Top Channel/ Samiti për Ballkanin në Vjenës/ Shqipëria u përfaqësua nga Ministrja Balluku
18/06/2021 19:05

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, ka mbledhur në Vjenë në një samit të kryesuar prej tij krerë të Ballkanit Perëndimor. Kosova përfaqësohet atje nga kryeministri Albin Kurti, Shqipëria nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku, Serbia nga kryeministrja Ana Bërnabic, Bosnja nga kryesuesi i Këshillit të Ministrave, Zoran Tegeltija, Maqedonia e Veriut nga kryeministri Zoran Zaev dhe Mali i Zi nga kryeministri Zdravko Krivokapic. Në samit morri pjesë edhe përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Europian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak. Nga sa pohoi vetë shefi i ekzekutivit austrial, në samit do të garantohen vendet e rajonit se do të kenë mbështetje të plotë për reformat në rrugën drejt BE-së si dhe për luftën kundër pandemisë së koronavirusit. Ndërsa përfaqësuesja e shqipërisë në këtë samit, ministrja Balluku tregoi për top channel se secili shprehu gjithçka qe quhet shqetësim dhe prioritet per vendit e tij. Ne rastin e Shqiperise ne siguruam komisionerin Lajcak se Shqiperia do vazhdoje rrugen e reformave te thella qe jane edhe nje nga detyrat e shtepise nga Bashkimi europian. Balluku thotë se u kërkua mbështetja e unionit duke marre edhe shembullin e Austrise qe eshte angazhuar per te ndihmuar vendet e Ballkanit. Gren Axhenda dhe plani i investimeve qe jane miratuar dhe janë aty per tu zbatuar jane te rendesishme per si perket ndrelidhjes mes rajonit me projektet kros border ne te ardhmen. U fol per lëvizjen e lire edhe veshtiresive qe kane ardhur nga covid. Tashme shqiperia eshte ne listen e vendeve me numër te ulet. Ministrja e Infrastrukturës theksoi rrëndësinë e njohjes së certifikates te vaksinuarve që eshte e rendesishme tashmë.

Top Channel/ Zjarr në kalanë e Beratit, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme
03/08 01:51
Top Channel/Zjarrfikësit italianë luftojnë me flakët në Sicili dhe Bregun Adriatik
02/08 22:08
Top Channel/ Zjarr në kurorën me pisha pranë Kalasë së Beratit
02/08 22:06
Top News – Bllokohet grupi i auditit të KLSH/Do verifikonte dokumentacionin e emergjencave civile
02/08 22:01
Top News-Shqiptari kapet në shtëpi bari/ Policia sekuestron drogën me vlerë 86 mijë paund
02/08 21:18
Top Channel/ Zjarrvëniet e qëllimshme nuk ndalen, Lunxhëria nën pushtetin e flakëve
02/08 21:14
Top News – Zjarr i fuqishëm në Lunxhëri/Kërkohet ndërhyrje nga ajri për ta vënë në kontroll
02/08 20:50
Top News-Rama reagon për situatën nga zjarret/ ‘Inkurajim për ata që janë angazhuar në terren’
02/08 20:24
Top Channel/ Zjarr masiv në Lunxhëri/ Kreu i zjarrfikësve: Nuk mund të fiket me krahë
02/08 20:01
Top Channel/ Kushtetuesja shtyn vendimin e Metës. Në shtator dhe tetor, asnjë programim për vendimin
02/08 19:57
Top News – Fillon puna në inceneratorin e Fierit/Dorëzohen mbetjet e para nga fusha e Mbrostarit
02/08 19:55
Top Channel/ Durrës, vaksinime të hapura. Në gjithë qarkun janë vaksinuar 89 mijë persona
02/08 19:49
Top Channel/Dozë e tretë vaksinimi,Komiteti i Ekspertëve diskuton mundësinë për të rritur imunitetin
02/08 19:45
Top Channel/ Fotot Ekskluzive/ Emanuela Daci në emër të ISIS pengon gratë shqiptare të kthehen
02/08 19:35
Top Channel/ Mbetjet nisen në incenerator, kapaciteti i përpunimit është deri në 280 ton për 24 orë
02/08 19:18
Top Channel/ Për’puthen në audicione të reja, çdo ditë në 10:00 mund të paraqiteni pranë Top Channel
02/08 19:01
Top News-E futi të gjallë në kuti/ Ndërron jetë foshnja, procedohet penalisht mjekja
02/08 19:00
Top Channel/ I nxehti ekstrem kufizon punën jashtë në Greqi, nga ora 12:00-16:00 kufizohet lëvizja
02/08 18:53
Top Channel/Temperaturat e larta, relievi dhe era favorizojnë përhapjen/Vijojnë flakët në Karaburun
02/08 18:20
Top News – 79 patenta të hequra, 1905 gjoba/ Tentuan të korruptonin policinë,4 qytetarë në pranga
02/08 18:13