeve amerikanët
17/05/2024 22:39

Të dhënat e inflacionit të konsumatorit të publikuara treguan se çmimet e ushqimeve u rritën me 2.2 për qind në 12 muajt deri në prill duke bërë disa dallime midis artikujve. Vezët kanë rënë me nëntë për qind, sipas të dhënave të Departamentit të Punës, ndërsa kostoja e gjalpit u rrit me 3.5 për qind. Çmimet e qumështit gjithashtu kanë rënë me më shumë se një për qind dhe kostoja e bukës është rritur. Inflacioni dhe kostoja e artikujve thelbësorë si ushqimi dhe gazi ka të ngjarë të luajnë një rol të rëndësishëm në ndeshjen presidenciale të nëntorit midis Joe Biden dhe rivalit të tij republikan Donald Trump, pasi të dy kandidatët kanë kërkuar të diskutojnë të dhënat e tyre ekonomike në detyrë. Jashtë një dyqani ushqimor në Virxhinia, blerësit i thanë AFP se kishin vënë re një rritje të kostos së artikujve të përditshëm vitet e fundit - duke bërë që disa të ndryshojnë zakonet e tyre të blerjes. Pamjet: AFP

Top Channel/ Pfizer paditet në SHBA, shteti i Kansasit akuzon kompaninë për deklarata të rreme
18/06 19:51
Top Channel/ Tifozja më ‘hot’ e të gjitha kohërave i ‘vë flakën’ Euro 2024, modelja çmend qytetarët
18/06 19:42
Top Channel/ Sekuestrohet 2.6 miliardë euro kokainë në Gjermani! Ishte e fshehur në fruta dhe perime
18/06 19:41
Top Channel/ “Von der Leyen fsheh raportin që ‘godet’ Italinë”, Politico: Kërkon votën e Melonit
18/06 19:39
Top Channel/ Arrestohet këngëtari i njohur, drejtonte makinën në gjendje të dehur
18/06 18:44
Top News/ Tunel nën detin Baltik, 18 km i gjatë / Lidh Danimarkën me Gjermaninë, hapet në 2029
18/06 16:13
Top Channel/ Në avion shtetëror me djalin për ndeshjen, telashe për kryeparlamentarin kroat
18/06 15:13
Top News/ Kina e frikshme, ka 500 bomba bërthamore / Po rrit arsenalin më shpejt se çdo vend tjetër
18/06 15:12
Top Channel/ SIPRI: Bota po shton armët atomike operacionale, Kina ka gati kokat bërthamore!
18/06 15:09
Top News/ ‘Përbindëshi’ kinez del nga deti…Nëndetësja bërthamore shfaqet pranë Tajvanit
18/06 15:08
Top News/ Kokainë rekord për Euro2024/ Policia gjermane kap 36 tonë, në pranga edhe një shqiptar
18/06 15:07
Top News/ ‘Çmenden’ shpenzimet për mbrojtjen / Numër rekord aleatësh të NATO-s arrijnë objektivat
18/06 15:07
Top News/ ‘Legalizon’ bashkëshortët pa dokumenta / Biden, mbron nga dëbimi të martuarit me amerikanë
18/06 15:06
Top Channel/ Të anulohet “Mirëdita, Dobar Dan”, shpërthen Serbia: Po mbahet për Vidovdan!
18/06 14:57
Top Channel/ Tifozin e Anglisë e zë gjumi në ndeshjen me Serbinë, u zgjua në 4 të mëngjesit dhe…
18/06 14:25
Top Channel/ Donin të rrëzonin qeverinë dhe të rrëmbenin Scholz, nis gjyqi për tre të akuzuarit
18/06 14:06
Top News/ Zhduket korrieri i çantave luksoze/ Arrestohet një shqiptar e një turk në Itali
18/06 13:50
Top Channel/ Izraeli do heqë vizat Kosovës! Ministri i Brendshëm në Prishtinë për marrëveshjen
18/06 12:36
Top Channel/ Izraeli do sulmojë Libanin? Ekspertët: Nuk është cështja nëse, por kur!
18/06 12:25
Top News/ 11 viktima në detin Jon / Tragjedi pranë brigjeve italiane, fundosen dy anije
18/06 12:11