Top Channel/ Samiti i paqes, Zelensky: Do t’i paraqesim Moskës propozimin për përfundimin e luftës
16/06/2024 15:34

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të shtunën se do t'i paraqiste Moskës një propozim për përfundimin e luftës pasi të ishte rënë dakord nga komuniteti ndërkombëtar. Ai e bëri këtë angazhim në Zvicër gjatë një fjalimi në një samit inaugurues për paqen në vendin e tij, ku morën pjesë më shumë se 90 vende, por jo Rusia. Zelensky “Ne duhet të vendosim së bashku se çfarë do të thotë një paqe e drejtë për botën dhe se si ajo mund të arrihet në një mënyrë vërtet të qëndrueshme. transparente për njerëzit, pastaj do t'u komunikohet përfaqësuesve të Rusisë." Zelensky nuk tha nëse ishte i përgatitur të angazhohej drejtpërdrejt në bisedime me presidentin rus Vladimir Putin. Në prag të samitit, Putin parashtroi kushtet e tij për t'i dhënë fund konfliktit. Ai i bëri thirrje Ukrainës që të tërheqë trupat e saj nga jugu dhe lindja e vendit dhe të heqë dorë nga ambiciet e saj për t'u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s, kushte që u hodhën poshtë shpejt nga Zelensky. Sinkron: Kamala Harris, zvpresidente e SHBA Putini bëri një propozim. Por ne duhet të themi të vërtetën. Ai nuk po bën thirrje për negociata. Ai po bën thirrje për dorëzim.

Top News/ Netanjahu mban fjalim në Kongres/ Kërkon mbështetjen e amerikanëve, nuk heq dorë nga lufta
25/07 10:27
Top Channel/ Bianca Censori trondit përsëri, shfaqet provokuese krah Kanye West…
24/07 22:29
Top Channel/ “Garë mes një krimineli dhe një ish-prokuroreje”, Harris e Trump me sulme njëri-tjetrit
24/07 22:01
Top Channel/ Pasaportat më të fuqishme në botë! Singapori mban vendin e parë, pasohet nga…
24/07 21:57
Top Channel/ “Nga toka del zjarr”, ankohen turistët në Madrid: Po përvëlohemi!
24/07 21:54
Top Channel/ Scholz: Kandidoj për mandatin e dytë si kancelar. SPD fiton zgjedhjet në 2025
24/07 21:29
Top Channel/ Ishujt grekë në “hall”, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në mes të sezonit turistik
24/07 20:22
Top Channel/ Harris kryeson ndaj Trump! Sondazhi i Reuters: Demokratja ka më shumë mbështetje
24/07 20:18
Top News/ ‘Gropa’ në mbrojtjen e Evropës / Nato gjen mangësi, planifikuesit ‘përveshin mëngët’
24/07 15:53
Top News/ Moska dhe Kievi në bisedime…!? Kremlini: Sinjali i Ukrainës në unison me ne
24/07 15:29
Top News/ Trump padit Kamala Harris / Mori paratë e fushatës së Biden, shkeli ligjet federale
24/07 15:18
Top News/ Santorini ‘sulmohet’ nga turistët / Banorët urdhërohen të mbyllen në shtëpi: Hapni vend
24/07 15:05
Top Channel/ E rëndë në Nepal! Piloti i vetëm i mbijetuar nga rrëzimi i avionit ku vdiqën 18 persona
24/07 14:46
Top News/ Ukraina gjunjëzoi Flotën e Detit të ZI / Admirali britanik: Një vend që nuk ka marinë…
24/07 13:54
Top News/ Avionët luftarakë të gjeneratës së 6-të / Po vjen Tempest, aleatët e NATO-s bëjnë përpara
24/07 13:53
Top News/ Dita më e nxehtë mbi tokë…E hëna ‘rrëzon’ të dielën…si 120 mijë vjet më parë
24/07 13:24
Top News/ Britania në luftë brenda tre vitesh / Paralajmëron kreu i ushtrisë: Duhet të jemi gati
24/07 13:18
Top News/ Snoop Dogg do të mbajë pishtarin në hapjen e Lojërave Olimpike
24/07 12:55
Top News/ ‘Mirë se vjen në Kosovë’ – Bebe Rexha pritet nga presidentja Osmani
24/07 12:55
Top News/ Vetëm piloti mbijeton…Rrëzohet avioni dhe shpërthen në flakë, 18 viktima
24/07 12:28