Top Channel/ SHBA e shqetësuar me trajtimin e pakicave në Kosovë, kërkesa për liderët
21/05/2024 21:56

Zëvendësndihmësja e sekretarit amerikan të Shtetit në Byronë për Demokraci, të Drejta të Njeriut dhe Punë, Nicole Chulick, tha se është e rëndësishme që Kosova të bashkëpunojë me partnerët e saj për të forcuar kandidaturën për anëtarësim në të gjitha institucionet euroatlantike, ashtu si edhe në Këshillin e Evropës. Ajo përsëriti se vizion i SHBA-së për Kosovën është që ajo të jetë pjesë e institucioneve euroatlantike. “Ne i bëjmë thirrje Kosovës që t’i dëgjojë këshillat e partnerëve të saj më të afërt, në mënyrë që të garantojë një rezultat pozitiv kur del në ndonjë votim”, tha Chulick. Gjatë vizitës në Kosovë, zëvendësndihmësja u takua me presidenten e vendit, Vjosa Osmani, dhe me kryeministrin Albin Kurti. Ajo tha se u ka shprehur atyre disa shqetësime të partnerëve evropianë në lidhje me Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe me rregulloren e Bankës Qendrore të Kosovës, që e ndalon përdorimin e dinarit serb. Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, i pranishëm gjithashtu, shprehu zhgënjimin e tij me aksionin e djeshëm të Policisë së Kosovës në veri të Kosovës, gjatë të cilit u mbyllën disa institucione financiare serbe. Hovenier tha se ky veprim nuk ishte i koordinuar me partnerët ndërkombëtarë dhe, sipas tij, i përshkallëzon tensionet. Ai kërkoi nga Qeveria e Kosovës angazhim konstruktiv në dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian, duke e cilësuar “si kanalin e duhur për zgjidhjen e çështjeve që kanë të bëjnë me normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë”.

Top News/ Kurban Bajrami në Kosovë / Thirrje për mbrojtjen e atdheut, unitet dhe solidaritet
16/06 12:01
Top Channel/ “Mbroni atdheun, bëni fëmijë”! Kosovë, klerikët japin mesazhe për paqe
16/06 11:58
Top News/ Detaje nga armatimi në veri të Kosovës!/ Ishte në adresë të 3 terroristëve në kërkim
15/06 12:40
Top Channel/ Policia e Kosovës, tjetër “mësymje” në veri: Konfiskohen armë, lidhje me Banjskën!
15/06 12:08
Top News/ Sulme kibernetike ruse në Kosovë/ Hovenier: SHBA e gatshme që t’iu mbështesë
14/06 08:00
Top News/ Kosova i vendos sanksione Rusisë. Qeveria miraton masat ndëshkuese të Bashkimit Europian
13/06 17:19
Top News/ Walker takon Kurtin në Prishtinë / ‘Vij si mik i Kosovës dhe si mik i Kryeministrit’
13/06 17:18
Top Channel/ “Penalizim” për Kosovën? Ambasadori amerikan: Njohja, jo kusht për hyrjen në BE!
13/06 11:59
Top Channel/ “Borrell do rekomandojë heqjen e masave për Kosovën”, Bislimi citon raportin!
13/06 11:55
Top News/ Marshi i sakrificave për liri. Kosova shënon 25-vjetorin e çlirimit
12/06 18:32
Top News/ Nga UÇK-ja te FSK dhe Ushtria e Kosovës…1500 trupa parakalojnë në 25 vjetorin e çlirimit
12/06 17:26
Top Channel/ Nga Rambujeja tek Kumanova e bombardimet e NATO-s, si e fitoi Kosova lirinë!
12/06 15:05
Top News/ Kur e mira triumfoi mbi të keqen…Kosovë, kuvendi në seancë solemne në ditën e çlirimit
12/06 14:32
Top News/ Çerek shekulli liri, 1500 pjesëtarë të FSK-së dhe Policisë së Kosovës në parakalim
12/06 14:10
Top News/ Ushtria e ardhshme e Kosovës marshon në Prishtinë, 25 vite nga çlirimi
12/06 14:10
Top Channel/ Edhe Gjermania “kundër” Kurtit? Ambasadori: Shpronësimi në veri, jo sipas ligjit!
12/06 12:25
Top Channel/ 25 vjetori i clirimit, Klinton video për Kosovën: Falenderues për 25 vjet paqe!
12/06 12:17
Top Channel/ “Hyrja e NATO-s tregoi që bota s`e harroi Kosovën”, Osmani i drejtohet parlamentit!
12/06 12:12
Top News/ Kosova feston Ditën e Çlirimit / 25 vite nga hyrja e trupave të NATO-s në vend
12/06 12:08
Top Channel/ “Kosova të ruajë aleancat perëndimorë”, D`Alema: “Ende larg qëllimit të Rugovës”!
11/06 12:13