Top Channel/ Saranda po pret turistët, polakët konfirmojnë rikthimin, skandinavët nuk do vijnë
20/05/2021 12:51

Njësitë e akomodimit bëjnë me dije se prenotimet vijnë në momentin e fundit. Me këtë ritëm, sipas tyre, është e vështirë që të bëhen parashikime. “E shikojmë si një behar të vakët. Është konfirmuar vetëm tregu polak momentalisht. Tregu europian që ne synonim apo ai skandinav ka konfirmuar mosardhjen e tij. Është logjike të nënkuptohet rritja e çmimeve sepse nëse në hotel kishim kapacitete dhe shërbime në grup tani duhet të kemi parasysh distancimin dhe ndarjen e klientëve në dhoma të veçanta duke na rritur automatikisht kostot”, thotë Leonidha Çavo. “Një gjë shumë e mirë është heqja e vizave prej shtetit shqiptar me shumë shtete të mëdha siç është Egjypti sepse shumë njerëz po na kontaktojnë nga Kajro dhe kanë interes për të ardhur në Shqipëri. Mendoj se edhe nga tregu serb që vjet ka qenë i detyruar të kalojë pushime në Sarandë do të ketë një fluks sepse turistët që erdhën vjet nga Serbia kanë qenë shumë të kënaqur”, shprehet Rudina Selimi, operatore turistike. Megjithatë, ekspertët vlerësojnë se situata nuk do të jetë më e njëjtë pas pandemisë dhe Saranda, gjithashtu rajoni jugor, do të duhet të shfrytëzojë brendësinë e tokës përveçse bregdetit, për të arritur rezultate të mira dhe një numër më të lartë vizitorësh. “Problemi më i madh këtu është se Saranda është e fokusuar tek turizmi i bregdetit që do të thotë se sezoni është i shkurtër, periudhë që mbulon vetëm 1/3 e vitit dhe ky nuk është një përqëndrim ideal. Unë di që këtu ka mijëra biznese me ide të mira dhe produkte të mira por ata nuk janë shumë të lidhur me njëri-tjetrin. Ata janë shumë të izoluar dhe duhet të sjellin së bashku paketa, produkte, oferta që prekin edhe thellësinë e territorit, fermat, agroturizmin, monumentet duke krijuar eksperienca të reja për vizitorët”, shpjegon eksperti zviceran i turizmit, Urs Wagenseil. Kryefjala e këtij sezoni do të jetë zbatimi i masave dhe siguria për jetën, grupet më të vogla dhe destinacionet e reja, ndërsa kërkohet ndihmë edhe prej qeverisë për ta marketuar më mirë rajonin jugor të Shqipërisë.

Top Channel/ Motoristë nga vendi dhe rajoni dhurojnë spektakël në rrugët e Durrësit
24/09 20:45
Top Channel/ Edukatorja e rrallë/ Vajza me nanizëm kujdeset për fëmijët në Përrenjas
24/09 19:52
Top Channel/ Të huajt nuk ikin nga Vlora/ Plazhet e egra janë të mbushura me pushues perëndimorë
24/09 19:48
Top Channel/ Veliaj nis fushatën/ Kryebashkiaku: PS, krenare. Nuk ka asnjë qindarkë ruse
24/09 19:37
Top Channel/ “OKB të luftojë krimet kibernetike”! Rama: Sulmi ndaj Shqipërisë u drejtua nga Irani
24/09 19:29
Top News-Spektakël motorësh në Durrës, qytetarët festojnë në shëtitore
24/09 19:24
Top News-Rama flet në OKB për sulmet iraniane/Deklaratë për Open Balkan dhe raportin e Dick Marty
24/09 19:21
Top Channel/ Rama kërkesë Asamblesë së OKB: Përqendroni vëmendjen në sigurinë kibernetike
24/09 18:55
Top Channel/ Veliaj i jep Medaljen kampionit të botës Zelimkhan Abakarov: Krenar për suksesin tënd
24/09 18:53
Top News – Policia në “gjurmët” e arit kontrabandë/ Procedohet argjendarja, operacion dhe ne Durres
24/09 18:22
Top News – Korçari që kërkohej nga Gjermania/ Tentoi të vriste për hakmarrje dy vite më parë
24/09 16:56
Top News – Droni edukues ‘në aksion’/ Hiqen 34 patenta, arrestohen 5 shoferë në Tiranë
24/09 16:50
Top News-Asnjë amnisti për të dënuarit/Ministria Drejtësisë pa draft nuk duhet deri në fund të vitit
24/09 16:17
Top Channel/ Rihapet gjykimi për ish-policin! I dënuar për 2 vrasje, u ekstradua nga SHBA
24/09 15:22
Top Channel/Pranë urës së Patrës! Zjarri jashtë kontrollit në Nafpakto të Greqisë, rrezikon banesat
24/09 15:08
Top Channel/ Arrestimi i mjekut për ryshfet! Reagon sindikata e mjekëve për mënyrën e arrestimit
24/09 14:59
Top News- Fuoristrada përfundon në parcelë/ Dy aksidente me disa të lënduar në Lezhë
24/09 12:52
Top Channel/ Veliaj: Do të asfaltohet çdo rrugë, investimet rritën vlerën e pronave në Tiranë
24/09 12:21
Top News-Policia ‘gjueti’ për trafikantë droge/ Në pranga 6 persona, njëri tentoi të ikë nga Rinasi
24/09 12:16
Top Channel/ Fuoristrada përplaset me “Golf-in” në aksin Lezhë-Shkodër, mjeti përfundon në parcelë
24/09 12:02