Top Channel/ Sekuestrohet 2.6 miliardë euro kokainë në Gjermani! Ishte e fshehur në fruta dhe perime
18/06/2024 19:41

Kokainë me vlerë 2.6 miliardë euro është sekuestruar në Gjermani në disa anije me kontejnerë, ndërsa kanë rënë në pranga 7 persona. Prokurorët në qytetin perëndimor të Dyseldorfit thanë të hënën se ata konfiskuan 35.5 ton kokainë vitin e kaluar pas një njoftimi nga autoritetet kolumbiane. Ata gjetën 25 ton kokainë në portin në qytetin verior të Hamburgut, 8 ton të tjerë në portin holandez të Roterdamit dhe pothuajse 3 ton në Kolumbi. Droga ishte e fshehur mes perimeve dhe frutave. Sekuestrimet e drogës nuk ishin njoftuar më parë. Duke punuar me Europolin, autoritetet gjermane identifikuan tetë të dyshuar kryesorë: dy gjermanë, dy turq dhe të tjerë nga Azerbajxhani, Bullgaria, Maroku dhe Ukraina. Të dyshuarit, të moshës ndërmjet 30 dhe 54 vjeç, u arrestuan javët e fundit dhe besohet se kanë qenë pjesë e trafikut të drogës. Identiteti i tyre nuk u bë publik në përputhje me rregullat gjermane të privatësisë. Policia sekuestroi disa telefona celularë dhe laptopë, si dhe shufra ari, 23,300 euro para në dorë dhe një makinë Porsche me vlerë rreth 250,000 euro. “Konkretisht, të dyshuarit akuzohen për organizimin e transportit të 10 kontejnerëve me sasi të mëdha kokaine nga Amerika Latine drejt Evropës në periudhën nga prilli deri në shtator 2023 me bashkëpunëtorë të tjerë ende të panjohur që dyshohet se banonin në Turqi nëpërmjet kompanive frontale të ngritura për këtë qëllim”, thuhet në një deklaratë me shkrim të prokurorëve sipas The Guardian.

Top Channel/ Të shtëna në Greqi, tre të plagosur! 70 të arrestuar pranë stadiumit të Panathinaikos
13/07 22:38
Top News/ ‘Kërcënim serioz për paqen’/ Pas deklaratës në samit, Koreja e Veriut akuzon NATO-n
13/07 20:30
Top News/ Rusia dhe Kina, stërvitje ushtarake/ Përgatitje kundër perëndimit, manovra detare
13/07 20:05
Top Channel/ Sulm nga ajri, vriten 71 palestinezë! Ushtria izraelite: Shënjestra komandanti i Hamas
13/07 19:14
Top Channel/ Sulm në zonën humanitare të Gazës, 71 viktima, qindra të plagosur!
13/07 18:30
Top Channel/ Dasma e vitit në Indi! Nga Kardashian te Tony Blair, VIP-at që marrin pjesë në ceremoni
13/07 15:48
Top News/ Biden, tjetër taktikë për zgjedhjet/ S’ka tërheqje, si po e largon vëmendjen nga dështimi
13/07 15:01
Top News/ 71 të vrarë në Gaza/ Viktimat ishin civilë, mes tyre dhe fëmijë
13/07 14:39
Top News/ Lojërat olimpike të Parisit pa Biden!/ Presidenti vë në krye të delegacionit Zonjën e Parë
13/07 13:50
Top News/ SHBA kërkon largimin e Izraelit nga Gaza/ Gjenden 60 trupa civilësh në ish qendrën e OKB
13/07 13:46
Top News/ Vrau producenten nga pakujdesia/ Pushohet çështja për aktorin Alec Baldwin
13/07 13:40
Top News/ ‘Marrëveshje për censurim’/ Elon Musk akuzon Komisionin Evropian
13/07 13:20
Top News/ Trump pa kufizime në Facebook e Instagram/ Kompania ‘Meta’ i heq barrierat për zgjedhje
13/07 13:09
Top News/ Ukraina sulmon Rusinë me drone/ Shpërthen në flakë depoja e naftës në Rostov
13/07 13:06
Top News/ Britania pret liderët evropianë, pjesë edhe kryeministri Edi Rama, në fokus Ukraina
13/07 13:06
Top News/ Irani me qëndrim të ri ndaj BE/ Presidenti kërkon bashkëpunim për sanksionet
13/07 12:58
Top Channel/Alec Baldwin i pafajshëm! Gjykata pushon çështjen ndaj aktorit, vrau gabimisht kineasten
13/07 12:13
Top Channel/Si mund të shkarkohet Biden? Neni 25 i Kushtetutës parashikon zëvendësimin e presidentit
13/07 12:12
Top Channel/ Shembja e shkollës në Nigeri, shkon në 22 numri i viktimave
13/07 12:01
Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08