Top Channel/ SHBA gati të ndërhyjë për Shqipërinë: “E zgjidhim ne çështjen me Sofjen”!
28/06/2022 21:36

Shtetet e Bashkuara janë të gatshme ndërhyjnë për zgjidhjen e ngërcit me Sofjen që ka bllokuar Maqedoninë e Veriut e po mban peng edhe Shqipërinë në përpjekjet për të marrë dritën jeshile të negociatave të anëtarësimit. Washingtoni u ofrua të luajë “një rol konstruktiv në lehtësimin e një kompromisi”, mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, i cili do t’i hapte rrugë nisjes zyrtare të bisedimeve për Shkupin, e për rrjedhojë, edhe për Shqipërinë. Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, i tha Zërit të Amerikës se “duke pasur parasysh rëndësinë e këtij procesi për vendet e rajonit dhe për Europën më gjerësisht, ne shpresojmë se përpjekjet diplomatike do të vazhdojnë dhe do të vazhdojmë të ofrojmë mbështetjen tonë aty ku është e dobishme”. Zëdhënësi thekoi gjithashtu se “përshëndesim Francën për përpjekjet e saj për të sjellë një zgjidhje të suksesshme me qëllimin që të nisin sa më shpejt negociatat zyrtare”. Franca mban deri në fund të qershorit presidencën e radhës së BE-së, e u përpoq ta shfryëzonte këtë periudhë të mbetur kohe për të përshpejtuar procesin e ngecur, përmes një propozimi kompromisi mes Sofjes dhe Shkupit. Propozimi francez parashikon ndër të tjera përfshirjen në kushtetutë të të drejtave të shtetasve bullgarë në Maqedoninë e Veriut, apo dhe mosnjohjen prej saj të gjuhës maqedonase. Por kryeministri maqedonas Dimitar Kocacevski e bëri të qartë se në formën aktuale, ky propozim është i papranueshëm për të dhe kërkoi rishikimin e draftit. Kjo gjë deri më tani, nuk ka ndodhur. Zyrtarët maqedonas po presin të shohin cfarë do të bëhet deri të enjten, që është dhe dita e fundit e presidencës franceze të bllokut europian. Pas kësaj, drejtimin e Këshillit e merr Republika Ceke, e cila e ka treguar se procesin e zgjerimit, nuk e ka në listën e prioriteteve të saj. Pamjet: AFP

Top News- Mund të ‘gëlltisë’ Harkun e Triumfit/Gropa misterioze në Kili zgjerohet, dyfishon përmasat
08/08 15:59
Top News- Yje që bien e dëshira që shprehen…/Shiu meteorëve të gushtit, kthehet spektakli në qiell
08/08 15:39
Top News – Balena në ‘grevë urie’ / Është bllokuar në lumin e Senës, refuzon ushqimin
08/08 15:35
Top Channel/ Drithë nga Ukraina! Një anije me grurë po lundron drejt Durrësit
08/08 15:07
Top Channel/ Manovrat kineze/ Vazhdon stërvitjen rreth Tajvanit
08/08 14:42
Top News – Lisbona “josh” turistët/Plazhe të paprekura dhe të larmishme për të gjithë
08/08 14:26
Top News-Me gomone në Angli dhe kërkojnë azil / Shqiptarët, viktima trafiku! Ja kërkesa e deputetëve
08/08 14:06
Top News – Detajet e krimit të dyfishtë në SHBA/Mediat amerikane shkruajnë për çiftin shqiptar
08/08 13:46
Top News – Bota në prag të Armagedonit bërthamor!/ Lëshohet alarmi: Po luajmë me një armë të mbushur
08/08 13:13
Top News-Turqia thellon lidhjet me Rusinë!/Perëndimi në ethe-A mund të ndëshkohet një anëtar i NATO?
08/08 12:58
Top News – Forcat ruse mblidhen në jug / Britania: Putin po planifikon ‘sulm të ri vdekjeprurës’
08/08 12:50
Top News – ‘Ulen armët’ në Gaza, 44 viktima / Izraeli dhe palestinezët marrëveshje për armëpushim
08/08 12:36
Top News – Bisedimet bërthamore me Iranin / Optimizëm për një marrëveshje mes fuqive botërore
08/08 12:30
Top News -Tonelata me grurë dalin nga Ukraina/Moska po lëviz trupa drejt porteve, çfarë po ndodh…?
08/08 12:29
Top Channel/ Kaos me fluturimet në SHBA, të dielën u anuluan më shumë se 900
08/08 12:26
Top Channel/Lufta në Ukrainë, Shefi i OKB paralajmëron: Sulmi në një central bërthamor, ‘vetëvrasës’
08/08 12:24
Top News – Luftanijet përballen pranë Tajvanit/ Përgatitje për ‘pushtim’, Kina nis stërvitje të reja
08/08 12:20
Top News – Centrali më i madh bërthamor në Evropë / Rrezik katastrofe nukleare, bomba mbi Zaporizhja
08/08 12:18
Top Channel/ Pas 3 ditësh luftë, Armëpushim ndërmjet Izraelit dhe palestinezëve në Gaza
08/08 12:14
Top Channel/ ‘Lot gëzimi’, Senati miraton planin ambicioz të Biden për taksat, klimën e shëndetësinë
08/08 12:13