Top Channel/ Safeguard Defenders: Italia ka numrin më të madh të stacioneve policore kineze
05/12/2022 22:22

Italia është shtëpia e numrit më të madh të “stacioneve policore” jozyrtare kineze në nivel global, thuhet në një raport nga një grup spanjoll për të drejtat e njeriut. Safeguard Defenders tha të hënën se kishte identifikuar 48 stacione të tjera, 11 prej të cilave janë në Itali, me të tjera të vendosura në Kroaci, Serbi dhe Rumani . Në raport thuhej gjithashtu se bashkëpunimi i qeverisë italiane me qeverinë qendrore kineze kontribuoi drejtpërdrejt në ngritjen e këtyre stacioneve në vitin 2016. Italia është shtëpia e 330,000 qytetarëve kinezë, sipas shifrave të vitit 2021 nga agjencia kombëtare e statistikave. Stacionet janë në Romë, Milano, Bolzano, Venecia, Firence, Prato - një qytet afër Firences që pret numrin më të madh të emigrantëve kinezë dhe Siçili. Zbulimet e reja pasojnë një raport të lëshuar nga Safeguard Defenders në shtator mbi stacionet e policisë kineze jashtë vendit. Ai raport ekspozoi 54 stacione në mbarë botën, por kryesisht në Evropë. Të dhënat e reja e çojnë numrin e stacioneve të tilla në më shumë se 100. Stacionet ofrojnë shërbime administrative, por kanë qenë gjithashtu aktive në "policimin e fshehtë dhe të paligjshëm", deklaroi organizata në atë kohë. Të ashtuquajturat stacione shërbimi jashtë shtetit ofrojnë shërbime diplomatike për qytetarët kinezë, të tilla si rinovimi i lejeve të drejtimit të tyre - por ato gjithashtu përpiqen t'u mbyllin gojën disidentëve kinezë në Evropë. Safeguard Defenders thotw se këto stacione jozyrtare policore përdoren nga Kina për të “kërcënuar dhe detyruar kinezët që të kthehen në Kinë, shtet ku do të ndiqen penalisht”. Pamjet: AFP

Top News – 30 familjarë nën rrënoja!/ Rrëfimi prekës i sirianit që gërmon ditë e natë
08/02 20:53
Top Channel/ Tërmeti, 12 mijë viktima/ Rëndohet bilanci. Nën rrënoja janë ende shumë persona
08/02 20:06
Top News – ChatGTP te Bing, Microsoft revolucionon motorin e kërkimit
08/02 20:01
Top News – Turqia përballë një ‘epidemie sizmike’!/ Çfarë është ky fenomen dhe sa mund të zgjasë
08/02 20:00
Top News – Biden pas balonës spiune!/SHBA do veprojë përballë agresionit rus e kinez
08/02 19:59
Top Channel/ Fjalimi para kombit/ Biden në kongres, mesazhe optimiste
08/02 19:57
Top News – Sa njerëz ka nën rrënoja!/ Shpresat për të mbijetuarit nisin të shuhen
08/02 19:53
Top News – Erdogan sulmon kritikët-Provokues!/ ‘Nuk përgatiteshim dot për një fatkeqësi të tillë’
08/02 19:12
Top Channel/ Nën rrënoja 45 orë, fëmijës i jepet ujë me tapë shisheje për ta mbajtur gjallë
08/02 18:14
Top Channel/ Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojët një burrë pas 48 orësh
08/02 18:09
Top Channel/ Përmirësohet foshnjës që u nxor e gjallë nga rrënojat, ajo humbi gjithë familjen
08/02 18:08
Top News – Ish-agjentja rrëfen ambicien e McGonigal: Do pasurohej si lobist
08/02 17:57
Top News – Zelenski kërkon avionë modernë/ Pritet me duartrokitje në parlamentin britanik
08/02 17:47
Top News – 50 mijë shqiptarë në zonën e tërmetit / Të prekur edhe banorë me origjinë nga vendi ynë
08/02 17:36
Top Channel/ Pamje tragjike nga Turqia, njerëzit gërmojnë nën rrënoja për të gjetur të afërmit
08/02 16:01
Top News – Erdogan në lotë, në zonën e katastrofës / 11,200 viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri
08/02 15:44
Top News – Pse turqit fajësojnë Erdogan/ Taksa e tërmetit, ku shkuan miliarda dollarë!
08/02 15:27
Top News – Ndodh mrekullia në aksident / Rrëzohet Boeingu 737, shpëtojnë të dy pilotët
08/02 15:27
Top News – Forcat shqiptare shpëtojnë 5 vjeçarin/ Mes rrënojave në betejën për jetën në Turqi
08/02 15:25
Top News – Kokainë e mjaftueshme për 30 vjet / Kapet sasia rekord, droga ‘pluskonte’ në oqean
08/02 15:24